zpět
9363

Který benzín je nejlepší volbou pro Mazdu 3?

Náš čtenář vybírá ideální benzínovou motorizaci pro bazarovou "trojku" druhé generace s cenou kolem 230 tisíc korun. Kterou jednotku doporučíme?
09.02.2018, poradna

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Moc vás zdravím. Jako milovník japonských vozů se rozhoduji k nákupu Mazdy 3. Auto si kupuji na 5 a více let. Jsem přesvědčen, že atmosférické motory při dobrém servisu vydrží opravdu hodně. Váhám mezi 1,4i a 1,6i. Dvoulitr je už asi zbytečně silný. Co si o tom myslíte? Děkuji moc. Procházka.

Občas v nabídce ojetin narazíme kromě hatchbacku i na sedan.
ODPOVĚĎ: Dobrý den pane Procházko, Pod kapotu se dostala celá řada benzínových motorů a dá se říci, že ani s jedním neuděláte chybu z hlediska spolehlivosti. Základní čtrnáctistovka s označením MZR se ale hodí především pro klidné řidiče, jelikož jejích 59 či 62 kW výkonu na svižnější jízdu nestačí. Na dálnici se potom kvůli krátkým převodům trápí ve vysokých otáčkách, což s sebou nese nejen vyšší spotřebu, ale také hlučnost. Tento motor se ale v nabídce ojetin téměř nevyskytuje.

Zážehová šestnáctistovka se 77 kW už je na tom s dynamikou lépe, převody má ale stejně krátké, tudíž se pro dálniční sprint příliš nehodí. Pokud bych ale s autem jezdil na kratší trasy, byla by 1,6 MZR mou volbou. Navíc je z čeho vybírat, jde o nejrozšířenější benzínovou motorizaci. Spotřeba se bude pohybovat kolem sedmi litrů.

Dvoulitr DISI je kromě vrcholného MPS řidičsky nejzábavnější.
A jak zmiňujete, existuje ještě silnější atmosférický dvoulitr DISI, který ale v nabídce autobazarů prakticky chybí. Má přímý vstřik v kombinaci s řetězovými rozvody. Pokud bude mít ojetina nájezd do 100 tis. km, nebál bych se ani této motorizace. Do 4.000 se agregát chová velmi poklidně a v atmosféře takřka úplného ticha na palubě si můžete užívat pozvolnou a lineární gradaci výkonu od nejnižších otáček. Motor v této sféře není vyloženě lenivý, ale živosti turbem dopovaných motorů nedosahuje. Dvoulitr je spřažen s šestistupňovým manuálem, který zasluhuje v rámci nižší střední třídy absolutně nejlepší hodnocení. V praxi u tohoto dvoulitru počítejte se spotřebou kolem osmi litrů.

Ojeté Mazdy 3 s benzínovými motory netrápí vážné problémy. Občas zlobí elektrické ovládání oken, výjimečně i snímače airbagů. Problémem, jenž by člověk nečekal, je koroze. Napadá nejčastěji lemy zadních blatníků, podběhy a zadní dveře vozů z prvních let výroby, u všech potom napadá výfuk. Benzínové šestnáctistovky měly zkraje produkce problémy s kluznými ložisky vačkové hřídele. Výjimkou nejsou ani opotřebená ložiska kol. Za Vámi uvedený rozpočet dnes koupíte Mazdu 3 ve stáří sedmi až osmi let a nájezdem do 100 tis. km. Výběr ale není kdovíjaký, určitě doporučuji kouknout i za hranice republiky.

Mazda 3 očima odborníka na ojeté vozy

"Mazda 3 s benzínovým motorem je řidičsky i z hlediska spolehlivosti velmi dobrou volbou. Mazda obecně umí udělat zajímavé nastavení podvozku a celého auta. Za nás je skutečně nejvýraznější a téměř jedinou slabinou zmíněná koroze. Bohužel se dle našich zkušeností vyskytuje na téměř všech kusech starších 4-5let. Otázkou je spíše v jaké míře a co to udělá do budoucna. Při nákupu tohoto vozu je velmi důležitá prohlídka podvozku se zaměřením právě na postup koroze. Pokud je jen mírná, povrchová, doporučujeme vždy pro dlouhodobou životnost provedení kvalitního antikorozního ošetření, které obvykle vychází na cca 10-15tis.Kč. Dále se někdy setkáváme s předčasně opotřebenými tlumiči, zejména na zadní nápravě a take spojkami. Není výjimkou, že se tyto součásti hlásí o výměnu už při nájezdech kolem 100tis.km. Přes 90% nabídky benzínových motorů tvoří 1,6i, který je velmi dobrý. Pokud se ale chcete zábavně povozit a užít si potenciál auta naplno, ideální volbou je podle nás atmosférický 2,0i. Je jich na trhu naprosté minimum, ale pokud se při výběru tento model na trhu objeví a je v dobrém stavu, neváhal bych ani vteřinu." Aleš Zich, Auto AZ Consulting
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Kojot027, 02.02.2018 08:16
Tazatel nepíše jetli chce HB nebo sedan. A jak auto/a používá, jestli jen popojíždky po městě nebo se vydává i dál.. Obecně 1,4 stačí na klasické kolečko.. Dům, škola/školka, práce sem tam nákupák a o víkendu k rodičům. Když auto v sedanu nacpete co to půjde nákladem a lidmi je to už skoro trápení a cesta na dovolenou pokud chcete "frčet" nebude to pravé. Ale při klidné jízdě se odmění spotřebou do 6,5 litru i po městě. 1,6 je na tom o poznání lépe a protože se nemusí tolik šlapat na krk u požadavků na dynamiku a spotřeba je vesměs stejná s lepším dynamickým projevem. Ale za sebe bych u modelů kolem roku 2010 doporučil právě ten předem zavrhovaný dvoulitr. Ten motor má pro běžnou potřebu výkonové rezervy, které přijdou vždy k dobru a je fantasticky pružný. Jen zhruba o litr/ litr a půl vyšší spotřeba a možná i vyšší ručení a takové drobnosti. Sice jsem kdesi slyšel, že trpí na spotřebu oleje, ale nemám to ověřené. Je potřeba prohledat fora mazdy.. Třeba to někdo tady potvrdí, kdo má zkušenost. Pokud mohu posoudit spolehlivostí vyniká 1,6 kdy v blízkém okolí mám tři tyto auta a všechny mají přes 200.000 km a zatím bez poruch nebo konzumaci oleje atd... A pokud to plánuje i do budoucna s ohledem na ekonomiku atd., doporučím trochu zvednout latku při nákupu a koukat po motoru 1,5 skyactiv. Tady opravdu motoráři od Mazdy udělali krok, který je na ten objem pecka. Mám možnost se s touto motorizací občas svézt v HB a musím jen chválit. Na tento objem jde o uctyhodný počin. Sice se nezbírá tak jako oturbené litry od konkurence od 1.500 ot a je potřeba ho popohnat k hranici 3 tis otáček, kdy táhne až k 6.000 ot jako mladý býk..
Verny_2013, 09.02.2018 09:19
Opravdu nevím co je na tomto motoru špatné. Je to nejrozšířenější benzínový motor u větší 6. Tam je bez výjimky chválen. Máto k tomu někdo více info?

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.