Ford Mondeo, Mazdu 6 nebo Renault Megane II přestavět na LPG?

Dotaz

Dobrý den.
Plánuji koupit ojetý kombík r.v. cca 2003 a novější a následně ho přestavět na plyn. Láká mě Mondeo II svým podvozkem, Mazda 6 spolehlivostí a Megane II cenou. Motory benzíny 1,8 a 2,0 a u Megana 1,6 a 2,0. Který by byl nejlepší?   

Děkuji za radu.
Michal Bureš

02.10.2009, poradna

hodnocení článku: 5.0 z 5 (100%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -


Odpověď

O všech vozech ve Vašem výběru naleznete na TipCars.com dostatek informací. Uvedu zde proto pouze pár postřehů ke každému modelu a více se budu věnovat Vámi uvažované přestavbě vozu na pohon LPG.
Renault Megane II je poměrně oblíbeným vozem nižší střední třídy zejména kvůli nižší pořizovací ceně. Mnoho lidí také nalákal ve své době moderním a neotřelým vzhledem. Prostor jak v kufru tak pro cestující nabízí velkorysý. Tím jsme však podle mého názoru výhody tohoto vozu vyčerpali. Nižší prodejní cena Renaultu Megane je vyrovnána a často převýšena oproti většině konkurentů servisními náklady. U Renaultu jednoduše musíte mít štěstí na kus. Starší ročníky 2003-2004 Meganu koupíte o cca 20-30tis.Kč levněji než Mondeo, u roků 2005-2006 je tento rozdíl ještě menší. A to podle mne za mnohem vyšší riziko poruch a o třídu menší auto prostě nestojí.
Ford Mondeo II je také velmi oblíbeným vozem s rozumnou pořizovací cenou. Ročníky 2003-2004 koupíte za ceny od 150tis.Kč, 2005-2006 za cca 170-190tis.Kč. Do 200tis.Kč tedy koupíte 3-4leté, obrovské a slušně spolehlivé rodinné kombi. Navíc podvozek má Mondeo opravdu špičkový. Strávil jsem v něm mnoho času na dálnicích i ve městě a byla radost užívat si pohodlí a zároveň skvělé jízdní vlastnosti v mezních situacích. Z Vámi jmenovaných modelů má Mondeo jednoznačně nejlepší poměr cena/kvalita/užitná hodnota.
Mazda 6 je trochu jiná liga. Drží si velmi dobrou, spíše nadprůměrnou úroveň spolehlivosti. Zároveň je téměř sportovním nástrojem i rodinným vozem. Nemá smysl popisovat zde již popsané. Zajímá-li vás popis sportovních vlastností podvozku Mazdy 6, přečtěte si článek pana Vaculíka na serveru Tipcars.com. Mám-li si vybrat z benzínových motorizací, volil bych motor 1,8i. Vyrovnává se téměř, podle mého názoru, dynamikou motoru 2,0i, přitom má stejně kultivovaný projev a je i tišší. Přestože mám rád benzínové dvoulitry, tahle osmnáctka mi sedí více. Na Mazdě 6 se toho moc nerozbíjí, citlivější je pouze složitější přední náprava. Potíže mívá (i oficiálně přiznané Mazdou) s reznoucími lemy zadních blatníků. Občasné drobné vypouklinky najdete u většiny těchto aut. Kvality Mazdy 6 se samozřejmě odráží i na její pořizovací ceně. Ročník 2003-2004 kou.píte s odřenýma ušima do 200tis.kč a výběr vozů není příliš velký. Navíc vozy za tyto peníze jsou většinou hůře udržované. Proto dávejte pozor při jejich koupi a doporučuji zapátrat, co je příčinou nižší ceny. Cena obvyklá je spíše kolem 220tis.Kč, za roky 2005-2006 pak okolo 250tis.Kč. Rozdíl v nákupní ceně oproti Mondeu bude tedy zhruba o 40-50tis.Kč více.
A jak je to tedy s pohonem LPG pro tyto vozy? Do všech zmíněných vozů lze namontovat nepřímé vstřikování plynu v jeho plynné fázi. To je dnes nejrozšířenější způsob dopravy LPG do válců motoru. Tato zařízení stojí průměrně 25-35tis.Kč i s montáží. Servis obnáší pravidelné výměny filtrů a kontrolu celého zařízení jednou za 25-30tis.km v ceně zhruba 2-3tis.Kč. Poruchová tato zařízení příliš nejsou. Pro motor ani zbytek auta neznamenají žádné vážnější narušení spolehlivosti. Je třeba bedlivěji hlídat hladinu chladicí kapaliny, protože při montáži je ke chladicímu okruhu motoru připojován ohřev regulátoru tlaku plynu. Zde často dochází ke drobným únikům chladicího média. Proto je nutné dávat větší pozor na teplotu motoru. Jakmile se lehce zhorší funkce termostatu nebo vypoví službu spínací čidlo ventilátoru, je to u auta s LPG znát daleko výrazněji než bez něj. Případné přehřátí motoru se všemi jeho vážnými následky pak může být dílem okamžiku. Další nevýhodou je přítomnost nádrže na plyn ve voze. S místem na ni samozřejmě výrobce vozu nepočítá. Můžeme volit mezi válcovou nádrží s rozumným využitelným objemem (obvykle 60-70l paliva) umístěnou podél či napříč zavazadlovým prostorem nebo toroidní nádrží s využitelným objemem 40-55l umístěnou místo rezervního kola. Buď se tedy naučíme žít s bombou v kufru nebo budeme o něco častěji tankovat.
Z výše uvedeného by se mohlo zdát, že přestavět auto na LPG není zas tak výhodné. Smysl to má samozřejmě jednak ekonomický a zároveň ekologický. Před rozhodnutím namontovat do auta plynový pohon doporučuji provést důkladnou ekonomicko-strategickou rozvahu. Její základní parametry zde nastíním. Zásadní otázkou je, kolik ujedu ročně kilometrů a jak dlouho budu auto užívat? Např. u Mondea 1,8i mohu jezdit s průměrnou spotřebou benzínu kolem 8-9l/100km. Při nájezdu 30tis.km ročně (průměrný nájezd při denním užívání auta) a ceně jednoho litru benzínu cca 28,-Kč/litr utratím za palivo 67.000,--75.000,-Kč. Za plyn při ceně cca 15,-Kč/litr a spotřebě 10l/100km (spotřeba na plyn je vždy o cca 20% vyšší než na benzín, vzhledem k nižší výhřevnosti plynu) to bude 45.000,-Kč. Roční úspora činí zhruba 20.000-28.000,-Kč i s odečtenými náklady na pravidelný servis zařízení. Montáž plynu se při tomto nájezdu zaplatí přibližně za rok a půl provozu. Aby tedy mělo smysl celou proceduru a výše uvedená uživatelská omezení podstoupit, chce to jezdit na LPG nejméně tři roky a hlavně najezdit více než 60tis.km.
Vzhledem k výše uvedenému doporučuji ještě jednu úvahu. Pořizovací cena srovnatelného auta s dieslovým motorem je dnes přibližně shodná. Ford Mondeo 2,0TDCi bude mít průměrnou spotřebu kolem 6,5l/100km. Při ceně nafty srovnatelné s benzínem (beru dlouhodobější průměr, nikoliv aktuální cenu) zaplatíte za rok při najetí 30tis.km za palivo cca 55.000,-Kč. To je tedy o 10tis.Kč více než za plyn. Oproti dieslové variantě stejného auta budete tedy na nule zhruba za 3 roky a najetých 90tis.km. Odpadá zde však přídavná nádrž, nutnost navštěvovat dva různé servisy a až dvakrát častější tankování. V dieselových autech budete mít při koupi minimálně trojnásobný výběr než v benzínových. Výrazná převaha v prodeji dieslových motorů nad benzínovými je u ojetin z roku 2003 a mladších již hodně znát.
Z Vašeho výběru bych já osobně volil Mondeo.Pokud bych s ním chtěl najet alespoň 100tis.km, nevadila by mi nádrž v kufru a objevil jsem dobrý kus, klidně benzínové 1,8i nebo 2,0i. Zvážil bych však, zda by mi nafta neposloužila stejně dobře a s menšími uživatelskými ústupky.


Ing. Aleš Zich

autor je odborným konzultantem v oblasti nákupu vozidel

Auto AZ Consulting

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Petr S, 05.10.2009 00:37
Když jsem kupoval Mazdu 6 tak jsem se nechal ovlivnit i článkem:
http://www.tipcar.cz/poradna-znovu-mazda-6-tentokrate-pohled-ze-zakulisi-1997.html a 2.3 se radši vyhnul.
Problémem má být vysoká spotřeba oleje a tím pádem občas zadřené motory.
Jinde jsem četl, že před faceliftem měla 2,3 122 kW poměrně vysokou spotřebu paliva a tomu neadekvátní nárůst výkonu oproti 2.0 104 kW.
Kačud, 05.10.2009 08:48
Osobně jsem přesvědčen, že tyto alternativní pohony pro chronické šetřílky jsou spíše na obtíž a člověk zas tolik neušetří. Takže bych se na LPG i na naftu vykašlal a koupil bych si to Mondeo s benzínem 1,8 nebo 2,0. Podle toho kolik výkonu potřebuji. Co se týče komfortu a spolehlivosti tak na tom budu nejlíp. No a spolehlivost = ekonomika. Když už tu chce někdo pořád šetřit.
xf, 05.10.2009 17:23
Aditiva? Co já pamatuji, tak skutečně olovnaté přísady něco s ventily společného měly. Jenže zároveň, s obměnou vozového parku, bylo olova v benzínu, během cca 30-ti let, asi jen 5% výchozího stavu. A když se přecházelo na bezolovnatý, tak odborníci tvrdili, že "sedla ventilů jsou u motorů na bezolovnatý benzín tvrzená, a přísady již nepotřebují".
Takže mě z toho vyplývá následující: "mazání" přísadami nejspíše má přínos pro motory na olovnatý benzín. (Dnes s draslíkatými přísadami.) Ale pro motory na bezolovnatý benzín, přísady zapotřebí nejsou.
rohYpnol, 06.10.2009 23:09
Měl jsem možnost chvíli jezdit s Fábií na LPG. Byť nepochybně vždy závisí na kvalitě samotného zařízení, osobně mě tento pohon vůbec nenadchnul. Občas jsem zažíval "cukání", nebo dokonce ztrátu výkonu - to když LPG docházelo. Když si vezmu, že celé zařízení vypadá jak z Ruska (a upřímně jsem ani nějaké "esteticky na úrovni" neviděl), znamená do budoucna další investice v podobě údržby systému (toroidní naárž se "musí" po 10? letech nechat zkontrolovat), a že nemám kam dát rezervu, pak mi to při dnešních cenách paliv za to rozhodně nestojí. Možná kdybych živil Cayenne nebo nějakou ameriku, pak bych v rámci zachování alespoň části platu o LPG uvažoval. Při rozumném výběru motorizace vzhledem k vozu bych se na to vykašlal.
Pavlik, 06.11.2009 10:53
Já právě v zájmu zachování části platu LPG fandím. S mým nájezdem mezi 30 a 40 tisíc km za rok se to vyplatí. A rezerva mi nevadí - můžu ji podle zákona nechat doma, nebo mám kufr 520 litrů (tam se opravdu vejde.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.