zpět
9379

Kupujeme ojetý Ford Galaxy II. generace

Ford Galaxy druhé generace se nabízí už od 150 tisíc korun. V dnešní poradně se podíváme na hlavní tři chyby, kterým se při nákupu vyhněte.
16.02.2018, poradna

hodnocení článku: 2.5 z 5 (50%)
hodnoceno: 2x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Dobrý den, chystáme se na nákup ojetého Fordu Galaxy druhé generace. Na toto auto jsme slyšeli samou chválu. Je třeba si u něj dávat na něco pozor? Děkujeme, Faltýnovi, Brno.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, nějaké to riziko při nákupu staršího vozu tu je vždy. Napíšu Vám tedy několik rad, jak jej minimalizovat v případě Fordu Galaxy.

Chyba č.1 - zvolíte špatný motor. Vyhněte se motoru 1,6 EcoBoost. Ten se totiž bez ohledu na model zanáší karbonem až do chvíle, kdy dojde k destrukci pístů. Karbonu se zde vyhnete pouze pokud pravidelně do paliva přidáváte aditiva a jezdíte na dlouhé vzdálenosti s vysokou zátěží motoru. To už se vám ale vyplatí pořízení dieselu. Pozor ale na diesel 2.0 TDCI do r.v. 2010. Pokud má FAP, vyhněte se mu, protože nepracuje správně a při regeneraci ředí olej naftou.

Chyba č.2 - na koupi spěcháte a nakupujete sami. Pokud autům nerozumíte, vybírejte Ford Galaxy s odborníkem. Platí u něj totiž, že na trhu je většina vozidel z dovozu. Ty často nemají záznamy o servisní historii a tak je třeba auto z hlediska jeho technického stavu důkladně prověřit. U dieselů je dobré zkontrolovat třeba funkčnost filtru pevných částic. Opět zde platí, že o správnosti volby nerozhoduje ani rok výroby, ani počet ujetých kilometrů, ale aktuální technický stav.

Chyba č.3 - za auto dáte všechny své úspory. Mějte dostatečnou rezervu na první servis. Nepočítejte s tím, že po koupi budete jezdit bez investic. Nejspíše bude třeba co nejdříve vynaložit nějaké peníze za tzv. zanedbaný servis po předchozím majiteli. Typicky to bývá výměna oleje, odstranění vůlí na podvozku, zkorodovaný výfuk (na to Galaxy II obzvláště trpí). Ideálně si na tyto výlohy nechejte v záloze 20% z ceny vozu.

Ford Galaxy II. generace z pohledu odborníka na ojeté vozy

"Ford Galaxy II je dle našich zkušeností hned od začátku výroby velmi povedným vozem s minimem slabin. Oproti svému předchůdci ze spolupráce s koncernem VW je zde obrovský skok kupředu v dlouhodobé spolehlivosti ojetin. Nemá téměř sklony k reznutí, většina jeho techniky hravě zvládá 250 tis.km i více. Mnoho kupujících preferuje motor 1,8TDci kvůli absenci filtru pevných částic. Tento motor však může při vyšších nájezdech trpět řadou neduhů včetně náchylnosti na poruchy vnitřních mechanických skupin motoru. Z tohoto důvodu ho spíše nedoporučujeme. Mimo jiné se i velmi pomalu zahřívá díky zastaralé celolitinové konstrukci.

Naproti tomu motory 2,0Tdci lze doporučit v podstatě bez výjimek. Zmíněný DPF filtr podle nás už není závažným tématem k řešení, jeho profesionální renovace se obvykle vejde do 5 tis. Kč a případná výměna za nový max. do 18 tis. Kč, což není nic likvidačního. Renovovaný i nový filtr obvykle zvládne bez potíží dalších min. 100-150 tis. km. Z benzínových motorizací je zajímavý atmosférický motor 2,0i, kterých je však na trhu naprosté minimum, což je jeden z důvodů, proč bývají pěkné kusy s tímto motorem na trhu až nesmyslně předražené. Jednotky Ecoboost je vhodné raději vynechat úplně, zatím se jeví bohužel jako výrazně problematické, i když jízdní projev je velmi příjemný. V nižší cenové kategorii cca 150-200 tis. Kč u nejstarších kusů je vhodné velmi pečlivě vybírat a ověřit si celkový technický stav vozu jako u kteréhokoliv jiného modelu."

Aleš Zich, Auto AZ Consulting
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
libredo1234, 16.02.2018 10:35
Můžete sem hodit nějaký link/y/ ohledně problémů s těmito motory. Já jsem zatím nic nenašel, a když tak pravý opak, dík.
A4, 16.02.2018 11:12


Asi to tak bude, v podrobné recenzi Světa motorů se k tomu píše toto:

1.6 EcoBoost (R4, 16V, 118 kW, 240 Nm, 2011-2014): Teoreticky nejlepší
motor pro galaxii. Pružný, tichý a se spotřebou do deseti litrů, což je snesitelná
daň za absenci dieselových starostí. Ovšem dnes tyto motory masivně trpí
detonačním spalováním, které nedokáže řídicí jednotka včas podchytit, a způsobí
rozbití pístů mezi kroužky. Pravděpodobně je na vině karbon z neaditivovaného
paliva a krátké jízdy s nízkou zátěží motoru, při nichž se nespaluje
průběžně.

Něco podobnýho už jsem někde četl i o tom dvoulitru ecoboost

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Honda CR-V 2.0 RE5 - po 2 letech bez závad

nejčtenější články

Jaký vybrat benzínový motor pro Škodu Yeti?

Jaký vybrat dieselový motor pro Volvo V70?

Jaký je motor 1,4 TDI ve Škodě Fabia III?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.