Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Jaký je diesel 1,6 CTDI BiTurbo v Opelu Astra K?

Poradna
František Mašek | 30.03.2022
foto: Michal Štengl
Honza má nabídku na Astru s nejsilnější naftou 118 kW, ročník 2017 s nájezdem 120 tis. km a cenovkou 280 tisíc korun. Jak tento motor hodnotíme?
DOTAZ: Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou. Známý prodává Astru z roku 2017. Auto má bi-turbo diesel 1,6 CDTi o výkonu 118 kW. Zajímalo by mne, jak tento motor v Astře hodnotíte. Má najeto cca 120 tisíc kilometrů, cena by byla 280 000,-. Děkuji, Honza Plešek

ODPOVĚĎ: Dobrý den Honzo, motorizace 1,6 CDTI BiTurbo o výkonu 118 kW není v tuzemsku příliš rozšířená. Aktuálně se na našem serveru objevuje jen asi pět kousků s tímto nejsilnějším dieselem (všechno verze kombi). Motor se nabízel cca 3 roky (2015-2018) a v této výkonové variantě nemá AdBlue. Prozatím je motor spolehlivý, a nejen že má skvělou pružnost (pro zajímavost zrychlení z 0 na 100 km/hod je podobné jako v Octavii TDI RS 135 kW!), ale potěší i výbornou spotřebou (ve městě se vlezete do 6 l/100 km). Samozřejmě je to ale poměrně složitý diesel, nevidíte do něj. Hlavně při vyšších nájezdech se může stát prakticky cokoli a nemusí to být úplně levné. Při nákupu by neměly být slyšet rozvody, jejich výměna je poměrně náročná, za což si nechá servis zaplatit. Podotýkám, že nejde o motor z Renaultu Talisman nebo Espace. Tento sice také pochází od Renaultu, ale má hliníkový (nikoli litinový) blok a můžeme se s ním setkat třeba v modelu Vivaro.

S nejsilnějším dieselem se v Astře K pojí jedna zvláštnost – budete mít odlišnou/lepší konstrukci zadní nápravy s Wattovým přímovodem. Jedná se v podstatě o mezikrok mezi vlečenou nápravou a víceprvkovým uložením kol. Ke klasické klikové konstrukci spojené příčkou do tvaru U konstruktéři přidali Wattův přímovod, čímž zvýšili tuhost nápravy v příčném směru. Hlavní výhodou takového řešení je fakt, že uložení vlečených ramen nemusejí přenášet žádné boční síly působící při průjezdu zatáčkou. U vlečených ramen lze tedy použít měkčí pouzdra, která účinněji tlumí hluk i vibrace a dokonaleji izolují interiér od povrchu vozovky. Výsledkem je, že auto má dobré jízdní vlastnosti a při zachování komfortu pro cestující. Obecně Vám tedy tento vůz mohu doporučit, rozhodující ale bude samozřejmě technický stav konkrétního kusu.

Jako vždy doporučuji auto dobře vybírat, ideálně si k nákupu přizvat nezávislého odborníka - podívejte se na můj starší článek na toto téma.
Hodnocení článku
4.7 z 5 (94%)
Hodnoceno: 3x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů