zpět

Koupit za 200 tisíc Kč Škodu Yeti nebo Suzuki SX-4?

Náš čtenář se rozhoduje nad dvěma ojetými čtyřkolkami za cca 200 tisíc korun. Které auto mu doporučíme jako lepší volbu a proč?
28.07.2017, poradna

hodnocení článku: 4.3 z 5 (86%)
hodnoceno: 4x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Dobrý den, rádi bychom s manželkou koupili menší ojetý vůz s pohonem všech kol. Chceme něco spolehlivého, co vydrží. Moc toho ale nenajedeme. Zatím vybíráme mezi Škodou Yeti a Suzuki SX4. Na auto máme 200 tisíc korun. Jaká by byla prosím vaše volba? Děkujeme. Fingerovi.

ODPOVĚĎ: Dobrý den. V první řadě je třeba si říci, co za Vámi uvedený rozpočet u obou vozů dostanete, resp. z čeho můžete vybírat. U Škody Yeti je to jednoduché. Chcete čtyřkolku a moc toho nenajezdíte, takže by bylo logické zvolit benzínový motor. Jenže to vám zbývá jen poměrně problémový 1,8 TSI, který nedoporučuji. Starší kousky (váš případ) trápí napínák rozvodů a rozvodový řetěz. Motor také extrémně karbonuje, karbon nám degraduje olej, ten pak nemaže a dojde k zapečení i tak konstrukčně nevyhovujících pístních kroužků k pístu a poškození turba. Opravou motoru sice odstraníme jeho nejslabší místa, karbonování motoru se bez přísad do oleje bohužel zabránit nedá. Tady platí pravidlo – jezdíme-li pomalu a šouračky, silně karbonujeme, jezdíme-li rychle, vytáčíme motor, pak karbonizaci omezíme. Rozhodně bychom měli do oleje lít Bishops na dekarbonizaci motoru, to funguje nejlépe.
První vozy s tímto motorem začínají na ceně 230 tisíc korun. Možností by bylo zvolit dvoulitrový diesel s výkonem 81, případně 103 kW, což je podle mého názoru nejlepší motorizace. Z hlediska spolehlivosti bych volil verzi s výkonem 103 kW a splňující Euro 5. Stejně jako 103 kW motor splňující normu Euro 4 nemá ani tento vyvažovací hřídele a navíc je i technicky jednodušší. U dieselů je však třeba ve Vaší cenové relaci počítat s vyššími nájezdy ojetin (minimálně 160, spíše 200 tis. km). Pokud chcete koupit čtyřkolku, prověřte si, zda se měnil olej v Haldexu, případně i ve dvouspojce v DSG. Mechanicky je ale auto postavené skvěle. Má příkladně tuhou karoserii, která ale někdy ráda rezne. Zkontrolujte podvozek, zaměřte se na stav zadní nápravy. U modelů, které často jezdily po nezpevněných cestách občas praskají pružiny. Jízda v terénu má samozřejmě své limity dané rozměry vozu a ve srovnání s klasickým 4x4 i omezenými trakčními schopnostmi Haldex spojky. Jinak je ale Haldex 4. generace funkční spojkou s rozumnou spolehlivostí a potřebou měnit olej po 60 tis. km.

