Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Hyundai i20: koupit první generaci s nejsilnějším naftovým motorem?

Poradna
František Mašek | 21.03.2024
foto: Petr Šikl
Zdeněk objevil v Německu pětiletý model i20 s netradičním motorem 1,6 CRDi. Co je tento motor zač a jaká jeho spolehlivost?
Dotaz
Dobrý den, hledáme s manželkou nějaké menší úsporné auto na delší cesty. Do oka nám padl Hyundai i20. V německém autobazaru jsme našli model z roku 2009 s nájezdem 180 tisíc kilometrů. Auto má motor 1,6 CRDI 85 kW, který jsme jinde neviděli. Můžete nám o motoru napsat něco víc? Děkujeme, Zdeněk.

Odpověď
Dobrý den Zdeňku, Hyundai i20 první generace se prodávalo hlavně s benzínovými motory. Diesely 1,4 CRDI a 1,6 CRDI v několika výkonových verzích se objevily hned od počátku prodejů v roce 2009, ale v nabídce vydržely jen první tři roky. Agregát představil koncern Hyundai-Kia již v roce 2005. V roce 2008 však prošel omlazovací kůrou. Motor s označením U2 se vyráběl v indickém závodě v Chennai. U nás se 1,6 CRDi nabízel jen v silnější verzi o výkonu 94 kW, díky poměrně vysoké ceně (jen v nejvyšší výbavě za ceny kolem 385 tis. Kč.) se jich ale mnoho neprodalo.

V zahraničí pak hrála prim slabší verze stejného motoru s výkonem 85 kW. Tohle naladění se objevilo i v modelu i30. Vstřikování CR dodal Bosch, po letech jej tedy v případě problémů lze dobře servisovat. Celková spolehlivost je za mne slušná, proto bych se motoru neobával. Samozřejmě ale záleží na konkrétním technickém stavu prodávaného kousku. Silný diesel v malém lehkém i20 jezdí výborně, spotřeba kolem šesti litrů je ale spíše podprůměr. Motor je jako jediný spojen se šestistupňovým manuálem, ostatní motorizace mají jen pětikvalt.


Pokud se tedy ptáte ne mé doporučení, tak z hlediska dlouhodobé spolehlivosti motoru i celého auta Vám nebudu nejsilnější naftový motor rozmlouvat. Na Vámi popsaný účel bude jistě sloužit dobře. Nevýhodou je opravdu velmi malý výběr mezi staršími bazarovými kousky. U nás na i20 s 1,6 CRDi nenarazíte, v Německu je pak jeho výskyt taktéž dost raritní. Pokud tedy nebude nabízený kus splňovat Vaše představy, je pak nutné hledat jinde. Pro vyšší nájezdy bych pak doporučoval mrknout klidně i po větším modelu i30 s naftovým motorem.

Konkrétně u první generace i30 hledejte verze od roku 2009 se šestistupňovým manuálem. O rok později se už motor neobešel bez filtru pevných částic. Ten sice nijak zvlášť nezlobí, ani nedochází k ředění oleje kvůli jeho regeneracím, ale pokud máte možnost si vybrat vůz bez něj... Větší dvoulitr CRDi prakticky nemá smysl, nárůst výkonu není nijak markantní, oproti menšímu motoru je těžší (trpí tak přední náprava) a musíte u něj pravidelně měnit rozvody.
Hodnocení článku
Hodnoceno: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů