zpět
9305

Jaký zvolit benzínový motor pro druhou generaci Hyundai i30?

V dnešní poradně se podíváme pod kapotu Hyundai i30. Náš čtenář plánuje koupi druhé generace s benzínovým motorem. Kterou jednotku mu doporučíme?
26.01.2018, poradna

hodnocení článku: 4.0 z 5 (80%)
hodnoceno: 3x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Dobrý den do redakce, plánuji nákup ojetého Hyundai i30, zatím ale váhám mezi čtrnáctistovkou a šestnáctistovkou v benzínu. Můžete je srovnat z hlediska spolehlivosti? Děkuji, Pavel Adam.

Motor 1,6 GDI se zdá být nejlepší volbou mezi ojetinami
ODPOVĚĎ: Dobrý den Pavle, Hyundai i30 je jednou z nejpoptávanějších ojetin současnosti. A tomu odpovídá i nabídka v tuzemských autobazarech. Aktuálně můžete vybírat z více než čtyři sta kousků s cenami od 150 tisíc korun. Ptáte se na benzínové motorizace, pojďme si je rozdělit podle výkonu.

1,4i (73 kW) - nejslabší zážehový motor vychází z první generace a nabízel se do faceliftu v roce 2015. Není to samozřejmě žádný trhač asfaltu, ale na příměstské popojíždění bude klidným řidičům dostačovat. V reálu bude mít spotřebu kolem sedmi litrů. Jeho výhodou je tichý chod. Ojetiny s tímto motorem patří k nejlevnějším a nemají velké nájezdy.

1,6i (88 kW) - opět jednotka pocházející z předchozí generace modelu. Stejně jako u slabšího provedení se označuje jako CVVT. Šestnáctistovka je malinko hlučnější, oba motory jsou pak náchylné na kvalitní benzín.

1,4i (74 kW) - motor řady Kappa nabízený v Hyundai i30 od roku 2015 není mezi ojetinami příliš rozšířen. Vzhledem k nízkému stáří půjde hlavně o dražší kousky s cenou od 200 tisíc korun. Motor je ale spolehlivý, tichý a poměrně úsporný.

V roce 2015 prošla druhá generace lehkým faceliftem
1,6 GDI (99 kW) - do roku 2015 šlo o nejvýkonnější zážehový motor. V nabídce je lehce přes třicet ojetin s cenami od 230 tisíc korun. Tohle je jednotka, kterou mohu s klidným svědomím doporučit. Šestnáctistovka GDI je předně nesmírně tichý motor, jehož dunivé tóniny k zvukovodům posádky začnou pronikat až po překročení hranice 4.000 ot/min, do té doby je takřka neslyšný, na čemž má jistě svou zásluhu také bezvadné odhlučnění kabiny. Druhým a ještě zásadnějším pozitivem je rozumná spotřeba kolem sedmi litrů.

1,6 Turbo GDI (137 kW) - nabízí se od roku 2015, ale v nabídce ojetin se téměř nevyskytuje. Motor využívá přeplňování turbodmychadlem, přímé vstřikování paliva a dvojité nezávislé časování sacích a výfukových ventilů. Šestnáctistovka ale není lačná po otáčkách, musíte ji nutit. K přečasování ventilů dochází od 4 500 otáček a teprve poté lze pocítit výraznější zátah. To s sebou ale nese výrazný nárůst spotřeby, počítejte s 10 l/100 km. Osobně bych se tomuto motoru pro jeho projev vyhnul.

Obecně nemá Hyudai i30 ve své druhé generaci žádné vyloženě problémové benzínové motory. Na vašem místě bych se určitě svezl s 1,4i (74 kW) i s mnou doporučovaným motorem 1,6 GDI. Sám uvidíte, jak Vám sednou.
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Lukess, 30.01.2018 11:52
Podrobný článek najdete ve světě motorů, vyšel cca před rokem. Občas se objevily problémy viz výše s katalyzátorem, motor 1,6 CVVT však zazlobil hlavně pokud došlo k přestavbě na plyn.
Svižností a tichostí je GDI určitě lepší (vyzkoušeno v rámci předv. jízdy), o problémech na rozdíl od přímovstřiků koncernu jsem nikde neslyšel. Doporučuji projet všechny motorizace včetně 1,4. Jel jsem s cw první generace a ve 3 chlapech to jelo bez problémů i po dálnici.
Konkrétně teď k 1,6 CVVT 88 kW.
Motor se ohřívá velmi rychle. není problém jezdit po městě na 4. RS kdy se sbírá i od 1,5 tis. otáček bez dunění či cukání. Spíše jezdím na trojku. nejsem novinářský prase, abych to neustále podtáčel pod 2 tisíce. Při jakékoliv ustálené jízdě o motoru nevíte. Je více slyšet při akceleraci.
Na dálnici sice motor točí více viz údaje níže, ale hluk motoru není nijak výrazný a zanikne v šumu svistu od pneumatik, kdy podběhy nejsou úplně nejlépe odhlučněny. Na druhou stranu na novém povrchu a hladkém asfaltu nevíte ani o odvalujících gumách, hrubý asfalt je už trochu utrpení.
Ještě bych uvedl, že na tempomat zvládne jet ustáleně třeba 140 i ve stoupácích po D1 ve 3 lidech. Jakmile však musíte přibrzdit, tak zpětně vůz nabírá do kopce rychlost velmi pomalu a ani podřazení na 5. rs nijak nepomůže. Po rovnice i z mírného kopce však nad 130 zrychluje obstojně i na 6.rs.
Na okreskách je nejlepší na předjíždění 3.rs, ten je na sílu a zrychlení je znát. Čtyřka je něco mezi, 5. a 6. už jsou rychloběžky.

Spotřeba: dlouhodobě Praha v zimě 7,3
Na okreskách do 5 litrů, záleží na akceleraci. Max 5,5 l.
Ustálená jízda po rovině, 80 km/h na 5. RS 3,8 l
Dálnice, letní pneu Hankook: Pha - Boleslav průměr 131 km/h, 3.650 ot., celkově 6,5 l /100 km(tachometr přeměřuje o 6 km)
Dálnice zimní pneu Hankook: Pha - Hradec Králové průměr 140 km/h, 3.900 ot., celkově 7,8 l/100 km.
Alkantpan, 31.01.2018 23:32


K tomu katalyzátoru - aktuální zkušenost se sesterským Ceedem 1.4 benzín 80kW z roku 2010. Při servisu přední nápravy nabídnuta kontrola stavu katalyzátoru a při té příležitosti zjištěn rozpadající se katalyzátor a olej plný pevných částic. Naštěstí zachyceno zavčasu. Oprava? Náhrada za neznačkový náhradní díl, oprava v neautorizovaném servisu vyšla na cca 20000Kč. A cena originálního náhradního dílu? Dle zjištění 52400Kč bez DPH jen za katalýzátor. Skoro až neuvěřitelná suma za náhradní díl do "obyčejného" auta. Jen podotknu, že motor má za sebou cca 140 tisíc km a normální život v brněnském provozu, sem tam nějaká dálnice, nějaký víkendový výjezd na chalupu....danet - redakce TipCars, 01.02.2018 13:07


Dobrý den, sepiště prosím Vaše zkušenosti s vozem do samostatné recenze: https://www.tipcars.com/#vlozit-zkusenost Děkujeme
Tycoon, 01.02.2018 19:41


Ono je to sice obyčejné auto, ale ceny náhradních dílů tomu neodpovídají. Jezdil jsem občas služebním Ceedem první generace, bylo to celkem spolehlivé, ale když už se nějaký díl měnil, tak na těch fakturách byly neskutečně vysoké částky. Nedovedu si představit, že by to soukromý majitel měl zaplatit.
driver111, 02.02.2018 22:09
Mrkni na kelly, ty ceny náhradních dílů jsou klišé, které se neustále opakuje,že jsou na hyundai drahé a když porovnám i30 II s OIII - oba benziny 16gdi x 1.2 tsi, tak díly jsou si +- podobné, někde je o něco levnější škoda, jinde zase hyundai, takže si to chce projít ceny a dá se vybrat - díval jsem se na chladiče, světla, spojky, brzdy...

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.