0
zpět

Hyundai Coupé - dobrá koupě?

Nový atraktivní sporťák je většinou drahý. Hyundai se pokusilo tento mýtus vyvrátit modelem Coupé, který je také předmětem dnešní poradny. Jako ojetina je dostupný téměř každému. Jaké má tedy chyby?
08.08.2008, poradna

hodnocení článku: 4.5 z 5 (90%)
hodnoceno: 4x
vaše hodnocení: -
+10

Dotaz: Dobrý den, zvažuji koupi Hyundai Coupé 2.0i, rok výroby 2002-2003 a najeto do 100 000 km. Na co si dát při koupi tohoto auta pozor? Má nějaké typické závady, poruchy či problémy? A je "korejec" dobrá volba? Děkuji za radu.


Vámi vybranému modelu první generace se dařilo v době výroby budit pozornost všude, kde se objevil. To samé platí i o současné verzi. Může za to atraktivní vzhled sportovně střižené karoserie spolu s bezrámovými okny a nízkou stavbou. A to vše za velmi solidní peníze. Na první pohled supervýhodné kupé má řadu nedostatků. Pokud jste dobrý řidič a toužíte po výborných jízdních vlastnostech se sportovními ambicemi, rovnou se tohoto Coupé vzdejte a poohlédněte se po jiném voze. V této disciplíně spolu s osazeným motorem totiž neexceluje ani současná generace, natož ta první. Hyundai Coupé s dvoulitrovým benzínovým motorem postačí po řidiče, kteří nemají velké zkušenosti se sportovními vozy.

TIP: PORADNA - Hyundai Coupé 2.0 první generace 

Nejprodávanější dvoulitr se totiž vyznačuje výraznějšími vibracemi a nepříliš oslnivou dynamikou. Navíc hydraulická zdvihátka ventilů se mohou zanášet karbonem, proto se doporučuje častá kontrola stavu oleje spolu s jeho včasnou výměnou a používání jen kvalitního polosyntetického oleje. Také se doporučuje čas od času Coupé pořádně prohnat (vytáčení motoru snižuje usazování karbonu). První známkou předčasného opotřebení je vysoká spotřeba oleje. Převzatá převodovka z Lantry je nepřesná, má dlouhé dráhy a vůbec nekoresponduje se sportovním duchem tohoto kupé. Přesto bych doporučil právě dvoulitr, jelikož vrcholná motorizace v podobě šestiválce příliš zatěžuje příď a tím zhoršuje jízdní vlastnosti.

1.6

 

77 kW

 

od 03.2002

 

1.6

 

79 kW

 

od 03.2002

 

2.0

 

102 kW

 

od 03.2002

 

2.0 GLS

 

105 kW

 

od 02.2003

 

2.7 V6

 

123 kW

 

od 03.2002

 

U první generace RD (1996-2002) se vyhněte šestnáctistovce, která se do Česka nedovážela a navíc je pro sportovně pojatý vůz příliš slabá. Také se vyhněte doveženým exemplářům s automatickou převodovkou. Jedinou rozumnou volbou proto zůstavá dvoulitr. Druhá generace GK vyráběná od roku 2002 dostala pod kapotu celkem tři motory. Pro zahraniční trhy zůstala jedna-šestka, dvoulitr a nově se přidala šestiválcová dva-sedmička s výkonem 123 kW. Ta vychází z 2,5 litru, který byl převrtán.

TIP: Hyundai Coupe 2.0 CVVT v redakčním testu 

Kdežto předchozí model Scoupé stál na podvozku malého modelu Pony, Coupe již stojí na základě Lantry se kterou sdílí mnohou součástí. Coupe trápí horší dílenské zpracování, což je doprovázeno různými pazvuky v interiéru (dokonce i nového vozu v redakčním testu). Zadní sedadla je nutné chápat pouze jako nouzová, navíc chybí hlavové opěrky. Pokud se přesto někdo nasouká na zadní sedadla, je potřeba při zavírání víka zavazadlového prostoru dávat pozor na jeho hlavu. Naopak zájemce potěší zavazadelník. Ten pojme 360 litrů zavazadel. Využitelný objem lze navíc zvětšit sklopením opěradel. Mezi častými závadami se objevuje díky podcenění majitele prasklý rozvodový řemen, předčasně opotřebené zadní tlumiče a ložiska kol, objevují se závady dobíjení, vadné termostaty a také koroze karoserie.

- závady dobíjení - vadné termostaty - přetržený rozvodový řemen - rychlé opotřebení tlumičů a ložisek kol

Nutné je zkontrolovat také stav tlumičů pérování, které to mají často za sebou. V případě výměny, doporučuji koupit plynokapalinové Kayaba Shock Absorber Excel-G, které se objednávají zvlášť pro levou a pravou stranu. Přední tlumič přijde na 3.000 Kč, zadní na 2.700 Kč. Přední brzdové destičky (z druhovýroby) se dají pořídit za nějakých 1.100 Kč, zadní za 700 Kč (TRW). Přední brzdový kotouč od stejné značky přijde na 1.100 Kč, zadní na 750 Kč. Od ATE stojí 1.500 Kč (přední), resp. 1.200 Kč (zadní).


autor:
"výkonu není nikdy dost..."
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Riccardo, 11.08.2008 11:17
Do auta patří olej podle specifikace dané od výrobce. Toť vše.
Snaha o osvětu je pane Černý dost odvážná, takže z případných reakcí si nic nedělejte - každá snaha o dobrý skutek přece musí být po zásluze potrestána, že ?
Riccardo, 11.08.2008 11:19
No tak pro případné zájemce to má aspoň tu výhodu, že ojetiny budou hodně levné !
anonym, 11.08.2008 18:22
Točit, točit, točit motor doporučují hlavně ti mladší. Ale já už jsem měl druhé nové auto (benzín), kde přimo v návodu k používání se doporučuje včasné řazení rychlostních stupňů směrem nahoru z důvodu prodloužení životnosti motoru a snížení emisí. Proto se na to ptám, je to vlastně tvrzení proti tvrzení. Škoda že na odpověď si nenašel čas sám autor článku, předpokládám odborník.
plešatej kavan, 11.08.2008 21:45
Nahoře huj,dole fuj.Pro pozéry naprosto vyhovující.
anonym, 12.08.2008 12:20
Hlavne evropske automobilky nejsou v USA schopne nabidnout konkurenceschopne ceny. Proto se tam vozi jen luxus (MB, BMW, Jaguar, Volvo apod.) a kupuji si je jen patricne bohati zakaznici. Celkem uspech tam z beznych evropskych automobilek zaziva snad jen VW (ne Skoda ani Seat) s modelem Jetta.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.