Jaké rodinné kombi s dieselem?

Dotaz

Dobrý den, prosím o radu při výběru rodinného vozu-combi. Rozhodujeme se mezi:

Citroen C5 s motorem HDI, Octavií 1,9TDI, VW Bora 1,9TDI a Fiat Stilo 1,9JTI v cenové relaci kolem 200 tis.Kč.

 

Děkuji za odpověď,

René

18.07.2008, poradna

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Odpověď

Dobrý den, vážený čtenáři,
do svého výběru jste zařadil tři modely nižší střední třídy a jeden vůz o třídu „výše“.

Škoda Octavia Combi (1998 - ?)

Začnu od toho nejčastěji diskutovaného. O Škodě Octavii první generace toho již bylo napsáno opravdu hodně. Na našem serveru můžete najít recenzi ojetého vozu a rovněž v námi zveřejňovaných poradnách se často objevuje. Shrnu opravdu jen ty nejdůležitější údaje. Pokud uvažujete o „kombíku“, ten je ve výrobním programu od roku 1998 dodnes. Jeho hlavní předností je obrovský zavazadelník, vcelku dobrý jízdní komfort, slušné dílenské zpracování (ovšem s určitými výjimkami zkraje produkce), dobrá ergonomie interiéru, oblíbené úsporné motory TDi. Za nevýhodu je naopak považován stísněný prostor v podélném směru za zadními sedadly, nevhodná nabídka zážehových motorů, opravdu přemrštěné ceny ojetých vozů (platí to zejména pro starší ročníky) a také některé typické závady. Pro bližší informace bych rád odkázal na dříve zveřejněné recenze a srovnání, v nichž se dozvíte vše potřebné, včetně seznamu nejčastějších závad a slabých míst, a také hodnocení jednotlivých pohonných jednotek. Ostatně z Vašeho dotazu vyplývá, že jste příznivcem vznětového motoru a jste tedy na dobré adrese.

Volkswagen Bora Variant (1999 – 2005)

Dalším vozem je VW Bora. Ten je také k dispozici ve verzi kombi, daleko rozšířenějším provedením tohoto vozu je ale VW Golf IV Variant. Jedná se, kromě přední části, o totožné vozy. Společně pak vycházejí ze stejného konstrukčního základu, jako výše popisovaná Škoda Octavia první generace. Je tedy jasné, že klady i zápory budou podobné. Výběr mezi těmito vozy bude tedy opravdu pouze stránkou pocitovou. Všechny informace týkající se tohoto modelu opět naleznete v recenzích vozů VW Golf IV, resp. VW Bora. Kritika bude opět směřovat k prostoru na zadních sedadlech a nevalnému výběru slabších zážehových jednotek, chválu jako obvykle zaslouží dílenské zpracování, interiér a úsporné vznětové motory. Ceny se pohybují přibližně ve stejných relacích, jako u výše popisované „oktávky“.

Fiat Stilo Multi Wagon (2003 - ?)

O tomto Fiatu nižší střední třídy se zase tak často nepíše, zastavím se u něj tedy trochu podrobněji. Pěti a třídveřová varianta se na trhu objevila v roce 2001 jako náhrada za předchozí modely Bravo a Brava. Situace Fiatu byla v té době velice těžká. Dvojice sportovně střižených vozů nižší střední třídy se sice blýskla titulem auto roku, líbivými designem a dobrou nabídkou zážehových i vznětových pohonných jednotek, bohužel ale také různými problémy. Kvalita byla nevalná – kritiku si vysloužila síla použitých plechů, rychle blednoucí barvy, rozpadající se plastové součásti interiéru i exteriéru. Hodnocení bezpečnosti se ziskem dvou hvězdiček v roce 1998 bylo také žalostné. Fiat Stilo měl tedy nelehký úkol – vrátit ztracené zákazníky i pověst automobilky. Má zcela odlišné pojetí designu. Ten je zejména v případě pětidveřového hatchbacku a v roce 2003 představeného kombi velice usedlý. V interiéru je vše také zcela jinak. Klasické uspořádání, poměrně kvalitní materiály, dobrá ergonomie. Výrobce si byl natolik jist změnou k lepšímu, že nasadil vysoké ceny, které byly ale vyváženy bohatou sériovou výbavou. Prodejní úspěch se ale nekonal, a tak se postupně začaly objevovat provedení s výbavou poněkud chudší, které umožnily snížit základní cenu pod úroveň konkurence a mít tak pádný argument k prodeji. Stilo je za svou spolehlivost a nedostatky v kvalitě velice často kritizováno, já se ale domnívám, že se v současné době nejedná o tak špatnou volbu. Interiér provedení kombi je velice prostorný, v porovnání s výše popisovanými konkurenty zejména na šířku v oblasti loktů i ramen cestujících.
Zavazadelník je dostatečně prostorný, na přání mohl mít vůz posuvná zadní sedadla. Ve výbavě často najdete šest airbagů, dvouzónovou klimatizaci, prosklenou střechu či kvalitní audio. Sedadla jsou svým tvarem, velikostí a materiály předurčena pro pohodlné cestování. Nabídka motorů, zejména v té slabší oblasti, je velice dobře poskládána a vybere si opravdu každý. Tradičně dobou volbou mohou být zážehové čtyřválce 1.4 16V a 1.6 16V. Jsou spolehlivé, úsporné a ten slabší je k dispozici se šestistupňovou manuální převodovkou. Ve svém dotazu preferujete motory vznětové. Ty jsou zde tradičně kvalitní a úsporné, označované písmeny JTD. Bez výjimky se jedná o agregáty se zdvihovým objemem 1.9, lišící se mimo jiné použitým turbodmychadlem a také počtem ventilů. V dané cenové hranici se bude nejspíše jednat o osmiventilové jednotky ve výkonových verzích 59 či 85 kW. Ta silnější již Stilu zajišťuje slušné dynamické vlastnosti. Hodnocení bezpečnosti je na průměrné úrovni – v testech Euro NCAP získal vůz 4 hvězdičky. Mezi zápory tohoto vozu bych označil již zmíněné nedostatky v dílenském zpracování, projevující se těsností dveří a prosklené střechy, slícováním plastových dílů v interiéru či poruchy komfortní výstroje vozu, např. klimatizace či městského režimu posilovače řízení. Pozornost určitě věnujte stavu podvozku, a to přední i zadní nápravy. Výše zmíněné turbodiesely nepatří mezi ty „poruchovější“, turbodmychadla se vyznačují slušnou výdrží, zejména pak u slabších variant bez proměnné geometrie lopatek. Občas se objeví závady na vstřikovačích, zvýšená hlučnost zase může být způsobena nutností vymezit ventilové vůle.

Citroën C5 (2000 – 2007)

Mezi Vámi vybranými automobily má tento trochu výsadní postavení – patří totiž do jiné automobilové třídy. Většina výhod, které zde budu komentovat, není ani tak jeho předností vůči přímým konkurentům, jako spíše důsledek jeho velikosti. Jako první musím zmínit prostor. Toho najdete v interiéru opravdu dost – a to zejména na zadních sedadlech, na šířku, zavazadelník s objemem 560 litrů je také více než dostatečný. U některých francouzských vozů můžeme pozorovat odklon od tradičních hodnot (např. Peugeot 407 se svým jízdně skvělým, ale trochu tvrdším podvozkem). Zde nic podobného nečekejte. O odpružení se stará tradiční systém vzducho-kapalinového odpružení. Komfort odpružení je tak na zcela jiné úrovni, než u vozů s odpružením tradičním. Jízdní vlastnosti ale nevycházejí vstříc sportovně založeným řidičům. Pohodlí je opravdu na prvním místě. Ve stejném duchu je laděn interiér, včetně komfortních rozměrných sedadel, které ale nemají výrazné boční vedení. Ovšem celý dojem z tohoto vozu je takový, že ten, kdo chce jezdit sportovně, být při tom držen sedadly s vynikajícím bočním vedením, užívat si komunikativního řízení atd., si tento vůz stejně nekoupí. Rovněž skvělá je ochrana cestujících. To ale platí pro modernizované provedení, které získalo v roce 2004 v testech Euro – NCAP pět hvězdiček a skvělých 36 bodů. Provedení před faceliftem si v roce 2000 odneslo pouze 4 hvězdy a průměrných 30 bodů. Pokud budeme vybírat ten správný motor, u vznětového jste rozhodně na správné adrese. Asi jste již v některém z testů četl, že nejlepší vznětovou jednotkou pod kapotou Citroënu C5 je 1.6 HDi, který koncern PSA vyvinul společně s Fordem. Z hlediska spolehlivosti určitě ano, troufám si ale tvrdit, že 80 kW je přece jen málo. Tento motor je navíc k dispozici až od modernizace v roce 2004. Jako z cenového hlediska vhodnější variantu bych označil starší agregát koncernu PSA, a sice turbodiesel 2.2 HDi se čtyřventilovou technikou a výkonem na dnešní dobu podprůměrných 98 kW. Nabízen byl s pětistupňovou, od roku 2004 pak šestistupňovou manuální převodovkou. Jedná se o ideální motor zajišťující solidní dynamiku při únosné spotřebě paliva. Z hlediska spolehlivosti se také jedná (v rámci možností moderního vznětového motoru) o dobrou volbu.
Vzhledem k tomu, že jsme ještě na našich stránkách TipCars.cz nezveřejnili kompletní recenzi tohoto vozu, přidám seznam nejčastějších závad tohoto automobilu:

