Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Který motor vybrat pro VW Multivan T5?

Poradna
František Mašek | 30.03.2018
foto: tipcars
Náš čtenář plánuje koupi Multivanu s dieselovým motorem. Není ale rozhodnut, zda sáhne po modelu před faceliftem nebo po něm. Naše doporučení nejvhodnější motorizace se v tom případě budou lišit.
DOTAZ: Dobrý den, už nějaký ten pátek koukám po Multivanu, bohužel ojetém, protože ceny jsou stále neuvěřitelně vysoké. Můj rozpočet je 500 tisíc korun, ale vypozoroval jsem, že u starších modelů jsou jiné dieselové motory 2,5 TDI, které se pak už neobjevují. Můžete mi prosím poradit, který dieselový motor je nejspolehlivější? Díky, Jirka D., Hradec


Model T5 (2003-2009)
ODPOVĚĎ: Dobrý den Jirko, máte pravdu, že u generace T5 je dobré rozlišovat na verzi před faceliftem a po něm. Výčtu motorizací se věnovaly naše poradny již v historii, proto se nyní zaměřím jen na své subjektivní doporučení pro Vás i ostatní, kteří budou stát před podobným rozhodnutím. Vycházejme tedy z ceny půl milionu korun, která na auto máte k dispozici. Aktuálně za tyto peníze pořídíte jak starší, tak i novější generaci T5. U starší bych se koukal po mechanické stránce velmi povedeném motoru 1,9 TDI. Jde o osmiventil s výkonem 75 kW. Kousky z roku 2009 (těsně před faceliftem) se dnes prodávají kolem 300-350 tisíc korun a počítejte u nich s nájezdy kolem 200 tisíc km. Pokud se Vám podaří sehnat dobře udržovaný vůz, který nejezdil na dlouhé servisní intervaly, ale majitel v něm měnil olej poctivě po 15 tisících kilometrech, může Vám spolehlivě sloužit klidně dalších 100 tisíc kilometrů. Týkají se ho samozřejmě problémy s turbodmychadly, DPF, potřebuje měnit rozvody řešené řemenem a citlivost vstřikovacího systému se nijak neliší od motorů 2,5 TDI. V inzerci motorizací 1,9 TDI mnoho nenajdete, nabízí se hlavně zmíněný 2,5 TDI ve dvou výkonových verzích 96 a 128 kW. Za mne tento motor nemohu doporučit. Řada exemplářů měla problém se zadřeným turbodmychadlem, vstřikovači a nadměrnými úniky motorového oleje. Celkově motor není příliš odolný, pokud oželíte verzi s pohonem všech kol 4Motion, raději se mu vyhněte.


Model T5 (2009-2015)
A pak tu máme Multivany po faceliftu, vyrobené po roce 2009. Zde bych volil 2,0 TDI s výkonem 103 kW. S vyššími nájezdy budou jeho servisní náklady i rizika nenadálých drahých výdajů mnohem menší, než u silnějšího 2,0 BiTDI s výkonem 132 kW (má dvě turbodmychadla, pracuje s vyššími tlaky a teplotami). I tady ale platí, že Multivan má nastaveny variabilní servisní intervaly po max. 40 tis. km. A to je na použité motory hodně. Je malá pravděpodobnost, že při koupi narazíte na uvědomělého majitele, který jezdil do servisu dříve, než udávaly servisní intervaly. Vy už ale buďte chytřejší a měňte motorový olej nejpozději po 20 tis. km. V převodovce DSG pak po 60 tis. km. A stejný interval výměny platí i pro Haldex ve čtyřkolce 4Motion. Za Vámi udávaný rozpočet koupíte ročníky 2010/2011 s nájezdem od 100 tis. km. Musíte pro ně ale do Německa, u nás se 103kW verze téměř nenabízí.
Hodnocení článku
3.9 z 5 (78%)
Hodnoceno: 47x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
Kornaz, 23.03.2018 12:44
2.0 caac 103 kw
vstoupit do diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů