Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Koupit dieselový Range Rover Sport nebo raději Jeep Grand Cherokee?

Poradna
František Mašek | 25.02.2022
foto: tipcars
Lukáš má dilema, které mu pomůžeme rozseknout. Který model bude spolehlivější a s jakým naftovým motorem?
DOTAZ: Dobrý den, poprosil bych o radu při výběru vozu. Při výběru jsem se dostal až do finále a zůstaly mi SUV / off road Range Rover Sport a Jeep Grand Cherokee, obě verze se vzduchovým podvozkem a naftovým motorem.
Poslední dobou se hodně poohlížím po RR Sport, ale setkal jsem se s několika inzeráty a vozy jsou po kompletní výměně motoru, jednalo se o motorizace TDV6 a SVD6. Proč to tak je a kde je ten největší problém u tohoto vozu?
Další variantou je Jeep Grand Cherokee Trailhawk který by měl být stejně schopný v off roadu, tak bych se rád zeptal také na spolehlivost, dostupnost a servisní náklady u obou vozů a motorizací. Děkuji Zaoral Lukáš

ODPOVĚĎ: Dobrý den Lukáši, oběma modelům jsme se v naší poradně věnovali, avšak nikdy jsem je vzájemně nesrovnával. Já osobně bych dal z těchto dvou vozů přednost Jeepu Grand Cherokee. Předpokládám, že se bavíme o aktuální čtvrté generaci. Model stojí na podvozku Mercedesu ML třetí generace. To v praxi znamená, že vůz již nemá zadní tuhou nápravu, a tak je mnohem komfortnější než předchůdce. Dieselový šestiválec 3.0 CRDi o výkonu 140, 177 nebo 184 kW je poměrně spolehlivý. Pokud budete hledat vůz od roku 2014, setkáte se u tohoto motoru s výkonem 184 kW. Doporučuji koukat na model po faceliftu (proběhl v roce 2013). Takové vozy mají totiž lepší osmistupňový automat i kvalitněji zpracovaný interiér.

Pokud se Vám více líbí RR Sport, hledejte nejsilnější naftovou motorizaci, kterou je osmiválec 4,4 SDV8 o výkonu 250 kW. Motor pochází od Fordu a byl použit i v první generaci Range Roveru. Prozatím je motor spolehlivý a kupodivu je při troše snahy i poměrně úsporný. V dotazu zmiňujete kousky s vyměněnými šestiválcovými motory TDV6 a SVD6. K tomu mohu napsat pouze to, že bych je nedoporučoval. Proč? Technicky totiž vycházejí z motoru 2,7 TDV6 z první generace, který nebyl spolehlivý.
Do budoucna musíte při větším nájezdu počítat prakticky s jakoukoli závadou, vyloučit se nedají zejména problémy s klikovou hřídelí, závady EGR ventilů, a další. Sáhnout po třílitru TDV6 je ale pořád lepší volbou, než koupit dvojitě přeplňovaný dieselový dvoulitr SD4 o výkonu 177 kW. Naštěstí na něj mezi ojetinami prakticky ani nenarazíte.

Jako vždy doporučuji auto dobře vybírat, ideálně si k nákupu přizvat nezávislého odborníka - podívejte se na můj starší článek na toto téma.
Hodnocení článku
3.7 z 5 (74%)
Hodnoceno: 6x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů