Jaká je ojetá Lada Niva?

Náš čtenář coby zemědělec plánuje koupit starší Ladu Niva s benzínovým motorem. Za jakých podmínek bude auto spolehlivě sloužit řadu dalších let?
28.04.2017, poradna

hodnocení článku: 3.0 z 5 (60%)
hodnoceno: 6x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Dobrý den, spravuji řadu polností a lesů. Současné Suzuki mi dosluhuje, chci něco jednoduchého, co by mělo dobrou průchodnost a levný servis. Jak je na tom ojetá Lada Niva za nějakých 150 tisíc korun? Děkuji, Filip M.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Filipe. Lada Niva má dlouhou historii a řada vozidel v ČR stále slouží i s původní šestnáctistovkou s karburátorem a čtyřstupňovým manuálem. Vás ale bude zajímat model po modernizaci, která proběhla v roce 1993, kdy model dostal motor 1,7i (nejdříve s jednobodovým, později s vícebodovým vstřikováním). Kolem hranice 150 tis. Kč koupíte ročníky 2008-2012 (mají již vícebodové vstřikování MPI), nájezdy moc neřešte, většina aut v nabídce má najeto jen několik desítek tisíc kilometrů. Před koupí bych si auto zkontroloval zespodu - jízdou v terénu můžou být některé části podvozku poškozené nebo zkorodované. Dost trpí přední diferenciál, kardan i čepy řízení, případně tlumiče. No a také se před koupí projeďte. Možná vás totiž po přesednutí ze Suzuki překvapí minimální výbava a nepřesné řízení, které může být bez posilovače (doporučuji vybrat kousek s posilovačem). Samotný motor má jen jeden zásadní problém - rozvodový řetěz se povoluje a čas od času potřebuje seřídit. Při větším zatížení kontrolujte pravidelně i hladinu motorového oleje a čas od času se podívejte na ventilové vůle. Olej je i v diferenciálu (kontrolujte stav) a převodovce, kde se mění každých 40 tis. km.
V nabídce je aktuálně pouhá desítka ojetin, takže si nebudete moci moc vybírat. Na druhou stranu si myslím, že po důkladné kontrole a případném základním servisu bude jakékoli auto ve vaší cenové hladině ještě dlouho sloužit řadu let. Velkou výhodou Nivy je její celková jednoduchost. Platí to zejména u elektroniky, která ve vozech absentuje díky základní výbavě. Zkrátka zde platí, že co v autě není, nemůže se pokazit.
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Gagarin_CCCP, 02.05.2017 09:05


v turecku tyhle krumply provozují, nevím, nepamatuji si, zda-li to byl přímo tento výtvor,ale myslím, že ano, měli ho na fabrice, kde jsem zprovozňoval stroj. Ptal jsem se, jaké tam mají s Tatou zkušenosti,protože je to pro nás "exotická" značka.
Odpověď, levné, ale na houno. Takže předpokládám, že chvíli to bude sloužit a pak to třeba půjde do kopru? Osobně nevím, čas ukáže. Jak dlouho automobil vlastníte a kolik má najeto?
Odyone1, 03.05.2017 09:09


Jsem skeptický k vozům, které si "někdo" vyrobí a má všechno "své" nevím kdo to bude opravovat kde budu brát náhradní díly a kde budu žebrat o servis. Nehledě na to, že nevím jak se dovolám reklamace.

Ačkoliv Lada nemá korbu, může mít tažné, ano vím tažné není to samé co korba - to uznávám v polomu s korbou a nebo s vlekem je to rozdíl, ale je to vše na promyšlení konkrétního člověka.

Omlouvám se za "urážku" auta, je to volba každého člověka a pojal jsem to až moc "agresivně".

Nicméně bych to vozidlo nechtěl ani zadarmo, stejně jako Ssangyong nebo podobná vozítka za v začátcích levné ceny.

PS: nedávno jsem sháněl díly na Ladu, dojel jsem do Prahy do prodejny, a ty ceny jsou více než lidové, to jsem opravdu nečekal po osobní zkušenosti s Hyundai, KIA, Toyota, VW apod.
Petris, 08.05.2017 18:58
Nemyslím, že to patří do této diskuze o Lada Niva - asi napíšu samotnou recenzi na tento vůz.
Jen krátce:
Vůz Tata Xenon mám 2 roky, zrovna teď probíhá řešení mé první technické (podotýkám, bez problémů co se servisu a dílů týče) a najeto má vůz 112 XXX.
Vůz jsem koupil od zemědělské společnosti a nešetřili ho - bylo to na něm znát. O kvalitách vozu svědčí to, že měli ještě další 3. Letos prodali další dvě a kupují NOVÉ 3 vozy Tata Xenon.
Z mé zkušenosti, co se vozů týče, srovnal bych jej s Toyotou, či Nissanem. Pouze co se týče vlastností vozu. Toyota je pokládána za nesmrtelnou, to asi nikdo "neokecá" a Nissan je z mé zkušenosti o dost dražší na díly (to i Toyota a například L200) . S dalšími značkami jsem nepřišel do styku na delší čas, abych mohl objektivně hodnotit.

Musím dále uznat, že jsem doporučil Tata Xenon neuváženě. Pán chtěl opravdu Lada Niva a ta je v terénu jistě schopnější. Jen jsem chtěl upozornit na případné širší využití Pick-Up-u a ještě k tomu za podobné peníze.
Mé doporučení se spíše hodí do příspěvku ohledně Nissanu Navara.
danet - redakce TipCars, 09.05.2017 11:23


Dobrý den, za samostatnou recenzi budeme moc rádi. https://www.tipcars.com/#vlozit-zkusenost
Spunt, 11.05.2017 09:13
Lada niva je stroj! obecně mám rád žigulíky a Nivu. Kamaráda Niva léta živí, tahá s ní materiál pro svou zámečnickou výrobu a výrobky (vrata, zábradlí, schodiště), jezdí s ní do lesa pro dřevo... Je to stroj, kterému by se němely počítat kilometry, ale motohodiny. Jednoduché, skvělá prostupnost terénem. Levné a dostupné náhradní díly.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Jeep Compass 2.0 MultiJet – crossover pro horaly

nejčtenější články

Velké SUV za 400 tisíc korun: ix55 nebo XC90?

Kia Sportage, nebo Škoda Yeti? Vybíráme ojeté SUV s dieselem

Audi A6 - vybíráme nejlepší diesel

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.