Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Forester nebo Octavia? Vybíráme ojetinu s pohonem 4x4

Poradna
František Mašek | 14.06.2019
foto: Petr Šikl
Náš čtenář váhá mezi dvěma ojetými vozy s odlišnými systémy pohonu všech kol. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?
DOTAZ: Dobrý den, vyjede prosím více Forester III (zvažujeme koupit) nebo Octavia 4x4 ročník 2010 (touto jezdíme)? Koupili jsme dům s poměrně složitým výjezdem a v zimě to asi bude problematicky sjízdné. Můžete prosím poradit, jaké jsou rozdíly obou pohonů? Nevím, jestli s octavií projedu... Děkuji Michal.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Michale, Subaru Forester třetí generace používá trvalý pohon všech kol s předním i zadním mezinápravovým planetovým diferenciálem. Díky němu je možné pohánět současně více náprav rozdílnou rychlostí bez ztrát způsobených třením. Některé verze Foresteru mají v rámci pohonu 4x4 elektronicky řízené přerozdělování točivého momentu, některé nikoli. Rozdíl ale v praxi nepoznáte. Výhoda trvalého pohonu u Foresteru je jasná - máte jej k dispozici při jízdě neustále. Má ale také větší hmotnost a díky své složitosti i zvyšuje cenu. V přímém srovnání s ostatními pohony zaznamenává systém AWD také největší nárůst spotřeby.

U vaší octavie je k pohonu všech kol použit odlišný systém. Ten elektronicky připojuje druhou nápravu až v případě potřeby. Jde o Haldex IV. generace, který používá aktivní čerpání tlakového oleje do vícelamelové mokré spojky, kterou tímto v případě potřeby aktivuje. Ve vaší Octavii je systém pohonu, který spolupracuje s ESP a pomocí dvou viskózních spojek umí přerozdělovat sílu mezi oběma zadními koly. Výhodou celého řešení je nižší hmotnost pohonu, nižší výrobní náklady, což znamenalo ve své době i nižší příplatek pro zákazníky. Haldex má také menší nárůst spotřeby ve srovnání s trvalým pohonem všech kol.

Teď by tedy bylo dobré odpovědět na vaši otázku - tedy zda vyjedete ke svému domu v zimě spíše s Octavií, nebo se Subaru. Octavia je lehčí a má relativně krátký rozvor, Subaru má zase vyšší světlou výšku. Pokud bude terén neupravený, zaboduje Subaru, na uplužené cestě bude mít nahoru dle mého názoru Octavia. Osobně bych počkal na zimu a sám uvidíte.
Hodnocení článku
3.3 z 5 (66%)
Hodnoceno: 12x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů