zpět

Jaký je motor 2,0 CDRi v Hyundai Tucson první generace?

Náš čtenář plánuje koupi ojetého Tucsonu za 150 tisíc korun. Má ale strach z dieselového dvoulitru. Bojí se oprávněně?
09.08.2017, poradna

hodnocení článku: 3.5 z 5 (70%)
hodnoceno: 2x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Dobrý den, v bazaru jsem si vyhlédl Hyundai Tucson 2.0 CRDI. Má najeto necelých 150 tisíc kilometrů. Mám trochu strach z jeho spolehlivosti. Vyplatí se ho koupit za 150 tisíc korun? Děkuji, Luděk Š.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Luďku, začneme dnes tedy přímo motorem. Do Tucsonu se montovaly dva různé dieselové dvoulitry. Slabší z nich má výkon 83 kW a montoval se do modelu do roku 2010. Splňuje totiž pouze emisní normu Euro 3, takže musel udělat místo nástupci. Je dost hlučný, ale mechanika je vcelku odolná, jen si musíte dát pozor na pravidelnou výměnu rozvodů, resp. řemene, který by se měl měnit ideálně po 100 tisících kilometrech. To samé platí i o novějším a výkonnějším dieselu (103/110 kW), který bych osobně preferoval. Motor s emisní normou Euro 4 se prodával od roku 2006 do ukončení výroby v roce 2010. Pokud za auto zaplatíte 150 tisíc korun, předpokládám, že bude pod kapotou právě tento výkonnější motor. Ve srovnání s předchůdcem je tišší, lépe jede. Musíte se ale smířit se skutečností, že novější motor má již filtr pevných částic a dvouhmotový setrvačník - tedy potenciálně na výměnu či opravu drahé součásti.

Zpracování interiéru by mohlo být lepší
Ještě několik informací ke zbytku auta. Asi největší slabostí Tucsonu je poddimenzovaná spojka, která toho mnoho nevydrží - zvláště, pokud se auto často podívalo do terénu. U čtyřkolek nezapomeňte po 90 tisících km měnit olej v zadním diferenciálu. Pokud kupujete auto s vyšším nájezdem, zkontrolujte si, zda výměnu oleje majitel před vámi provedl. Před koupí zkontrolujte stav podvozku. Nebojte se auto prohlédnout na zvedáku. Zajímejte se hlavně o stav závěsů předních kol, poškozeny ale mohou být i krycí plasty, zejména ten pod motorem, který je opravdu nízko a při cestě terénem to odnese jako první.

A ještě letmý pohled na Tucson v inzerci ojetin - aktuálně se na tuzemském trhu nabízí asi padesátka dieselových ojetin. Ceny začínají na 70 tisících, kdy jde o první ročníky výroby. Taková auta mohou mít najeto klidně i přes 300 tisíc kilometrů a také to svědčí o poměrně slušné výdrži vznětových dvoulitrů. Na opačném spektru jsou vozy s cenovkou kolem 180 tisíc korun, které mají nájezdy od 130 tisíc kilometrů výše.
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Roubicek, 12.08.2017 22:11
Jezdime s Kia Sportage 2.0 CRDI 103KW. Což je vlastně stejné auto. Máme najeto necelých 150 tis. Na motoru zatim odešel ERG, což je běžné u závada, jen se prodražila. Motor je silný tak akorát a tak nějak sedí k uvolněné jízdě. Spotřeba je průměr cca 8.5, spojka je zatim dobrá a ani v okolí jsem neslyšel nadávání, ale určitě se nepovedly brzdy - auto zastavuje dobře, ale kotouče jsou poddimenzované.
pivos, 24.08.2017 14:45
Za pár korun relativně spolehlivé a nenáročné, ale také nepříliš atraktivní SUV. Máme ho od roku 2009 od novoty, přivezené z DE jako skladovku s velkou slevou. V naftě 103kw a v plné výbavě (kůže, vyhřívané sedačky, šíbr, origo radio, automatická klima, 12 airbagů!) myslím že takhle vybavené se tu ani neprodávalo. Na to aby jste se dostali v létě k chalupě na podmáčené louce a v zimě nemuseli dávat řetězy bohatě stačí, vyhrabali jsme se bez nich všude. Spotřeba dlouhodobě 7,4l. Momentálně najeto cca 140000, jen běžné věci, olej, desky, kotouče, rozvody, jinak bez problémů. Vlastně ještě odešlo servo klapky topení, oprava myslím kolem 3000,- Jediný problém byla malá díra v plynu kolem 1800ot, někdo to ani nepoznal, manželce to nevadilo, mě to krkalo. Bylo to hned od začátku, samozřejmě ve značkovém servisu nic nenašli..... Až asi před rokem mě to zase naprdlo a zajel jsem do jedné "úpravny výkonu". Frajer s tím jezdil půl hodiny s noťasem na klíně, pak řekl ok, stálo mě to ticku a je to v pohodě. Údajně něco okolo ovládání EGR ventilu. Narovinu mě se auto nelíbí, ani v interiéru, ale já s ním jezdím minimálně, manželce vyhovuje a to je hlavní. Jinak ale jede pěkně, motor bohatě dostačuje, jízdní komfort (odpružení)mnohem příjemnější než třeba Yeti, měl jsem možnost porovnat.
danet - redakce TipCars, 25.08.2017 12:06


Dobrý den , budeme rádi, když svou zkušenost s Tucsonem rozepíšete do samostatné recenze: https://www.tipcars.com/#vlozit-zkusenost Děkujeme

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.