Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Hyundai i30 II - vybíráme svižný benzínový motor

Poradna
František Mašek | 26.07.2022
foto: autor
Kamil plánuje koupi starší i30 druhé generace se silnějším benzínovým motorem. Která jednotka bude nejlepší volbou v ceně kolem 300 tisíc korun?
DOTAZ: Dobrý den, rád bych koupil starší i30 (druhou generaci) kolem sedmi let stáří s cenou kolem 300 tisíc korun. Bude to mé první auto, jezdím sám, nebo s přítelkyní. Určitě chci nějaký silnější benzín, nebude pro mne 1,6 GDI 99 kw moc slabá? N-ko nechci, ani na něj nemám, Kamil.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Kamile, chápu že verze i30 N (vychází z třetí generace modelu i30) o výkonu 202 kW je mimo Vaše finanční možnosti, přeci jen aktuálně koupíte bazarové kusy až od 600 tisíc korun. Ostatně na první auto bez větších řidičských zkušeností by to za mne byla velmi riziková volba, protože Nko je opravdu rychlé auto.

Pokud se vrátíme k Vámi poptávané druhé generaci, možností je sáhnout po 1,6 GDI (99 kW) - do roku 2015 šlo o nejvýkonnější zážehový motor. V nabídce je lehce přes třicet ojetin s cenami od 230 tisíc korun. Tohle je jednotka, kterou mohu s klidným svědomím doporučit. Šestnáctistovka GDI je předně nesmírně tichý motor, jehož dunivé tóniny k zvukovodům posádky začnou pronikat až po překročení hranice 4.000 ot/min, do té doby je takřka neslyšný, na čemž má jistě svou zásluhu také bezvadné odhlučnění kabiny. Druhým a ještě zásadnějším pozitivem je rozumná spotřeba kolem sedmi litrů. A ptáte se, jestli je slabý? Určitě se v něm svezte a uvidíte sám.

Mým tajným tipem je ale motorizace 1,6 Turbo GDI (137 kW) - nabízí se od roku 2015, ale v nabídce ojetin se téměř nevyskytuje. Musíte pro ni do Německa. Motor využívá přeplňování turbodmychadlem, přímé vstřikování paliva a dvojité nezávislé časování sacích a výfukových ventilů. Šestnáctistovka ale není lačná po otáčkách, musíte ji nutit. K přečasování ventilů dochází od 4 500 otáček a teprve poté lze pocítit výraznější zátah. To s sebou ale nese výrazný nárůst spotřeby, počítejte s 10 l/100 km. Ceny dnes na německém trhu začínají od 260 tisíc korun, na výběr tam máte aktuálně kolem 40 kusů aut s tímto motorem. Převážná většina ojetin je v lepších výbavách a má i sportovní podvozek. To by mohla být ta správná volba pro Vás.
Hodnocení článku
4.0 z 5 (80%)
Hodnoceno: 4x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů