Jaký vybrat motor pro KIA Ceed?

V redakci se nám sešly dva dotazy ohledně poupulárního modelu Ceed. Oba se týkají vhodného výběru pohonné jednotky. Každý má však jiné priority. Jaké motory doporučíme pro jízdu po dálnici a bezproblémový provoz na kratší vzdálenosti?
29.06.2012, poradna

hodnocení článku: 4.0 z 5 (80%)
hodnoceno: 4x
vaše hodnocení: -
+136

Dotaz č1: Dobrý den, chtěl bych pořídit zhruba 3 roky starého Ceeda hatchback. Zajímá mě, zda mám koupit raději starší a výkonnější benzínovou čtrnáctistovku (88 kW) nebo méně výkonnou novější verzi tohoto motoru (66 kW) nebo dokonce vzít dieselovou 1.6 nebo dvoulitr? Každý den dojíždím do práce 50 km (tam a zpět) a jednou za čas jezdíme převážně po dálnicích na chalupu (250 km). Děkuji za brzkou odpověď. Kamil

Dotaz č.2: Zdravím, chci koupit Kiu Ceed s 1.4 benzín, je to dobrá volba? K Ceedu jsem nenašel dost informací, můžete mi napsat, který motor se kdy objevil a jaký je nejspolehlivější a nejméně náročný na provoz? Nechci mít s autem žádné starosti. Budu s ním jezdit 15 km do práce a jednou za čas do města na nákup (30 km). Díky. MarieOdpověď k dotazu č.1: Kamile, ve Vašem případě bych volil rozhodně vznětovou šestnáctistovku CRDi, ať s výkonem 66, 85 nebo 94 kW. Diesel je při Vašem kilometrovém nájezdu jasnou volbou. Navíc servisní náklady lze udržet díky absenci filtru pevných částic (platí pro Ceedy vyrobené do října 2010) a dvouhmotového setrvačníku na velmi nízké úrovni. Servis snižují i rozvody poháněné bezúdržbovým řetězem. Diesel reaguje skvěle na pokyny plynového pedálu a celková dynamika je dostatečná. Nejdříve byla k dispozici varianta s 85 kW výkonu. U dieselů si majitelé občas stěžovali na občasné zakolísání tahu, což Kia definitivně vyřešila v říjnu 2009, kdy přišla s jejich modernizací a vylepšenými turbodmychadly. Do té doby servisy tento problém řešily většinou přehráním softwaru řídící jednotky. Výhodou šestnáctistovek CRDi je i nadpůrměrná olejová náplň 5,3 litru, která zaručuje, že se motor nezadře snad nikomu. Dvoulitru CRDi s výkonem 103 kW se vyhněte. Narazíte na něj beztak jen sporadicky. Jeho italsko-americký původ skrývá řadu problémů a jeho vyšší výkon pocítíte pouze ve vysokých rychlostech na dálnici. V běžných podmínkách trpí značným turboefektem a po stránce servisu patří mezi náročnější. Rozvody pohání řemen a ventilové vůle se vymezují manuálně, přičemž ani po stránce spotřeby není příliš úsporný.

Odpověď k dotazu č.2: Kia Ceed při uvedení na trh (12/2006) dostala zážehovou čtrnáctistovku s výkonem 80 kW, šestnáctistovku s výkonem 90 kW a diesel 1.6 CTDi s 85 kW výkonu. Až v druhé polovivě roku 2007 se objevil benzínový 2.0/105 kW a turbodiesel 2.0 CRDi s výkonem 103 kW. Poté Kia uvedla nejslabší verzi turbodieselu o výkonu 66 kW. Rok 2009 znamenal celkovou modernizaci. Faceliftovaný model poznáte podle přepracované přední části a mírně upravené zádě. V interiéru se objevily nové materiály, dvouzónová automatická klimatizace, nový audiosystém a tříramenný sportovně střižený volant. Benzínová čtrnáctistovka dostala v červnu 2010 výkon 66 kW a šestnáctistovka v říjnu 92 kW. Ve stejném roce dostaly motory 1.6 CVVT/92 kW a 1.6 CRDi/85 kW šestistupňové převodovky. V polovině roku 2011 dochází ke zvýšení výkonu u základní 1.4 CVVT na 77 kW, přičemž kroutící moment zůstal nezměněn.

