Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Kmen Čerokézů chce, aby Jeep přejmenoval auta

Poradna
František Mašek | 25.02.2021
foto: Jeep
Přes čtyřicet let používá Jeep název automobilu Cherokee, což je jméno indiánského kmene v severní Americe. Teď zástupce indiánů chce, aby automobilka přestala jméno používat.
Kmen Čerokézů (to je česká transkripce amerického Cherokee Nation) už nechce, aby jeho jméno zdobilo bok automobilu, byť to mohlo býti v původu názvu zamýšleno jakkoli dobře. To řekl pro časopis Car and Driver současný náčelník Chuck Hoskin. „Nejlepším způsobem, jak nás poctíte je, že se budete zajímat o systém naší vlády, roli v této zemi, naší historii, kulturu a jazyk,“ řekl v rozhovoru pro časopis.

Automobilka už několikrát musela vysvětlovat původ jména na svých vozech a vždy poukazovala právě na to, že jde o poctu pro původní indiánský kmen. Nikdy však nešlo o nic oficiálního. Kmen se ústy svého náčelníka k takovému kroku odhodlal až po 47 letech, kdy bylo jméno Cherokee poprvé uvedeno na vozech Jeep. Automobilka po vydání časopisu opět vyjádřila velkou úctu k indiánskému národu, ale zároveň uvedla, že je připravena vést otevřenou konverzaci s náčelníkem Chuckem Hoskinem.

Přejmenování na spadnutí?

Odmítnutí by pro Jeep bylo dost tvrdé. V současné chvíli letí v USA velká očišťovací akce, která chce zbavit ponížení všechny minority a různé rasy. S hnutím Black Lives Matter přišly velké protesty i nad spoustou už tradičních jmen a symbolů. Takže rýže Uncle Ben´s přijde o své jméno i tradiční podobiznu černošského vrchního, klub amerického fotbalu Washington Redskins se musel přejmenovat na Washington Football Team nebo Knorr musel přejmenovat svou cikánskou omáčku. Jeep se tak musí mít na pozoru, navíc potřebuje mít jasno. Jeho auta totiž čeká velká obměna a Jeep Grand Cherokee se má dokonce rozdělit na dvě verze – kratší se dvojicí a delší s trojicí řad sedadel.
Hodnocení článku
4.5 z 5 (90%)
Hodnoceno: 4x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů