Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Jaký je nejlepší benzínový motor pro VW Tiguan II?

Poradna
František Mašek | 28.07.2021
foto: Michal Štengl
Bauerovi by rádi koupili Tiguan s benzínovým motorem do pěti let stáří s cenou do 700 tisíc korun. Která jednotka udělá nejlepší službu?
DOTAZ: Dobrý den, prosíme o radu. Jsme mladá aktivní rodina, hodně cestujeme, máme jedno tříleté dítě. Vybíráme si SUV s benzínovým motorem, které bude spolehlivé a bude mít stáří do pěti let. Cenově se chceme dostat do 700 tisíc korun. Můžete nám prosím napsat doporučení na VW Tiguan a jeho benzínové motory? Prioritou je spolehlivost, nikoli nízká spotřeba. Děkujeme za vaše cenné rady. Bauerovi, Pardubice.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, pod kapotou VW Tiguan druhé generace najdeme celkem tři různé zážehové motory. Vůz byl uveden do prodeje v roce 2016 a první dva roky se prodával s jednotkou 1,4 TSI o výkonu 110 (92) kW.

Tento motor spíše nedoporučuji pro jeho sklony ke karbonizaci a případným drahým závadám systému ACT, které ovládá vypínání válců. V roce 2018 čtrnáctistovka v Tiguanu skončila a nahradil ji nový motor 1,5 TSI o výkonu 110 (96) kW. Ten zatím slouží spolehlivě, nicméně na finální hodnocení jeho spolehlivosti je zatím brzy.

Já osobně bych se rozhodl pro třetí a zároveň nejvýkonnější benzínovou motorizaci 2.0 TSI o výkonu 132, 140, případně 162 kW. Díky svému řešení (motor má variabilní časování sacích ventilů, které přepíná mezi Budackovým a Ottovým cyklem) nehrozí zanášení karbonem a má slušnou spotřebu. Jednotku s označením EA 888 najdeme i v ostatním modelech koncernu, kde prozatím slouží skvěle. Právě proto by byla i mou volbou.

Nejlevnější Tiguany s tímto dvoulitrem začínají od cca 600 tisíc korun. Hledal bych kousky s výkonem 140 kW, který představuje ideální poměr mezi výkonem a spotřebou. S tímto motorem dostanete vždy také pohon všech kol a ve většině případů i automatickou převodovku DSG.

Při koupi proto prověřte dobrou funkčnost pohonu všech kol a také fakt, že byl v mezinápravové lamelové spojce měněn olej po 60 tis. km. Podle VIN čísla si zjistěte typ DSG převodovky v konkrétním kousku. U typu DQ 381 (od 2018) se olej mění po 120 tis. km, u ostatních modelů po 60 tis. km.
Hodnocení článku
3.8 z 5 (76%)
Hodnoceno: 13x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů