0
zpět

Jaké koupit spolehlivé osmimístné auto do 200 tisíc korun?

Mikrobus pro velkou rodinu je posledních deset let trendy kategorie. Velkého zavazadelníku těchto vozidel ale často využívají i řemeslníci pro převážení nákladu. Bude pro našeho čtenáře výhodnější volbou Fiat Scudo nebo Hyundai H1?
22.02.2017, poradna

hodnocení článku: 4.0 z 5 (80%)
hodnoceno: 2x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Dobrý den, je nás doma pět a k tomu podnikám. Přes týden jezdím po zákaznících, na víkendy vyjíždíme s rodinou. Chci něco většího, co zastane oba úkoly. Uvažuji o Fiatu Scudo, nebo o Hyundai H1. Na auto mám asi 200 tisíc korun, ale nevím, s jakým motorem by bylo nejvhodnější. Poradíte? Děkuji Dušan.

Dobrý den Dušane, dvojkové“ scudo vzniklo ve spolupráci s koncernem PSA – jeho sourozenci jsou Citroën Jumpy a Peugeot Expert. Vůz je k dispozici jako klasický van nebo osobní verze v provedení Combi a Panorama. U Vanu máte na výběr ze dvou výšek a délek karoserie, ta největší pojme až 7 metrů krychlových nákladu, přístup do vozu velmi usnadňuje dvojice posuvných zadních dveří. Materiály použité v interiéru jsou obyčejné tvrdé plasty, které ale svůj úkol plní na 100 %. Pod kapotu scuda bylo možné dostat pouze diesel. Nebýt velmi choulostivých vstřikovačů na kvalitu paliva u základní šestnáctistovky 1,6 MultiJet s výkonem 66 kW, byla by pro městský provoz ideální motorizací, do příchodu emisní normy Euro 5 totiž nemusela mít filtr pevných částic. Doporučuji proto hledat spíše vozy s nižším počtem najetých kilometrů a důkladně prověřit stav vstřikovačů. Mezi ojetinami je ale mnohem rozšířenější dvoulitr MultiJet s výkonem 88-120 kW. Ten můžu doporučit, je hodně spolehlivý i při velkých nájezdech a hezky jede. Má rozvodový řemen, který vydrží 180-220 tisíc kilometrů. Olej měňte po 20 tisících kilometrech a před nákupem si zkontrolujte stav filtru pevných částic. Většinou nevydrží víc než 200 tisíc kilometrů. Scudo druhé generace boduje velmi dobrými jízdními vlastnostmi při jakémkoliv zatížení. Celkově si myslím, že jeho koupí neuděláte chybu. Žádné vážné závady je netrápí, občas se objeví nějaký problém s elektronikou. Vzhledem k jeho pracovnímu nasazení ale hodně záleží na pravidelné a nešizené údržbě. Za 200 tisíc korun dnes koupíte vozy roku výroby 2008-2012 s nájezdy 120-160 tisíc kilometrů. Rozhodně má Scudo (oproti H1) výhodu ve větším počtu ojetin, ze kterých je možno vybírat. Aktuálně jde zhruba o 50-60 automobilů. Jejich ceny začínají na 120 tisících korunách a pohubují se až k hranici půl milionu korun.

Pojďme se podívat na druhou Vámi zmíněnou variantu, tedy Hyundai H1. Za Váš rozpočet koupíte modely z roku 2008-2011. Budou mít ale vyšší nájezdy než u Fiatu, většinou se budou pohybovat od 170 tisíc do 200 tisíc kilometrů. Také zde není takový výběr. Na trhu je aktuálně asi 27 ojetin tohoto modelu. Ačkoli mají všechny vozy motor 2,5 CRDI, jde o odlišný motor dle roku výroby. Do roku 2011 jde o motor bez filtru pevných částic, který má ale jen pětistupňový manuál. Tento motor plní pouze emisní normu Euro 4. Po roce 2011 se už pod kapotou objevuje upravená verze s FAP, která splňuje emisní normu Euro 5. Tyto novější vozy již mají šestistupňový manuál, nebo automat. Novější motory nejsou nijak poruchové a navíc i slušně jedou. Když už se něco stane, jde o klasické poruchy dieselů, tedy vstřikování a turba. V těchto případech jsou ale opravy opravdu hodně drahé. Další nevýhodou H1 je pohon zadní nápravy, budete s ním bojovat hlavně v zimním období. Také variabilita interiéru není v porovnání s Fiatem ideální.

Závěr: Volil bych Fiat Scudo, případně jeho koncernové sourozence. Budete mít mnohem větší výběr, potěší odolné dvoulitrové diesely i velmi dobrá variabilita interiéru. Také provozní náklady a ceny servisu budou ve srovnání s Hyundai H1 nižší.
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
ewing1, 23.02.2017 08:34
Doporučuji GMC nebo Chevrolet Suburban. Je to pohodlné auto rodinného typu a dělá se jak s pohonem zadních kol, tak i 4x4. Ideální je pohon na LPG. To pak jezdíte za stejné peníze jako s malým osobním vozidlem.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.