zpět
9262

Jaký benzínový motor vybrat pro Kia Rio?

Náš čtenář plánuje pro manželku koupi ojeté Kia Rio třetí generace. Na auto má rozpočet 150-200 tisíc korun. Který z dvojice benzínových motorů bude lepší volbou?
10.01.2018, poradna

hodnocení článku: 3.0 z 5 (60%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Dobrý den, plánuji pro manželku pořídit Rio s benzínovým motorem. Auto by mělo být maximálně ve stáří pěti let a cenou 150-200 tisíc korun. Nevím ale, zda se dívat po 1,25 nebo po 1,4i. Díky za radu. Karel Fiala, Beroun.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Karle, Kia Rio třetí generace se u nás začala nabízet v roce 2011 a v minulém roce byla nahrazena generací čtvrtou. Předností Ria je slušný vnitřní prostor, rozumná výbava za dobrou cenu i celková spolehlivost. V nabídce byly dva benzínové motory (oba používají spolehlivé rozvodové řetězy), převážnou většinu v nabídce ojetin tvoří slabší šestnáctiventil 1,25 CVVT (v inzerci označovaná jako 1,3i) s výkonem 62 nebo 63 kW. Právě tento motor bude podle mého názoru nejlepší volbou. Je to lehký a zatím i spolehlivý motor s osvědčenou koncepcí. Dostanete jej vždy s pětistupňovým manuálem. Vybírat můžete z asi dvacítky ojetin. Ceny začínají na 150 tis. Kč a pohybují se do cca 300 tisíc. Pak už začíná nabídka vozů čtvrté generace, která se prodává hlavně s motorem 1,0 T-GDI (88 kW).

Druhým motorem, s kterým se můžete u Ria třetí generace setkat, je 1,4 CVVT o výkonu 80 kW. Tento motor je ale v menšině - ve své době se za něj připlácelo 20 tisíc korun, aktuálně jde asi o pět bazarových kousků. Motor řady Gamma je spojen se šestistupňovým manuálem, řada motorů ale nemusí být v dobré kondici, protože se majitelé drželi servisních intervalů předepsaných výrobcem a měnili olej až po 30 tis. km. Nejde o vyloženě problematický motor, ale pro menší nájezdy, ke kterým ostatně auta této třídy slouží, bych volil spolehlivější 1,25 CVVT. Obě motorizace nemají nijak zázračnou spotřebu, počítejte se šesti až sedmi litry. Mým tipem je vůz po faceliftu (od 2014), kde se ceny ojetin pohybují od 200 tisíc korun výše.
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.