U Suzuki SX4 je situace o poznání jasnější. Kolem 200 tisíc korun koupíte ročníky 2010-2012 (tedy po faceliftu, který proběhl v roce 2009). Nejspolehlivější jsou zážehové motory 1,6 VVTi s výkonem 88 kW. Takové ojetiny budou mít nájezdy pod 100 tisíc km. Obecně jde o dobře postavené auto s vysokou spolehlivostí. Stejně jako u Škody Yeti je i zde vyvýšená pozice pro sezení. SX4 má však poměrně malý zavazadlový prostor a také interiér není tak dobře zpracován jako u Škody. Benzínová šestnáctistovka má navíc rozvody poháněné řetězem, který je řešen jako bezúdržbový. Před koupí ale zkontrolujte stav spojky, která u čtyřkolek provozovaných v terénu hodně trpí. Také zkontrolujte stav olejové náplně v diferenciálu a počítat musíte s malinko vyšší spotřebou v porovnání s předokolkou. Shrnuto - za mne by Suzuki SX4 bylo při porovnání se Škodou Yeti jasným favoritem.
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Humusus, 21.07.2017 18:15
pokud chcete spolehlivé auto berte SX4 s benzínovým 1.5 nebo 1.6
BobanHTP, 22.07.2017 22:08
Ahoj, naši mají SX4 4x4 1.6 r.v. 2010, těžké ježdění v Beskydech a naopak dovolené po celé Evropě. Závada? Tohle slovo nepadlo u SX4 ani jednou
Co mě dodnes udivuje je parádní podvozek, ano je to SUV/Crossover, ale i na dálnici schová kdejaký htachback. Pak motor 1.6 VVT 88kw - nejde zničit, nízká spotřeba, a dynamika ve vyšších otáčkách děsí i Octávie 1.0 i 1.2 TSI

Yeti je pohodlný, ale ne spolehlivý, rozhodně ne tak jako SX4
kocour, 24.07.2017 18:31
Rozhodně SX4. Je to skvělá volba, ani malé, ani velké, úsporné, totálně japonsky blbuvzdorné. Nicméně nemůžu nepřipomenout jednu z mála záludností SX4. Z hlediska zvyšování podílu biosložek v benzínu se u SX nepříjemně často vyšší teplotou rozpadne keramické tělo katalyzátoru. A to má Suzuki v podkladech napsáno, že BIO v pohodě zvládá...nezvládá. Nicméně kat je součástí svodů, NEvyrábí se žádná náhrada a jako celek lze koupit podle typu ( dle WIN ) od 28 - 35 tis Kč. Univerzální kat fungovat nebude a navíc ho tam dostat je nemožné a pak ještě poláci vyrábí jakousi náhradu, nicméně ta často nefunguje a na emisích jednoduše neprojde. Dost často to zjistí zanedlouho auto samo...rozdílem mezi lambdami. Setkal jem se s několika případy a to již od 60 tis km, první majitele, velmi slušné ježdění...sytl jízdy na to tudíž nemá žádný vliv. Navíc často hrozí k této perverzní ceně, že se ještě při demontáži lambda sond poškodí, jelikož jsou celkem obstojně zarostlé do svodů a jednoduší se rozmáčknou. Pak jste s prací, těsněními a atd. blízko 40+... Nejde o život...ale ne každý s tím počítá...u nerozbitného japonce...že
pilkar, 06.08.2017 19:52
Jednoznačně SX4. Máme doma snad už pátou čtyřkolku (Ignis, pár SX4 a teď i S-Cross) a spolehlivost je příkladná. Až napadne sníh (a budete mít dobré gumy), budete se jenom culit a užívat si... Všechny bez problémů 150+ tis.km. SX4 1.6 88kw má o 1-1,5lt menší spotřebu než starší verze před faceliftem (reálně kolem 7-7,5 lt). S-Cross je na tom pak se stejným motorem ještě lépe (průměr kolem 6-6,5 lt) Určitě zkontrolujte záběr spojky při rozjezdu, nesmí prokluzovat resp. zabírat až úplně nahoře - to už mele z posledního.
BobanHTP, 06.08.2017 20:29
Ahoj Kocoure a díky za info, vyřídím doma. My bereme stále jen OMV 95 Natural, občas 100 MaxxMotion a vše ok. Tak raději budem brát jen ten 100oct....

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Jaký vybrat benzínový motor pro Škodu Superb II?

nejčtenější články

Jaký vybrat benzínový šestiválec pro ojeté Audi A6?

Vybíráme nejlepší benzínový motor pro ojetý VW Golf VII?

S jakým dieselem koupit ojetý Volkswagen Phaeton?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.