Jaké vybrat malé MPV s benzínovým motorem?

Čtenář má v hledáčku Scénica, Merivu a Ford Fusion. Při nájezdu kolem 15 tis. km ročně není co namítat proti jeho volbě benzínového motoru. Co může tato trojice nabídnout?
14.01.2013, poradna

hodnocení článku: 4.2 z 5 (84%)
hodnoceno: 6x
vaše hodnocení: -

DOTAZ: Fanouš: Prosím o doporučení mezi těmito vozy: Ford Fusion, Opel Meriva, Renault Scénic. Najedu tak do 15.000 km ročně. Díky za rady, preferuji benzín. Nebráním se naftě, mám ale obavy s dražšího servisu a poruch.


ODPOVĚĎ: Dobrý den. Zdá se, že jste si vybíral auto s ohledem na snadnost nastupování a vystupování. Potom člověk v úvahách dospěje mimo jiné i k těmto třem automobilům. Zatímco Meriva a Scénic jsou přímými konkurenty, Fusion je trošku z jiného soudku. Jako alternativa k dalším vozům by mi připadal logičtější Ford C-Max, který je MPV verzí Focusu stejně, jako Scénic byl kdysi odvozen od Meganu. Ale vybral jste si Fusion. Postupně proberu všechna tři auta, začít ale můžeme právě s ním.
Ford Fusion je auto dělané (když to zjednoduším) pro východní Evropu. Bohužel se v jeho případech vytrácí jedna vlastnost, tak sympatická na většině ostatních modelů Ford. Řeč je o příkladných jízdních vlastnostech. Fusion byl zkonstruován tak, aby působil dojmem většího auta. Líbivá karoserie na pomezí hatchbacku, mini SUV a snad i mini MPV se stala základem úspěchu, který byl zpečetěn velmi dobrou cenou. Pamatuji, že plně vybavené kousky stály čtvrt milionu a to bez marketingových háčků. To, co Ford zamýšlel, udělal velmi, velmi dobře. Ale je třeba mírnit nadšení a uvědomit si, co tím úmyslem bylo. Cílem bylo postavit průměrný levný vůz pro nenáročného zákazníka. A v tomto ohledu nelze nic namítnout. Benzínové motory propůjčují Fusionu jen průměrnou dynamiku a u slabší verze (1.4 16V) jsem byl kdysi zaskočen spotřebou na dálnici. Vzhledem k chabému výkonu byla neúměrně vysoká. Ale to je stará písnička o malém objemu, horší aerodynamice a vysokých otáčkách ve vyšších rychlostech. Zpracování auta a použité materiály jsou obyčejné a levné, ale nikdy ne odpudivě. Jakoby si ve Fordu pro Fusion a jeho detaily nastavili laťku, která sice není závratně vysoko, ale pod kterou nechtějí jít. Co se týká údržby, není problém. Auto je jednoduše a účelně sestrojeno. I průměrný mechanik nad ním nezešediví a ceny náhradních dílů jsou velmi přijatelné.
To ostatní dvě auta z Vašeho výběru jsou trošičku jiná sorta. Jsou to auta dospělejší a prestižnější (lze-li toto slovo použít). Jedná se o malá MPV. První generace Scénicu je základním kamenem tohoto segmentu. Meriva je jednou z reakcí ostatních výrobců na boom této tehdy nové třídy. Bohužel, ani jedno z těchto aut (předpokládám, že je řeč o Scénicu II) není zrovna měřítkem spolehlivosti a u obou Vás mohou potrápit elektronické šotky. U Merivy jsou to navíc většinou věci kolem řízení motoru a odvodu spalin. Plusem Merivy je malá spotřeba benzínových motorů a nízká cena náhradních dílů. S tou je to u Scénicu horší. Jinak si myslím, že Scénic je lepší auto. Renault tohle prostě umí. Je mi jasné, že tohle není nic pro fanoušky solidních německých aut nebo pro příznivce těch emočněji laděných vozů z Apeninského poloostrova. Ale je to tak.
Takže chcete můj verdikt? Těžká rada. Nenapsal jste, kolik má auto stát a po jakých silnicích ho budete prohánět. Pokud bych musel jet na dovolenou s jedním z těchto tří aut, byl by to Scénic. Je nejpohodlnější a nejkvalitnější. V jistém ohledu snad i nápaditý. Ale to je jen tím, že soupeři, proti kterým jste ho postavil, jsou docela slabí. Podprůměrná Meriva a Fusion z jiné (nižší) třídy. Problém Scénicu je vyšší cena dílů a také ne zrovna stoprocentní spolehlivost. Meriva má kromě spolehlivosti ještě jiný problém. Není to pohodlný Francouz, spolehlivý, ale nudný Japonec a ani zábavný Ital, kterému leccos odpustíte. Ten problém je, že to není ani ten solidní Němec. Je strohá jako německé auto, vyrobili ji v Německu, ale není tak dobrá jako ostatní z této země. Není útulná, není zábavná ani není „držák“. Rozumíte? Nechci Vám napsat, abyste si ji nekupoval, protože paušalizování u ojetin je pitomost, ale nevím, proč byste si ji koupit měl. Přes všechny ty věci, kterými Vás může Scénic potrápit (a snad i zdeptat), myslím, že je lepší. Nebo jinak: Myslím, že je míň špatný. Prosím, přečtěte si související článek č. 5858, kde jsem se Scénicu věnoval. A pokud jste se projel ve Fusionu a takhle pojaté auto například s jeho primitivní zadní nápravou ozdobenou bubnovými brzdami Vám stačí (jako tisícům dalších lidí), klidně si jej kupte. Bude nezáludný a přátelský k Vaši peněžence, až budete muset do servisu a na české (a další východoevropské) cesty je jeho mírně zvýšený a jednoduchý podvozek předurčen. Pokud tedy nečekáte zázraky.
Závěrem Vám chci napsat, co jste už asi vycítil s předchozích odstavců. Totiž, že ani jedno z aut, která jste si vybral, není žádná automobilová bomba. Bohužel. Vybírejte pečlivě a hlavně posuzujte kus od kusu. To je u ojetin největší nutnost.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Giorgio, 14.01.2013 08:49
Autor je trochu zmatený a pár věcí popletl. Zejména to, že meriva a scénic jsou přímými konkurenty - nejsou a nikdy nebyli. Meriva je mini MPV a jejím přímým konkurentem byl například Fiat Idea, proti scénicu stál zmíněný C-Max nebo zafira. Porovnávat merivu a fusion proto není mimo mísu, jak se autor domnívá, protože obě auta stojí na půdorysu a platformě modelů segmentu B (zatímco scénic C).

Fusion jsem měl téměř 5 let, a tak si dovolím připomenout, že podvozek vychází z fiesty, tzn. není to taková katastrofa, ale s ohledem na výšku (světlou i celkovou) a rozvor náprav to samozřejmě není sportovní vůz (spíše uskákaná koza, ale v rámci možností je to OK, jen uskakuje na příčných nerovnostech záď). Taktéž interiér fusionu (palubní deska, volant, výplně dveří) je sdílený s předchozí fiestou.

Absolutní nonsens pak je, že to bylo vždy levné auto a jako levné bylo i navrženo - nebylo. Středně vybavený fusion po faceliftu stál stále 350-420 000, masivnější zlevnění přišlo v polovině roku 2008, ale dokonce ani na sklonku výroby nebyl "plně vybavený" vůz k mání za čtvr milionu (ano, byl na danou cenu vybaven velmi slušně, ale stále postrádal například palubní počítač (měl jen ukazatel dojezdové vzdálenosti) apod. Důvod zlevnění byl zejména v tom, že v celoevropském měřítku se zdaleka neprodával tak dobře, jaky by se dalo soudit podle českých čísel (v rámci celé Evropy byly prodeje 80 000 kusů ročně, tzn. český odbyt byl schopen krýt skoro 10 % celkové poptávky).

A závěrem k fusionu pár věcí, které ho trápí: zatéká do zadních světel (u modelů po FL), Ford to nikdy nevyřešil, výměna kus za kus nepomáhá - vadné jsou i jako ND, ideální je to zasilikonovat a zespod udělat malou dírku pro odtok a odvětrávání. Nedrží boční lišty, praskají úchyty masky chladiče, praskají výdechy ventilace, odcházejí výhřevné lamely el. předního skla, občas stávkuje originální autorádio, rády zamrzávají trysky předních ostřikovačů. Ale to jsou v podstatě vše malé věci, které akorát hodně pijí krev. :) Řazení nepatří k nejpřesnějším.

Jinak je to relativně jednoduché auto a pro nenáročného uživatele bohatě postačí. Co lze vyzdvihnout, tak je prostor pro zavazdla po sklopení zadních sedadel (2x jsem se s tím přestěhoval, pobere i 85cm ledničku) a pohodlné nastupování - právě díky vyšší konstrukci.
toskey, 16.01.2013 21:17
Je zajimavé jak autor pohanil spolehlivost merivy a přitom zrovna meriva vyhrávala testy spolehlivosti (a to i první místa). I když to není nic vypovídající, myslím že asi na tom nebude Meriva se spolehlivostí tak špatně jak autor píše, pak dále je meriva chválena jako nejlépe využívají vníitřní prostor na maximum ze všech mini mpv (tj. kufr, místa pro cestující atd)
free78, 17.01.2013 13:49


Možná je dobré si položit otázku proč tehdy ty "testy" Meriva vyhrála. Jednalo se o žebříček spolehlivosti vozů TÜV, kde se Meriva překvapivě umístila na prvním místě. Je důvod jásat? Zatím dle mne ne. U tohoto žebříčku spolehlivosti není nijak zohledněn nájezd toho či onoho modelu. Meriva slouží zpravidla jako druhé nebo třetí vůz do rodiny. U merivy se žádné vysoké nájezdy neočekávají a ani se nedějí. Můžeme tedy srovnávat s jinými auty? Mno... Jen s rozumem a rozhodně ne se všemi. Taková AUDI A6 bude mít nájezd 400 tis. km po stejné době co Meriva 100 tis. km.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Karavanem do Rakouska. Praktické rady a zkušenosti

nejčtenější články

Jaký vybrat benzínový šestiválec pro ojeté Audi A6?

Vybíráme nejlepší benzínový motor pro ojetý VW Golf VII?

S jakým dieselem koupit ojetý Volkswagen Phaeton?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.