Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Koupit MB třídy G s nájezdem přes 300 tisíc km?

Poradna
František Mašek | 21.03.2018
foto: tipcars.com
Náš čtenář zvažuje dovoz staršího Mercedesu třídy G. Auto má dieselový motor 400 CDI a nájezd 320 tisíc kilometrů. Vyplatí se do jeho nákupu investovat přes 500 tisíc korun?
DOTAZ: Dobrý den, v Německu jsem si vyhlédl MB G 400 CDI s nájezdem 320 tisíc kilometrů a cenou asi 21 tisíc EUR. Kolik tento motor v praxi vydrží? Všechny mají najeto docela dost, takže soudím, že bude spolehlivý. Děkuji za radu. Vašek

ODPOVĚĎ: Dobrý den Vašku. Třída G patří k nestárnoucí klasice a i díky tomu její ceny klesají u ojetin velmi pomalu. U nás se jich zase tolik nenabízí, takže je určitě rozumné podívat se i za hranice. Nejdříve se vyjádřím k motorizaci 400 CDI. Osobně bych byl speciálně u tohoto motoru velmi opatrný, nemá příliš dobrou pověst. Osmiválec s výkonem 184 kW sice pojede opravdu hezky, ale musí fungovat. Bohužel s ním musejí majitelé dost často do servisu na ne úplně levné opravy. Odcházejí hlavně turbodmychadla, mnoho nevydrží rozvody a často zlobí i vstřikovače. Motor s nájezdem 320 tis. km může být v případě nešizeného servisu ve slušné kondici, ale obávám se, že by v ní dlouho nevydržel a další opravy (hlavně jejich cena) by Vám náladu z hezkého auta rychle zkazily.

Při hledání zvažte spíše 270 CDI (115 kW). Přesně tohle je motor, který bych vám doporučil hledat (na nižší výkon také hezky jede a má rozumnou spotřebu). Ceny začínají podobně, tedy na 22 tis. EUR. Další motor, který mohu každému zájemci o starší "géčko“ doporučit, je 320 CDI, případně 350 CDI (BlueTec se vstřikováním močoviny od roku 2012), což je šestiválcový třílitr s výkonem 155 nebo 165 kW. Ten se ale pod kapotu dostal až v roce 2004 a vydržel v ní do konce výroby, hlavně díky emisním normám, které nedaly moc prostoru pro osmiválec. Zatím majitelé nehlásí žádné závažnější poruchy, takže se zdá, že se motor povedl. Všechny zmíněné motory mají řetěz, který by měl vydržet po celou životnost vozu. Doporučená výměna oleje u CDI motorů je 15 tis. km. Zkontrolujte si také, zda byl pravidelně měněn olej v převodovce, doporučuje se toto provádět každých 60 tis. km, ceny jsou ale malinko vyšší, aktuálně se pohybují od 30 tis. EUR.

Při výběru staršího "Géčka" se zaměřte na korozi – zvláště u starších ročníků tu a tam něco kvete a je potřeba to řešit. Určitě se na auto podívejte na zvedáku. Řada z nich jezdila v terénu a mohou mít vůle na podvozku – vůle v zavěšení náprav nebo nefunkční tlumiče, popř. dochází k úniku oleje ze zadní nápravy nebo gufer poloos. Jakýkoli takový problém značí, že bude třeba investice. A je třeba mít na paměti, že ceny některých originálních dílů jsou opravdu vysoké, naštěstí existuje druhovýroba.
Hodnocení článku
4.3 z 5 (86%)
Hodnoceno: 12x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů