Jaké auto vybrat s motorem 2.0 TFSI?

Výkonný, spolehlivý a relativně úsporný. Takový je přeplňovaný dvoulitr od VW. Ve kterém modelu se ale projeví nejlépe? Čtenář váhá mezi Audi A4, Passatem a Octavií.
24.08.2012, poradna

hodnocení článku: 3.8 z 5 (76%)
hodnoceno: 12x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Zdravím redakci, potřeboval bych Vaši radu, pro které auto se rozhodnout, zejména rozdílnost nákladů, výhody, nevýhody jednotlivých automobilů. Děkuji, těším se na odpověď.ODPOVĚĎ: Hned zpočátku mi dovolte, abych Vám pogratuloval k výběru motoru. Koncernový přeplňovaný benzínový dvoulitr patří k velmi povedeným motorům. Krásně se vytáčí, skvěle táhne a prodleva turba je téměř neznatelná. Spotřeba se pohybuje v hodnotách, o kterých jsme si mohli před deseti lety u vozidel s podobným výkonem nechat jenom zdát. Zvuk je kultivovaný, ovšem při razantnějším používání plynového pedálu umí potěšit ucho řidičovo. Navíc jsou zde dostupné možnosti zvyšování výkonu, které nabízí k tomuto motoru spousta firem na různých úrovních ceny a profesionality.
Pokud vyberete Audi nebo Passata, nedoporučuji Vám slabší verzi 125kW(170PS). Tuším, že pokud chcete 2.0 TFSI, byl byste zklamán. Je ale třeba uznat, že tyto vozy mají lepší cenovku a rozumný chiptuning u nejslabší výkonové varianty každého přeplňovaného motoru není nic, co by mělo nějak moc škodit. U Audi A4 navíc existuje verze se 162kW(220PS) a věřte, že to auto si ho zaslouží. Střední varianta 147kW(200PS) je také velice dobrá a v Octavii jediná dostupná. U dalších dvou vozů je pak tou nejrozšířenější, takže z ní budu vycházet.
Volkswagen tento přeplňovaný dvoulitr montuje do velmi široké palety modelů svých značek, jak jsme u tohoto koncernu již dávno zvyklí. V různých obměnách se vyskytuje v autech od hot-hatche Golfu GTI až po limuzínu Audi A8. Najdeme ho v hatchbacích, roadsteru, kombících, prostě ve všem možném. A právě charakter auta je nejlépe vidět právě, když v útrobách pracuje stejná pohonná jednotka. A tím se dostáváme k Vaší otázce.
Ve vašem dotazu postrádám několik informací. A to zda byste raději kombi nebo limuzínu, jakou převodovku atd. Nicméně začnu tím, co mají všechny tři vozy společné. Bohužel je to relativně vysoké riziko odcizení a s tím spojené sazby eventuálního pojistného. Dále je to dobrá dostupnost servisu a náhradních dílů. Když to přeženu, tak diagnostiku na tyto auta má dnes každý „garážista“ v notebooku. Co se týká motoru, údržba vyjde nastejno, pokud najdete slušný servis. U Octavie bude o kousíček levnější zbytek servisu, věci na podvozek atd. ale „majlant“ neušetříte.
Teď si projdeme koncernové bratrance jednoho po druhém z hlediska výhod a nevýhod.
Začněme Audi A4. Bude nejkvalitněji udělaná. Interiér a jeho zpracování jsou na absolutní špičce v automobilovém průmyslu. Co se týká jízdních vlastností, bude na tom z celé trojice opět nejlépe. Vždyť tohle auto má konkurovat (a daří se mu to) trojkovému BMW… A když zvolíte verzi „quattro“, tedy čtyřkolku, jsou Passat a Octavia na mokru či sněhu úplně ztraceni. S tímto motorem se jako 4x4 bohužel nevyráběly. Ovšem nevýhodou ve srovnání s Passatem je ne zrovna velký vnitřní prostor. A ze všech tří vozů bude Audina samozřejmě ten nejdražší. Problémem je, že faceliftová verze od roku 2007 je dražší a tak musíte zvážit, kolik chcete za auto utratit.
Co se týká Passatu, ten boduje jednoznačně vnitřním prostorem. I cena není nezajímavá. Hlavně v porovnání s Octavií, jejíž cena je poměrně vysoko díky oblibě na tuzemském trhu. Větší rozměry a s tím spojená hmotnost trošku uberou na dynamice, ale podvozek totožný se Superbem a většinou dílů i s Audi A6 dodává na delších trasách vozu velmi dobré schopnosti a posádce dostatek pohodlí. Navíc s touto motorizací není třeba se obávat vozidla s malou výbavou, nebo třeba ve verzi Trendline s jejími oranžovými blinkry, nepěknými sedačkami a obyčejnými volanty.
A Octavia RS? S většinou vozů své třídy by se úspěšně popasovala a ze srovnání by vyšla vítězně. Ale problém je trošičku v tom, že tady jí porovnáváme s vyspělejšími a dražšími auty ze stejného koncernu a pro mě je tedy outsiderem. U nás je ale ikonou a mnozí o ní uvažují jako o sportovním rodinném autě a čekají od ní něco jako od BMW M3. Ale to je bohužel nad síly škodováckého RS. Oktávka je solidní auto, ale pokud uvažujeme o některé z vrcholných motorizací, narazíme, pokud jsme alespoň trošku fajnšmekři, na jeden zásadní problém. A sice rozložení hmotnosti spojené s krátkým rozvorem. Sebelepší podvozkové komponenty a armáda elektronických systémů ho k Audi A4 nepřiblíží. Podvozek je prostě z Audi A3 (potažmo z Golfu, chcete-li) a hrozivé převisy před předními a za zadními koly dávají tušit, kde bude Octavie mít slabou stránku. Octavia je prostě pořád převlečený VW Golf, ač maskovaný marketingem a designem a díky věrností českých motoristů již dávno uvelebený o třídu výš. Navíc nebude zrovna levná. Jak jsem již naznačil, bude se pohybovat ve stejných úrovních jako Passat. Z hlediska použitých materiálů a kvality zpracování bude ze všech tří aut na tom nejhůře, ovšem v porovnání s průměrnými auty pořád velmi dobře. Vnitřní rozměry a velikost sedadel opět mluví v neprospěch českého bestselleru. Výhodou Octavie (nebavíme se teď o verzích kombi) budou páté dveře a tím pádem rozumnější využití a dostupnost zavazadlového prostoru. Což je ale další minus pro jízdní vlastnosti, podíváme-li se na to z hlediska tuhosti karoserie. No a plusem je, že za své peníze dostanete u každého kusu verze RS pořádnou porci výbavy a až se jednou rozhodnete svou Octavii prodat, asi přijdete o nejméně peněz (srovnáváme s Passatem a A4) a rychle se jí zbavíte. Jistou výhodou Octavie je i její nejnižší hmotnost z celé trojice, která se postará o výborné zrychlení a uspoří trochu paliva. Navíc v kombinaci s nejméně vyspělým podvozkem v součtu nabídne nejdramatičtější pocit ze svezení po okreskách a subjektivní pocit rychlosti. Ale tam, kde si budete s Octavií připadat na hraně, budete mít s Audi A4 pocit svižné, leč bezpečné jízdy.
Chcete verdikt? Z těchto tří aut bych si nekoupil Octavii. A to kvůli malému rozvoru a z toho pramenícím horším jízdním vlastnostem a také kvůli malému vnitřku. Od auta s výše popsaným motorem bych chtěl víc. Vím, že si Octavii kupují tisíce lidí, přičemž ti, kdo mají verzi RS, jsou naprosto nadšeni a mohou se těšit obdivu či závisti ostatních českých řidičů , ale já to vidím takhle. Můžu říct, že všechna tři auta dobře znám. Pokud bych chtěl menší pětidveřové auto s tímto motorem, lákal by mě spíš Golf GTI. Musím ale dodat, že Octavia je kvalitní auto a ve svém segmentu opravdu dobrý vůz. Pokud se pro ni nakonec z nějakého důvodu rozhodnete, nebudete mít v garáži nepovedený automobil. Ale tady porovnáváme tři auta napříč třídami. Takže já bych si koupil Audi A4. Vzhledem k vybranému motoru bych trval na provedení S-line, které teprve katapultuje obyčejnou A4 k dokonalosti. Vylepšený podvozek, „boží“ sedadla a volant spolu s dalšími detaily dodávají autu jako celku neskutečný šarm. To platí i ostatních modelech Audi. Možná, že bych se snažil sehnat pěkný kousek ve verzi quattro. Obvzlášť, pokud bydlíte v místech, kde nebývá v zimě nouze o sníh nebo jezdíte na hory. Shrnuto, Audi A4 je precizní, přesné, nezáludné, ovšem výjimečně schopné auto. Jedno z nejlepších na světě ve své třídě.
Pokud jste větší postavy nebo podnikáte dlouhé cesty, či jezdíte hodně s rodinou, pouvažujte i o Passatu. Je o hodně větší než A4 a také velmi solidně udělaný. Pokud Vám připadá jeho design trochu nevýrazný (zkrátka je to Volkswagen), tak se pokuste někde „vyzobnout“ kousek v provedení R-line. Je jich jako šafránu, ale zrovna s tímto motorem se sehnat dají. Vypadá o světelné roky lépe než normální Passat. Při chuti na sportovnější svezení po obyčejných cestách nemá sice Passat ve srovnání s A4 co nabídnout a díky vyšší hmotnosti bude rád, když mu moc neujede Octavia, ale v plném obsazení na dálnici, vstříc dovolené nebo výletu, se s ním pojede nejlépe.Přeji šťastnou ruku při výběru a ať si vyberete kterékoliv z těchto aut, abyste byl spokojen.

Tip: Jak jezdí nové Audi TT 2.0 TFSI quattro?

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Zdeny60, 24.08.2012 19:07
Článek na mě zapůsobil jako tendenčně naspaný a neobjektivní. A nebo pisatel nejel/neseděl v /neřídil auto, kde opravdu po 500km ho nebolí záda/kyčle/hlava, kde do zatáček auto najíždí téměř samo a kde je možnost si něco někde někam uložit.
Tohle vše A4 chybí, byť motor 210HP není špatný.
zigi, 24.08.2012 20:17
S těma sedačkama nevím, ale osobně bych ani jedno auto nezavrhoval. Nejprve bych se se všemi projel a podle toho se rozhodl. I ta potupená RSka má co nabídnout, i když komfortní jízda u ní nebude na nejvyšší úrovni. Jen tazatel ví, co mu bude nejvíc vyhovovat. Já bych osobně zrovna do té A4 moc nešel. Buď bych vzal Passata B6 kvůli prostoru, komfortu a na dlouhé jízdy výbornému pohodlí a nebo RS, které vypadá hodně dobře, hlavně v modré barvě. Její váha je nejnižší, takže motor bude pěkně tahat. A prodej za pár let bude velmi snadný, protože u nás je toto auto hodně žádaný.
Záleží na prioritách...
zigi, 24.08.2012 20:19
Tazatel tohle zřejmě vůbec neřeší. Chce prostě koncern, tak proč mu vnucovat japonce...
JirkaRS, 28.08.2012 15:55
Souhlasím s tím, aby si tazatel všechny auta projel a pak se rozhodoval. Příjde mi to jako linčování RS, a vyzdvyhování A4. Osobně mám zkušenost s RS kterou vlastním a můžu říct, že oproti B6 jede daleko lépe díky nižší hmotnosti i velikosti a RS má sportovní podvozek, takže zažívám i lepší citový zážitzek z jízdy. A co se týče A4 s tou srovnání nemám, protože když mělo dojít na vezení, tak ji dotyčnému odcizili. Jednoznačně bych šel do RS z pohledu že umí v celkovém měřítku umí nejvíce nabídnout (cena servisu, cena náhradních dílů, rodina, kufr, svezení, vlastnosti, vizuální dojem)... Každopádně ať už vybere tazatel cokoliv, 2,0 TFSI je super motor!
Piloter, 12.06.2013 14:23
Zdravím všechny. Četl jsem si komentáře a nedalo mi to nenapsat něco k motoru a celkově k
A4 S-Line 2.0TFSI 2005-2007. Jelikož jsem byl hrdým majitelem tohoto auta, tak mám dost zkušeností na vlastní kůži. Auto vzhledově super, hlavně když si človek najde dobrý jetý kus s opravdovým max.S-line od výroby a ne od rádoby bastličů, když nové už teď nepořídí že? :) K diskutovaným sedačkám a pohodlí - ano spousta lidí má pravdu, sezení je v ní někdy jak na vězeňské pryčně, ale od toho je sportovně naladěné, přeci kdo nechce, tak ať si koupí sérii, která má stejně o něco tvrdší sedla než konkurence - tak jako celý koncern VW.
Celkově však paket S-line (interier, exterier, podvozek) v kombinaci s 2.0TFSI motorem pro sportovního nadšence, co nechce živit S4 nebo RS4 - naprosto SUPER!! Ale má to jedno velké ALE.
MOTOR:
Vlastní zkušenost - že funguje perfektně dle očekávání jen s 98okt benzinem není potřeba rozvádět, ale vzhledem k tomu, že "inženýři v NDR" resp. SRN udělali někde chybu co se týká prvních generací TFSI motorů je potřeba při koupi, lépe ještě před ní, nechat kompletně rozebrat a zkontrolovat olejovou soustavu - vana, pumpa, hlavně sací koš! PROTOŽE ti hňupi předepisují standartně long-life oleje a intervaly po 30tis.KM, což vzhledem k výkonu motoru a používání auta a konstrukční chybě vedlo k fatálnímu selhání v 83tis.KM. Motor se kompletně zadřel při 145km/h, právě z důvodu ucpaného/zaoxidovaného sacího ústrojí. Člověk to nijak na autě nepozná, jezdí na předepsaný servis do autorizovaného a nikde nikdo nic, ticho po pěšině. Naštěstí pomohla záruka a po nějakém přetahování s Audi ČR a pár psaních do Ingolstadtu poslali komplet nový motor bezplatně a na servisní práce byla sleva. Jinak je auto na odpis nebo cirka 100-130tis za servis.
Zde musím vyzdvihnout ISR auto Praha, kde bylo auto zakoupeno a servisováno a kde i mechanici z toho byli v šoku. Po této zkušenosti jsem začal měnit olej každých 10-15tis.KM a jednou za 30tis. nechat překontrolovat mazací soustavu - pro jistotu.
O konstručních věcech ohledně motoru jsem se dověděl od kamaráda, který pracuje ve vývoji v koncernu a tak nějak posléze i na internetu, protože sem nebyl ani první a zdaleka ani ne poslední.
Takže, jezdí skvěle, je to úžasný pocit a výkon od 4válcového dvoulitru, ale pozor na drobnosti, ať vám to neumře pod rukama.

A taková drobnost obecně asi k Audi A4 generace 3 2007rv., měla adaptivní bixenononové světlomety, avšak ještě ne LED denní svícení, které je tu DLR řešené žárovkou... buď tuto funkci vypněte a nevyužívejte, nebo si kupte náhradu - LEDKU, která bude pasovat do patice. Protože cca při 92tisících jsem měnil oba světlomety, jelikož neustálým vyměňováním žárovek při shoření se časem úplně zoxiduje a speče patice ve světlometu, která je integrována do celé plastové formy světlometu a to znamená, že nejde nijak zvlášť koupit a vyměnit a pokud nechcete neustále řešit pískající palubní počitač a každou chvíli měnit žárovky ( čím déle měníte a čím víc je zaoxidováno - už nepomáhalo ani čištění,... uzavřený bludný kruh). Jinak tahle radost stála 17tis. 1ks světlometu + práce.

Jinak auto jezdilo skvěle, při lehké noze a s rozumem v hlavě i s quattro systémem relativně spotřebově normálně 8-9L/100km, samozřejmě když to škádlíte, tak žere i trávu kolem silnice :)
Nikdy mě nikde nenechalo ( až na tu jednu příhodu, ale za to auto nemůže, že ho konstruoval hňup, co neumí říct, že to potřebuje o trošičku speciálnější péči :), v létě na mokru a šotolince a blatíčku všude jako tank, na suchu naprosto šílená trakce, lehce mrtvější řízení než BMW, ale jinak díky lehkému výkonnému motoru kam namířil tam trefil. Zima jedna báseň, ale tady je potřeba opravdu sklopit uši a postavit to na 16ky ( v létě jsem jezdil na 18kach). Vady žádné krom výše popsaných, jen jednou ještě přítelkyně neznalá poměrů nasosala 95natural někde na LukOilu a bylo zaděláno na nouzový režim, kdy bylo potřeba auto v servisu vyresetovat a vycucat nádrž a nacpat tam pořádný oktan z pořádný benzinky a nějaké dobré aditivum jako vitamin C :)

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Karavanem do Rakouska. Praktické rady a zkušenosti

nejčtenější články

Jaký vybrat benzínový šestiválec pro ojeté Audi A6?

Vybíráme nejlepší benzínový motor pro ojetý VW Golf VII?

S jakým dieselem koupit ojetý Volkswagen Phaeton?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.