Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Koupit ojetý Range Rover Evoque s benzínem a cenou do 500 tis. Kč?

Poradna
František Mašek | 06.04.2021
foto: Adam Špaček
Karel by si rád z Německa dovezl starší Evoque s benzínovým motorem. Je toto rozhodnutí dobrý nápad? A na co si dát při koupit RR Evoque pozor?
DOTAZ: Hezký den, plánuji si po rozvolnění opatření z DE dotáhnout Range Rover Evoque s benzínovým dvoulitrem. Preferuji nižší nájezd a cenu kolem 500 tisíc korun + náklady na dovoz. Můžete poradit, jestli se na tomto autě něco kazí? Díky, Karel.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Karle, nic jiného než si Evoque dovézt ze zahraničí Vám ani nezbývá. V ČR se v bazarech benzín téměř neobjevuje a pokud ano, jde až o novější ročníky. S Vaším rozpočtem můžete za hranicemi vcelku dobře pořídit, výběr ale bude omezený - a to hlavně díky vcelku limitní ceně. Dosáhnete na auta do roku výroby 2014 s nájezdem kolem 100 tis. km. Hodně často jde o méně praktickou třídveřovou verzi Coupe. Motor přichází v úvahu jediný: 2.0 Si4 o výkonu 177 kW. Přeplňovaná jednotka od Fordu v ČR známá pod označením EcoBoost. Motor je kombinován vždy s automatickou převodovkou (do roku 2014 je šestistupňový) a má rozvodový řetěz.
Spolehlivost je prozatím rozumná, při vyšších nájezdech bych byl ale opatrnější - závady rozvodů nebo turba nebývají levné. Asi Vás uplně nepotěší spotřeba, která se málokdy podívá pod 10 l/100 km. Řízení odpovídá zvyklostem ve třídě, když neohromí zpětnou vazbou od předních kol (resp. neposkytne skoro žádnou), má alespoň pěkně strmý převod a je solidně přesné.

Do zatáček se smělý britský elegán vrhá srdnatě, dříve, spíš než později, ale začne být patrná jeho nedotáčivá přirozenost, jakkoliv jí haldexem připojivší se pohon zadních kol umí do určité míry eliminovat a patřičně „utáhnout“ stopu.
V terénu si jako správný Range Rover (resp. Land Rover) Evoque vede s nečekanou bravurou, když za své schopnosti a možnosti vděčí především v rámci SUV nadprůměrné světlé výšce (215 mm) a příznivým nájezdovým úhlům. Při koupi bych si zjistil, kdy byl naposled měněn olej v automatické převodovce a haldexu (pohlídejte si interval 60 tis. km). Pozor také na opotřebení řemenu pohánějícího příslušenství - ten je dobré měnit po 8-9 letech, což by mohl být Váš případ. Jako vždy doporučuji auto dobře vybírat, ideálně si k nákupu přizvat nezávislého odborníka - podívejte se na můj starší článek na toto téma.
Hodnocení článku
3.6 z 5 (72%)
Hodnoceno: 5x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů