Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Jaké auto do 200 tis. Kč na tažení přívěsu?

Poradna
František Mašek | 28.07.2020
foto: autor
Náš čtenář vybírá ojetinu, která mu bez problémů utáhne přívěs s koněm. Jaké možnosti má s rozpočtem do 200 tisíc korun?
DOTAZ: Dobrý den, aktuálně vybírám auto na taháni přívěsu s koněm. Váha cca od 800 kg do 2000 kg. Častěji to bude ta nižší hodnota. Rozpočet je od 100 do 200 tis. v případě, že by byl veliký skok v kvalitě vozů za dané peníze.Aktuálně koukám na Jeep Grand Cherokee 2.7 r.v. do 2005, případně na Nissan Navara. Může to být i něco jiného. Nájezd cca okolo 1000 km měsíčně. Poradíte jestli je třeba opravdu koukat po těchto větších autech, případně jestli tohle zvládne i něco jako Superb či tato třída? A ještě jeden dotaz na zkušené "tahače" přívěsů. Jak je to zhruba u Vašeho vozu se spotřebou? Na co se mám připravit, dokáže nějaké auto tahat takový přívěs za 12l/100, nebo se mám připravit reálně na 15-20l/100? Děkuji moc.

ODPOVĚĎ: Dobrý den. Nissan Navara je fajn. Hlavně s motorem 3,0 dCi. Prodával se od roku 2010 a byl vždy o dost dražší než 2,5 dCi. Tento třílitr má výkon 170 kW a točivý moment 550 N.m. Motor pochází od Renaultu, jde o upravenou verzi agregátu V9X, který se vyvíjel společně s Nissanem a který využívají i vozy Infiniti. Tento motor doporučujeme zvolit hlavně těm, kteří za autem často tahají přívěs. A to jste evidentně právě Vy. Přívěs může mít hmotnost až 3500 kg. S tímto motorem se do vozu montovala vždy sedmistupňová automatická převodovka. Reálná spotřeba bude kolem hranice 10 litrů na 100 kilometrů.

Přívěs však zvládnou táhnout i kombíky střední třídy. Třeba Ford Mondeo III 2,2 TDCi utáhne 2200 kg. Motor 2.2 TDCi pochází z dílny PSA a nejde tu ani tak o výkon 129 kW, ale především o drtivý točivý moment 420 Nm. Díky tomu i plně naložené auto nemá problém s dynamickou jízdou. Common-Rail od společnosti Bosch nezlobí, tedy aspoň pokud netankujete nekvalitní naftu, o kterou u nás není nouze. Problém může být s filtrem pevných částic, kterým je tato motorizace vybavena, stejně jako s dvouhmotovým setrvačníkem, který u výkonného motoru nevydrží tolik. A jaké má Mondeo III nedostatky? Ty vážné budete hledat těžko, odchází spíše jen věci běžné spotřeby – nejčastěji tyčky stabilizátoru na přední nápravě. Mondeo po generace platí za etalon jízdních vlastností ve střední třídě. Jisté držení stopy většinou až po dvou stech tisících ujetých kilometrech ztrácí kvůli opotřebované zadní nápravě, jejíž kola drží celkem 6 ramen. Když ale všechny stojí cca 8 tisíc korun, podle mého názoru se jedná o adekvátní investici. Jinak postačí běžná údržba. Rozvody u dieselů měňte po 150-160 tis. km, olej pak po 20 tis. km nebo jednom roce.

Sáhnout můžete i po Fordu Galaxy, který utáhne 2000 kg. Berte 2.0 TDCi po r.v. 2010. DPF filtr podle mne už není závažným tématem k řešení, jeho profesionální renovace se obvykle vejde do 5 tis. Kč a případná výměna za nový max. do 18 tis. Kč, což není nic likvidačního. Renovovaný i nový filtr obvykle zvládne bez potíží dalších min. 100-150 tis. km.

Za slušné peníze koupíte třeba i Hyundai H-1 druhé generace, které utáhne 2250 kg. Kromě toho nabízí opravdu královský prostor ve spojení s poměrně výkonným motorem a rozumnou cenou. Model se začal prodávat v roce 2008, a to hned ve třech provedeních. Pro rodinu bude nejpraktičtější osmimístná verze, "há-jedničku" ale můžete koupit i v užitkovém provedení s šesti nebo třemi místy a ložnou plochou. První tři roky bylo auto k dispozici s dieselem 2,5 CRDi o výkonech 100 kW nebo 125 kW v kombinaci s pětistupňovou manuální převodovkou. Výhodou motoru splňujícího emisní normu Euro 4 je absence filtru pevných částic, nevýhodou jen pětistupňová převodovka. Motor jako takový nezlobí, pokud už něco odejde, je to buď vstřikování nebo turbo. To samé ale platí i o upraveném motoru níže. V roce 2011 se do prodeje dostal diesel upravený na emisní normu Euro 5, což v konečném důsledku znamenalo nástup verze se sníženým výkonem na 85 kW i uživatelsky příjemnější šestistupňové převodovky. Pro nejvýkonnější motorizaci se od tohoto roku začal dodávat také pětistupňový automat. Garanční prohlídka u modelů v tříleté záruce je nastavena na každých 15 tis. km, což je také interval pro výměnu motorového oleje (7l). Rozvody řešit nemusíte, motor má řetěz. Reálná spotřeba se bude dle zkušeností uživatelů pohybovat v rozmezí osmi až deseti litrů dle zatížení a stylu jízdy.
Hodnocení článku
5.0 z 5 (100%)
Hodnoceno: 2x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů