Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Kia Sportage – doporučíme starší diesel s mild-hybridem?

Poradna
František Mašek | 11.10.2022
foto: autor
Martin v Německu objevil Sportage čtvrté generace s dvoulitrovým dieselem a zkratkou MHEV. Co je vlastně tohle auto zač a proč se u nás téměř neobjevuje?
DOTAZ: Dobrý den, vybírám teď před zimou nějaké SUV se čtyřkolkou. Koukal jsem po Sportage a v Německu jsem našel kus s dieselem 2,0 crdi 136 kw, ročník 2019.

Vypadá to, že je to hybrid – píšou MHEV, ale to jsem myslel že je jen s benzínem. Chci automat a čtyřkolku. Tohle to taky splňuje. Co ale ten hybrid – můžete napsat, jak pracuje a jaký na toto auto máte názor? Cena je 30 tisíc eur. Děkuji, Martin.


ODPOVĚĎ: Dobrý den Martine,
ano, jde o mild-hybrid, který má úkol pomáhat spalovacímu motoru při rozjezdech a naopak při zpomalování rekuperuje a nabíjí malou baterii. Sportage s touto technologií se u prodejců objevila v roce 2019 a už v té době stála přes 800 tisíc.

I sebevědomá cenovka byla důvodem, proč se jich u nás mnoho neprodalo. Měl jsem možnost se v tomto voze v době uvedení na CZ trh krátce projet a nadšen jsem nebyl.

Dvoulitr byl poměrně hlučný a při akceleraci jsem téměř nepoznal, že dieselu pomáhá elektromotor. Osmistupňový planetový automat drží zkrátka otáčky zbytečně vysoko. Naopak při sundání nohy z plynu auto silně rekuperuje, dle mého názoru by bylo plachtění v mnoha směrech přínosnější.

Ale chápu, že se musí akumulátor na 48 voltů nabít. Bohužel lithiová baterie znamená snížení velikosti zavazadelníku o 60 litrů na 439 l (zvýšila se jeho podlaha).

Do mild-hybridu tak nedáte ani rezervní kolo. Pro potřeby této poradny jsem se spojil s kamarádem, který tento vůz využíval rok ve firmě. Informoval mě o dlouhodobé spotřebě 7,4 l/100 km, což mi osobně přijde v podstatě srovnatelné s klasickým dvoulitrem bez mild-hybridního pohonu – viz. čísla ze spritmonitor.de.

Jakkoli se mi tedy Sportage jako ojetina zamlouvá, tohle propojení dieselového motoru a mild-hybridu bych Vám spíše rozmluvil. Každopádně se můžete projet a sám zvážit klady i zápory. Pokud preferujete automatickou převodovku v kombinaci s pohonem všech kol, doporučil bych sáhnout spíše po vyzkoušeném a lépe odladěném dieselu 2.0 CRDi bez zástavby mild-hybridu.

Jako vždy doporučuji auto dobře vybírat, ideálně si k nákupu přizvat nezávislého odborníka - podívejte se na můj starší článek na toto téma.
Hodnocení článku
Hodnoceno: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů