Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Kia Stonic – bude stačit tříválcový benzínový motor?

Poradna
František Mašek | 11.04.2023
Pavel si vyhlédl tříletý Stonic s motorem 1.0 T-GDI. Co je vlastně tento motor zač a jaký je předpoklad spolehlivé služby i v dalších letech?
Dotaz
Dobrý den, prosím o informaci k modelu KIA Stonic 1,0 TGDI 73 kw, auto stojí v Praze, mám se na něj jet příští týden podívat. Nájezd 24 tisíc kilometrů, cena 365 tisíc korun. Je to rok 2020. Zajímal by mě ten motor, nemám moc důvěru v tříválec. Jsou s ním nějaké zkušenosti prosím? Děkuji, Pavel Hošek
Odpověď
Dobrý den Pavle, Vámi zmíněný přeplňovaný tříválec se prodává už od roku 2017, takže informací o spolehlivosti máme dostatek. Motor se ve Stonicu prodával ve dvou výkonových verzích 73 kW a 88 kW.

Asi dvě třetiny u nás nabízených ojetin mají Vámi zmíněnou nižší výkonovou verzi přímovstřikového motoru. Ano, má sice přímý vstřik, ale prozatím se zdá, že zanášení karbonem, tolik obvyklé u konkurenčních jednotek, tento motor nepostihuje. Pravda se ale ukáže až u vícejetých kusů. Ty v Česku prozatím chybí, vždyť nejvíce jetý kousek v nabídce tipcars.com má nájezd pouhých 30 tis. km.

Osobně bych se tedy tohoto motoru nijak neobával. Samozřejmě udávanou tabulkovou spotřebou se nesmíte řídit, v reálu je cca o litr vyšší, zvláště pokud spěcháte. Ale to je snad jediná výtka, kterou bych k 1.0 T-GDI měl. Všechny Stonicy s tímto motorem do faceliftu (2020) mají pohon předních kol a manuální šestikvalt. Podvozek byl převzat z menšího Ria - vpředu jsou použity vzpěry McPherson a vzadu kliková náprava s příčnou torzní tyčí. Je odolný a funguje na výbornou.

Celkově hodnotím jízdní vlastnosti a třeba i nastavení řízení Stonicu velmi dobře. Stejně jako při jízdě potěší dobrý výhled z auta šikmo vpřed. Ceny starších kusů začínají od cca 360 tisíc korun a pohybují se až k hranici 500 tisíc korun. Řada vozů z nabídky je po prvním majiteli a jistě nebude problém dohledat kompletní servisní historii.
Hodnocení článku
3.0 z 5 (60%)
Hodnoceno: 3x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů