zpět

Jaký je koncernový motor 1,6 TDI?

Náš čtenář by si rád pořídil ojetou Octavii s motorem 1,6 TDI hlavně z důvodu jeho malé spotřeby. Je ale tento motor i po letech spolehlivý?
20.10.2017, poradna

hodnocení článku: 3.7 z 5 (74%)
hodnoceno: 3x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Dobrý den, můj problém asi řeší spousta lidí. Chci koupit starší Octavii II s 1,6 TDI 77 kW. Tak kolem 200 tisíc korun. Motor je prý hodně úsporný a já toho najezdím docela dost. Je to stejný motor jako ve Fabii? Díky. Michal, Praha

ODPOVĚĎ: Dobrý den Michale, do Octavie se motor 1,6 TDI o výkonu 77 kW podíval v létě roku 2009. Bylo to vůbec poprvé, kdy se tento motor objevil ve vozech Škoda. O rok později se jednotka ukázala v Superbu II a v listopadu 2010 byla k mání i ve Škodě Yeti. Jde o stejný motor jako v Rapidu, Roomsteru či Fabii, kde je ale verze s výkonem 66 kW, ve Fabiích pak byla i verze s 55 kW. Motory se liší i točivým momentem od 190 do 250 Nm a ty slabší jsou v podstatě jen uměle seškrcené. Všechny ale mají velmi dobrou spolehlivost. Přesto zde uvedu několik možných závad. Když už nenastartujete, je to často vinou vstřikovačů od výrobce Continental. Při závadě jednoho vyměňte rovnou všechny čtyři. Zamezíte tak zanesení filtru pevných částic. Ten jinak funguje do cca 250 tisíc kilometrů spolehlivě. Při nákupu ojetiny ale jeho stav prověřte (stačí sáhnout do výfuku, zda je bez sazí). Pokud jsou ve výfuku saze, je třeba zjistit, proč nedochází k regeneracím tak jak má, tedy jinými slovy proč filtr nespaluje saze ve správných cyklech při správné teplotě. Pro zajímavost - v zaneseném filtru se nachází zhruba 100 gramů popílku. Popílek poznáte tak, že se jedná o okrově žlutý materiál. Takovýto filtr se vyčistí a bez problému může dál fungovat. Dochází sice k pomalému stárnutí katalytické vrstvy, i tak ale může filtr najet klidně i dalších 100 tis. km, než začne mít problémy s dosahováním teploty nutné pro regeneraci. V tomto případě je třeba dodat, že servis, který provádí odborné čištění FAP, by měl zjistit, zda je ve filtru popílek, případně problémové saze a podle toho pak dále postupovat. A toto zjištění by mělo mít dopad na cenu prodávané ojetiny.
Před koupí si také zjistěte, zda bylo auto s tímto motorem na svolávací akci v rámci aféry Dieselgate. V tomto případě určitě doporučuji absolvovat. Servisy totiž při akci aktualizují software řídící jednotky, který měl dříve u mnoha vozidel na svědomí nepravidelný chod po startu. Nově tento problém kromě aktualizovaného SW řeší usměrňovač proudění v sacím potrubí. U 1,6 TDI sledujte i hladinu chladící kapaliny. Pokud se podezřele rychle ztrácí, vyměňte rozvodový řemen i s vodní pumpou, která je díky netěsnosti častým viníkem úbytku chladiva.
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Wolodyjowski, 29.10.2017 15:41
Při kontrolách ojetých vozidel (převážně Octavia) s motory 1,6 TDI /77 kW jsme nikdy nepostrádali výkon a pocitově byl dojem z této motorizace spíše takový, že motor táhne lépe, než by odpovídalo údajům o výkonových parametrech.

Dle nedávného měření na motorové brzdě (Svět Motorů - Vaculík ) bylo zjištěno nikoliv 77 ale kolem 90 kW reálně, což tento dojem spíše potvrzuje než vyvrací.
driver111, 29.10.2017 17:31


Nic proti tomuto traktoru, ale SM je tak proflákláý reklamou na škodovku, že bych jim nevěřil ani dobrý den...
Wolodyjowski, 31.10.2017 11:35
Osobně jsem nikdy neměl a ani nechtěl diesel, nicméně 1,6 TDI bych "traktorem" nenazýval...Jsou mnohem horší motory
Vaculík má svoje specifika, ale občas se lze od něj něco dozvědět. Bude-li to možné, ověříme jím zjištěné údaje...
driver111, 31.10.2017 13:33
V poslední době jsem nejel větším traktorem, zkus mi napovědět, který motor je horší ve zvukovém projevu
MadMirek, 04.11.2017 16:39
Uvedený motor mám ve své služební koktávce 2012 / 225 000km. Z prvu jsem nebyl nadšený, ale časem jsem jí přišel na chuť i když mám rád větší objemy motorů. Musel jsem na tento typ motoru pouze upravit styl jizdy a to dřívějším podřazováním a pozdějším odřazováním pokud potrebuji jet rychlejsi tempo. S předjížděním to není někdy snadné, ale rozhodně ne tragické. Nemám problém na nádrž udělat 1000km a to opravdu nejezdím na spotřebu. Při dálničním provozu je dokonce akcelerace mezi 120-140km/hod stejná jako u silnější 2.0l kubatury. Pro rodinu ideální volba. Není to trhač asfaltu, ale svojí práci udělá dobře. Dokonce jsem odmítl novou generaci koktávky z důvodů po každých 700km tankovat.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Deset míst v Chorvatsku, která musíte vidět

nejčtenější články

BMW M5 - jaké je jako ojetina?

S jakým dieselem koupit Mercedes W124?

Fiat Stilo - s jakým benzínem jej koupit?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.