0
zpět

Jaký motor je nejlepší volbou pro Škodu Superb III?

Náš čtenář plánuje koupi ojeté Škody Superb aktuální generace. Neví si ale rady, který motor bude z hlediska spolehlivosti nejlepší.
23.01.2018, poradna

hodnocení článku: 4.0 z 5 (80%)
hodnoceno: 10x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Dobrý den, potřeboval bych poradit. V březnu chci pořidit Škodu Superb Combi aktuální generace. Nechci úplně nové auto, ale budu vybírat 2-3 roky stará auta. Poradíte mi prosím, který motor bude nejspolehlivější pro nájezd asi 15 tisíc kilometrů za rok? Jezdím spíše kratší trasy do 10 kilometrů. Děkuji. Petr Váňa.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Petře.
Motor 2.0 TDI 140 kW
Při výběru ojetého Superbu bych se v první řadě zaměřil na jeho historii. Pokud jde o firemní vůz, zkontrolujte, co vše bylo, či nebylo v servisu měněno a jak skutečnost koresponduje s nájezdem a předepsanou údržbou. U vozidel s pohonem všech kol prověřte, zda se olej v mezinápravové spojce měnil po 60 tis. km, nebo po třech letech bez kilometrového limitu. I takové případy se bohužel vyskytují a je třeba okamžitě provést výměnu oleje s proplachem. Dodávám, že v těchto případech často pohon všech kol nefunguje dobře nebo vůbec. Pojďme ale k Vašemu dotazu.

V případě dieselů můžete kromě 1,6 TDI vybírat ze dvou výkonových verzí dvoulitru. Oba jsou dobrou volbou a doporučuji je. Slabší 2.0 TDI má výkon 110 kW, má menší turbodmychadlo a nemá takový záběr jako silnější verze. Pokud budete vybírat z předokolek, některé z nich nedisponují složitým vstřikováním močoviny. Jako ojetá může mít tato jednodušší verze po letech vyšší spolehlivost. U pohonu 4x4 pak bylo AdBlue použito vždy. Motor sám o sobě je zatím velmi spolehlivý, což ostatně platí i o výkonnější verzi s výkonem 140 kW. Tu doporučuji zvolit v kombinaci se šestistupňovým manuálem, který nebrání motoru plně ukázat svůj výkon. Automatická převodovka DSG s označením DQ250 sice není vyloženě špatnou volbou, ale rozhodně nejede tak dobře a navíc může být po čase poruchovější - zvláště pokud předchozí majitel zanedbal její údržbu. Dvouspojka je u šestistupňového automatu sice trvale ponořena v olejové lázni, je ale třeba měnit v ní pravidelně po 60 tis. km olej předepsané specifikace v množství 5,8-6 litrů.

Motor 1,4 TSI
Benzínovou alternativou je 1,4 TSI s výkonem 110 kW, o kterém jsme už v minulosti informovali. Základního benzínového motoru 1.4 TSI se řada zájemců bojí. Přitom po stránce poskytovaného výkonu přeplňovaná čtrnáctistovka Superbu bohatě stačila i ve druhé generaci, kde měla výkon 92 kW (stovku s ním umí Superb II za 10,6 sekundy a dosahuje rychlosti až 201 km/h). Síly a pružnosti má stejně jako dřívější atmosférické dvoulitry a dokáže jezdit za osm litrů. U 1.4 TSI vyrobených do června 2014 se po studeném startu objevovalo chrastění rozvodového řetězu, které po několika vteřinách vymizelo (po zvýšení tlaku oleje a dopnutí řetězu). Problém u nich může nastat, pokud v kritické fázi není řetěz optimálně napnut a může dojít k jeho přeskočení. Většina těchto závad se odehrála v záruce (oprava si většinou vyžádala výměnu řetězu, napínače a někdy dokonce ozubených kol, krytu rozvodu a samozřejmě výměnu oleje). U třetí generace Superbu je 1,4 TSI řady EA211 se svými 110 kW více než důstojnou motorizací (stovku s ním umí Superb III za 8,6 sekundy a dosahuje rychlosti až 220 km/h). Disponuje technologií ACT s vypínáním válců, která zatím nezlobí. Ani motorový olej u ní nemizí tak jako u druhé generace.
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
LeonST, 26.01.2018 19:11
Osobně si myslím, že na trasy kolem 10 km a 15 tis. ročně je Superb předimenzované auto po všech stránkách - ale budiž, pokud ho čtenář preferuje... Pak bych určitě neuvažoval o dieselu (obzvlášť ještě ojetina) - už vůbec ne o 140 kW, ten je nejmizernější. Mám zkušenost s 1.4 TSI ACT 110 kW v Seatu Leon ST, který je podstatně menší a lehčí (tuším 1270 kg). Tento motor bych určitě doporučil. Během 100 000 km s ní nebyly žádné problémy. Vynikající pružnost , téměř neslyšný, hodně rychle se zahřívá a co mě šokovalo, spotřeba byla lepší než 2.0 TDI 110 kW. V přímém porovnání (následně jsem kupoval Leona ST s TDI 110 kW/340 Nm) mi TSI přijde lepší, nemá sice takový zátah odspodu, což možná v tom Superbu bude víc znát (větší hmotnost), ale jezdí se s ním velmi příjemně táhne až do 6 tis. otáček prakticky lineárně. K diskutovanému vypínání válců - taky jsem z toho měl strach, ale funguje to naprosto bezproblémově. Kdo není takový ten blb co neustále jezdí brzda plyn a naučí se využívat dynamiky motoru, dostane se hravě na spotřebu pod pět litrů (se Superbem ale ne, to je moc velký auto). Navíc 1.4 TSI nemá DPF a to je obrovská výhoda. Olej měněn 15 tis./rok za celou dobu jsem nedoléval ani jednou. Motor má i dost síly na šestku a po dálnici umí svištět až neskutečně rychle (já nejvíc tachometrových 230 km). Nevím ale, jak se bude chovat při takhle krátkých trasách do 10 km, kdy se pořádně ani neprohřeje, to by mohl být problém. Ovšem při nájezdu 15 tis. ročně to asi nebude nutné řešit.
koudy_cz, 16.11.2018 14:38
Co motory 1.8/2.0 TSI?

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.