Pokud chcete pořídit starší Ceed vybavený 1.4/80 kW, pamatujte, že maximum (137 Nm) točivého momentu je dostupné až při 5000 ot./min. Pro svižnou jízdu je ho potřeba neustále vytáčet, čímž roste spotřeba paliva. Pro prázdný Ceed tento motor postačí, hezky zabírá dokonce i v nízkých otáčkách. Pokud ho naložíte, bude však dynamika velmi omezená. V tomto případě doporučuji sáhnout po novější 1.4/66 kW (po roce 2009), která má maximum točivého momentu položen o 1000 ot./min. níže. Pokud jezdíte často ve více lidech, doporučuji 1.6/90 kW, která je dostatečně pružná a jezdí za stejné peníze.

Pokud mohu oběma doporučit, sáhněte po modernizovaném Ceedu u kterého Kia vylepšila většinu nedostatků. Ceedy do roku 2009 málo svítí (potkávající světla), mají občas zmatenou automatickou klimatizaci vlivem špatně umístěného teplotního čidla (proud vzduchu ze středového výdechu se odráží od volantu přímo do čidla), korudují ocelové držáky tepelných štítů, které následně upadnou, přičemž koroze postihuje dokonce boční a páté dveře (zejména rámy a oblast kolem brzdových světel). První modely měly problémy i s kvalitou laku (zejména červená pastelová trpěla nedostatečnou odolností) nebo s nedostatky v kabině, kdy nebyly vyjímkou kývající se sedadla nebo uvelněné některé plastky, které vydávaly pazvuky. Problémy postihovaly i autorádia, které však Kia ochotně měnila za nové v rámci záruky. U dlouhých verzí SW pro změnu předčasně odcházely zadní tlumiče. Pokud se rozvítila kontrola airbagů, často bylo na vině zatékání vody do konektroů spojují snímače airbagů. Zřídka se objevily problémy s plaváky v nádrži nebo občasné poruchy řídících jednotek.

Tip: Kia Ceed SW 1.4i - jak je na tom po 15 tis. km?


autor:
"výkonu není nikdy dost..."
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Pepe, 02.07.2012 14:44
Jde o to, složit info z 1. a 3. příspěvku. Sedět v autě 2-3 hod. denně a za rok takhle najet 60tkm. To znamená, že jezdí denně do práce 80km převážně po dálnici. Včetně sobot, nedělí, svátků. Dovolenou nemá, auto v servisu nestojí. Když započtu všechny pracovní dny (cca 220) po odečtení dovolený a auta v servisu (a počítám, že nemarodí), pak musí každý den najet 272 km, děleno 2,5 hodinama to znamená průměrnou rychlost 109 km/h. Pořád nic?
rojack, 03.07.2012 10:41
se může cítít v Ceedu jako král. Neskutečný luxus. Kdo jel někdy v normálním autě od Oktávky výš, je většinou z ošizeného poskakovadla Ceedu zklamán. Je to stejné jako s Dacií. Rozporuplné reakce.
rojack, 03.07.2012 10:43
Myslím, že Ceed je s Fabií naprosto rovnocené auto. Tím Fabii nijak nehaním, ale pohodlím, odpružením, prostorem, ...... stejné.
Pepe, 03.07.2012 12:01
U Dacie se ale ekonomická řešení očekávají.... Tam může bejt zklamán jenom člověk vytrženej z reality.
Pavlik, 04.07.2012 07:39
Jestli jsi tom, že Fabia je rovnocenná (malé auto) s kia ceed (nižší střední třída) - dá se na tobě udělat nádherná ukázka kvalitního marketingu VW.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Koupit MB třídy G s nájezdem přes 300 tisíc km?

nejčtenější články

Jaké ojeté Subaru Forester za 350 tis. Kč?

Koupit VW Sharan II v benzínu?

Škoda Yeti 1,8 TSI 4x4 - zkušenosti po 135 000 kilometrech

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.