zpět

Koupit ojetý Jeep Grand Cherokee s benzínem?

Náš čtenář zvažuje koupi ojetého Jeepu Grand Cherokee s motorem 5,7 HEMI. O jaký motor jde a existují alternativy? Odpovíme v dnešní poradně.
16.05.2018, poradna

hodnocení článku: 4.3 z 5 (86%)
hodnoceno: 6x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Hezký den, u nás v autobazaru jsem objevil hezký Jeep Grand Cherokee. Má to osmiválec 5,7l. Co si o tom motoru myslíte, je to držák? A co zbytek auta? Můj rozpočet je kolem 300 tisíc korun. Moc vám děkuji za informace. Radek

ODPOVĚĎ: Dobrý den Radku, Vámi poptávaný motor je spolehlivým držákem. Osmiválec má výkon 240 kW, jde o šestnáctiventil s rozvodem OHV. Prodával se po celou dobu, kdy byl model v nabídce (2005-2010). Jediné, co si žádá, jsou časté výměny motorového oleje. Ty si prověřte v servisní knize k vozu. Zajímavostí tohoto motoru je fakt, že disponuje vypínáním válců. Pokud budete tahat i přívěs, s tímto motorem může mít hmotnost 3500 kg, což je stejně, jako v případě dieselu 3.0 CRD.

V kombinaci s tímto motorem najdete ve vozidlech pětistupňový automat 545RFE, který se používal už v předchozí generaci, zde byl ale lehce upraven. Přední náprava má nezávislé zavěšení kol, zadní náprava je tuhá s pětiprvkovým zavěšením. Benzínové motory mají pohon všech kol s názvem Quadra-Trac II, dieselová verze využívá ale technicky odlišný pohon s názvem Quadra-Drive II umožňující flexibilní rozdělení síly motoru mezi jednotlivá kola. Ptáte se na alternativy - na CZ trhu se ve své době nabízela také motorizace 4,7 V8 (170 kW), která je na trhu ojetin levnější. Výběr v obou případech není ale nijak veliký, jde o jednotky kusů.

Většina majitelů volila dieselový motor CRD, o kterém jsem informoval před časem. Jde o šestiválec původem z MB Sprinter. Má výkon 160 kW a skvělou spolehlivost. Stejně tak se nekazí ani pětistupňový automat. Jen nezapomeňte co rok nebo každých 15 tis. km měnit motorový olej. Stejně tak nechte měnit olej v diferenciálech - vždy po třech letech. Správný autoservis ví, že se zde používá specifikace 75W-140, protože ale diferenciály se zvýšenou svorností vyžadují ideální tření lamel, je nutné do oleje přidat i speciální přísadu.

A na co pozor při koupi této ojetiny? Model po letech nejvíce trápí koroze palivové nádrže (u některých vozidel už byla vyměněna za plastovou) a úniky oleje. Jinak je ale přední lichoběžníková náprava docela odolná a její opravy vás (na rozdíl od některých jiných dílů) nijak finančně nezruinují. Obecně je třeba při výběru vždy důkladně zkontrolovat veškerou techniku této ojetiny, i zdánlivá maličkost se může při následné opravě prodražit.
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.