- únik hydraulické kapaliny ze systému odpružení
- závady elektronické palubní sítě
- zanesený filtr pevných částic
- hadice turbodmychadla
- dvouhmotové setrvačníky
- závady vstřikovačů
- vadný tlumič torzních kmitů řemenice pohonu pomocných agregátů
- u motoru 2.2 HDi občas těsnění pod hlavou a vstřikovače

Závěr
Z Vámi vybraných modelů se samozřejmě pro rodinné cestování nejlépe hodí Citroën C5. Jeho komfortní odpružení, ve všech směrech dostatečně prostorný zavazadelník a tiché a relativně spolehlivé turbodieselové motory jej pasují do role favorita. Já osobně bych jej ale za opravdu dobrou volbu považoval až ve verzi po faceliftu. Ceny se ale v současné době ještě pohybují nad částkou 250 tis. Kč. Z Vámi vybraných vozů bych tedy spíše doporučil Fiat Stilo Multi Wagon, a to modernizované provedení od modelového roku 2005. Tyto ročníky se již pohybují v cenách okolo 200 tis. Kč. Získáte velmi dobře vybavený, prostorný automobil, u kterého se již podařilo vychytat „dětské nemoci“ a díky pověsti výrobce jsou ceny docela nízko. I když ne tak nízko, jako u tří- a pětidveřových hatchbacků.
Pokud nebudete striktně trvat na dodržení cenové hranice, doporučil bych do výběru zařadit také Opel Astra Caravan poslední generace, či Ford Focus II Kombi. Díky silné koruně a množství dovozů se jejich ceny již také dostaly pod hranici 250 tis. Kč.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
anonym, 21.07.2008 12:58
Jo, TDCi je hodně povedenej motor. A přesně tak, náklady srovnatelný s benálem..
anonym, 21.07.2008 22:26
Takže jak vidno-ani omylem to není "jednoduché jako facka" ta otázka nafta x benzin
Prý pod 30 000 km/ročně na naftu zapomente... ha ha ha
Když chceš něco takovýho tvrdit,to chce k tomu mít fakta.
anonym, 22.07.2008 15:54
Dobrou noc
anonym, 22.07.2008 15:55
Houpy houpy.....
vlkiss, 26.09.2015 13:16
Zdravím já (19) let jsem se rozhodl že si koupím auto na začátek nějaké na rozjěždění do 35 000,-. Vzhledem k tomu že budu jezdit spíše občas a kratší vzdálenosti a ročně najedu tak max 10 000km bych chtěl pomoct s výběrem Benzínového motoru. Otec mě spíše nutí abych si koupil auto s obsahem do 1.5L tak nevím. Také bych byl rád aby auto bylo bezpečné (min. 2x airbag,ABS,posilovač) + maximální výkon řekněme těch 85kw. Mám už pár aut vybraných které bych chtěl + případné alternativy když mi napíšete budu rád.
Mám zatím vybrané Honda Civic 1.4(1998, 66kw,3dveřovy), Ford focus Sedan 1.8 (1999 85kw,5dveřovy nebi případně hatchback), fiat stilo 1.6 (76kw coupe 2003 nebo 2002), mazda 323 1.5L sedan (1999 kw65.5dveřový), Jakýkoliv ford escort do 1.8, Peugeot 206 1.2 v případě že bych se nerozhodl ani v jedno z výše uvedených aut jsem si jako pojistku dal Fabiu 1.2 nebo 1.4. Předem děkuju za vaše příspěvky

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Karavanem do Rakouska. Praktické rady a zkušenosti

nejčtenější články

Jaký vybrat benzínový šestiválec pro ojeté Audi A6?

Vybíráme nejlepší benzínový motor pro ojetý VW Golf VII?

S jakým dieselem koupit ojetý Volkswagen Phaeton?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.