Kia Cerato - levné auto se spolehlivým dieselem

Cerato bylo v roce 2007 nahrazeno modelem Ceed. K výběru minimálně deset let staré ojetiny s dieselem v rozumném stavu potřebujete trochu štěstí. A také informace, které vám přinášíme v dnešní poradně.
18.04.2017, poradna

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
Kdo hledá levnou ojetinu se spolehlivým dieselem, měl by zbystřit. Naftové Cerato sice není na trhu ojetin příliš rozšířené (převládají benzínové motory 1,6 16V), ale občas se nějaký dieselový kousek v nabídce ukáže. Setkat se můžete s vozy od roku 2004, které mají motor 2,0 CRDi (83 kW), o rok později se pod kapotou ukazuje čtyřválec 1,5 CRDi (74 kW). V roce 2005 se pak začal prodávat diesel 1,6 CRDi (85 kW) plnící emisní normu Euro4. Který z nich tedy zvolit?

Špatný není žádný z nich, většinou budete díky omezené nabídce brát to, co se bude zrovna prodávat. Osobně bych se zaměřil hlavně na 1,5 CRDi a 1,6 CRDi. Zvláště šestnáctistovka poskytuje velmi slušné dynamické vlastnosti. Dostatek síly je u ní k dispozici od 1800 otáček a trvá až k téměř čtyřtisícové hranici. Tah není během tohoto rozpětí lineární, kolem 2500 otáček Vás turboefekt mírně zatlačí do sedaček. Ale na projev motoru si lehce zvyknete. Při správné volbě rychlostních stupňů je motor neuvěřitelně pružný.
Motor 1,6 CRDi
Řazení je ale dlouhé s odporem, navíc často doprovázeno znatelnou zvukovou kulisou. Častého řazení si užijete zejména ve městě. Díky absenci "šestky" je odstupňování jednotlivých rychlostí různorodé. První čtyři stupně jsou krátké a naopak pětka velmi dlouhá. Při stovce otáčkoměr ukazuje 2100 otáček, při stotřicítce motor točí necelé tři tisíce.

Oba motory používají vstřikování CR od Bosche a bezúdržbové řetězové rozvody. Turbo má natáčecí lopatky turbíny. Reálná spotřeba obou motorů se pohybuje kolem pěti litrů na sto kilometrů. Jednotky jsou i po letech provozu hezky pružné a poměrně tiché, doporučit ale lze tankovat pouze kvalitní palivo. Ojeté Cerato dnes koupíte od 40 do 80 tis. Kč. Výběr však není velký, proto se vyplatí vybírat s dostatečnou časovou rezervou a na hezkou ojetinu si počkat.
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Jeep Compass 2.0 MultiJet – crossover pro horaly

nejčtenější články

Velké SUV za 400 tisíc korun: ix55 nebo XC90?

Kia Sportage, nebo Škoda Yeti? Vybíráme ojeté SUV s dieselem

Audi A6 - vybíráme nejlepší diesel

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.