0
zpět

Koupit s rozpočtem 170 tis. Kč. Zafiru, nebo Astru?

Náš čtenář váhá mezi Opelem Astra J a starší Zafirou druhé generace. Prioritou je benzínový motor, vyšší podvozek a veliký zavazadelník.
16.04.2019, poradna

hodnocení článku: 5.0 z 5 (100%)
hodnoceno: 2x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Přeji dobrý den. Rád bych koupil starší rodinný vůz s dostatečným zavazadlovým prostorem a ideálně s trochu vyšším podvozkem. Požadavky jsou benzínový motor, cena do 170000 Kč. Z pohledu vyššího podvozku mne zaujal Opel Astra případně Zafira. Zajímal by mne váš názor na uvedené vozy, případně nějaká vhodnější alternativa. Předem děkuji za odpověď. Červenka

ODPOVĚĎ: Co se týče Opelu Astra J, tak u benzínů jsou nejrozšířenější atmosférické čtrnáctistovky a šestnáctistovky. Silnější zážehové motory s turbem začínají od 170 tisíc výš. Základní motor 1,4i (64 nebo 74 kW) plní roli nejlevnějších aster s cenou OD. Tahle motorizace se prodává už od zahájení výroby v roce 2009. V poměrně těžkém voze ale moc nejede. Doporučuji se s ní v případě zájmu projet. A klidně i ve větším zatížení. Ať víte, do čeho jdete. Doporučuji jen pro klidnější řidiče na krátké vzdálenosti. Pak tu máme 1,6i (85 kW) - stejně jako u slabší čtrnáctistovky, i tady vám projev motoru moc radosti neudělá. Alespoň je provozně spolehlivý. Přeplňovaná jednotka 1,4 Turbo (88 a 103 kW) má hodně podobnou spotřebu jako „jednašestka“. V praxi je třeba motor udržovat nad dvěma tisíci otáček, což se spolu s vyšší váhou auta projevuje na kombinované spotřebě kolem osmi litrů, ve městě počítejte s deseti. Ceny s tímto motorem jsou ale ve vašem případě hraniční, pravděpodobně byste si musel něco málo připlatit. Osobně hodnotím čtvrtou generaci Astry jako hodně poctivě postavené auto, které má slušnou spolehlivost, dobré jízdní vlastnosti a povedený je i podvozek. Nelíbí se mi vysoká hmotnost auta, která odepsala použitelnost slabších motorizací a negativně se projevila i na rychlejším opotřebení brzdových destiček a kotoučů. Někomu se také může zdát množství tlačítek na středovém panelu až moc, ale dá se na to zvyknout.

U Zafiry budete s Vaším rozpočtem vybírat v podstatě jen motor 1,6/88 kW, Z16 XER (od 01/2008, jde o modely po faceliftu), který je ale se svým výkonem opravdu na hranici únosnosti. Dobrou volbou je také benzínová osmnáctistovka, která se starala již o pohon první generace Zafiry. V druhé generaci byla modifikována, a tak již neodcházejí řídící jednotky. Pokud nejezdíte často dlouhé trasy, je tento motor s výkonem 103 kW nejlepší možnou volbou. Jednaosmička v případě krátce odstupňované manuální převodovky ztrácí zejména na dálnici, kdy je díky krátkým převodům hlučnější a žravější, lepší je v tomto případě automat. Na tento motor byste si ale musel počkat, nebo se podívat v zahraničí. Oba zážehové motory mají rozvodový řemen, který se mění v intervalu 90.000-150.000 km, přičemž záleží na typu a roku výroby.

Největším rozdílem oproti Astře je vyšší posez, větší vnitřní prostor a jeho lepší variabilita. Odolnost podvozku Zafiry na českých silnicích je zcela nadprůměrná, i když Zafira B stojí na podvozku starší Astry H, přičemž mnoho náhradních dílů je plně zaměnitelných. Až při velkých kilometrových nájezdech se tak vyskytují vůle v silentblocích nebo na čepech ramen. U benzínových modelů je nutné počítat s korozí zadního dílu výfuku, což si před koupí prověřte.

Závěr: Pokud hledáte vyšší vůz, jděte do Zafiry. Zvažte ale motorizaci 1,8 16V 103 kW. Hezké kousky se dají vybrat už kolem hranice 200 tis. Kč.
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.