Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Ford Mondeo IV – koupit s hybridním pohonem?

Poradna
František Mašek | 15.03.2023
foto: tipcars
Petr si vyhlédl starší Mondeo 2.0 Hybrid z roku 2015 s nájezdem 130 tis. km. Co je tenhle hybrid zač a jak funguje v reálném provozu?
Dotaz
Pěkně zdravím, rád bych se zeptal, co si myslíte o hybridu od Fordu. Konkrétně mám na mysli Mondeo 2015 s 2,0 benzínem spojeným s hybridem. Auto má najeto 130 000 km a prodává se za cenu 370 tisíc korun. Děkuji za názor. Petr

Odpověď
Dobrý den Petře, tohle hybridní Mondeo je ideální přibližovadlo do příměstského provozu. Proč právě tam? Vzhledem ke své velikosti a velkému poloměru otáčení se za mne tohle auto úplně nehodí jen a pouze do města, naopak na dálnici se elektrický pohon dostane ke slovu jen minimálně a postrádá tak smyslu. Příměstské courání je zkrátka pro hybridní Mondeo ideální.


Elektromotor je až překvapivě výkonný (systémový výkon je 138 kW) a pokud máte dobito, můžete svištět čistě na elektrický pohon až do rychlosti 100 km/hod. V reálném provozu to samozřejmě bude o vzájemném doplňování elektromotoru a spalovacího motoru. Proto je třeba počítat s průměrnou spotřebou benzínu kolem 5-6 l/100 km.

V otázce spolehlivosti jsem optimistou. Konstrukčně jednoduchý dvoulitrový benzínový motor bez turba má nepřímý vstřik, kterému tolik nevadí provoz na kratší vzdálenosti. Také planetový automat eCVT má jen minimální servisní nároky související s výměnou olejové náplně, což se má dle výrobce udát jen jednou za 12 let. Elektrický pohon je prozatím také spolehlivý a to včetně li-ion akumulátoru (1,4 kWh), u kterého ale postupem času bude malinko klesat jeho kapacita, což je ale přirozený proces každého akumulátoru.

Celkově je tedy Mondeo s hybridním pohonem poměrně zajímavou ojetinou. U nás je výběr minimální, musíte kouknout do zahraničí. Levnější jsou sedany (aktuálně od cca 300 tis. Kč), které se začaly prodávat už v roce 2014, kombíky pak šly do prodeje v roce 2019 (v autobazarech začínají na 400 tis. Kč). Já osobně bych preferoval kombi , které má i s baterií ubírající objem zavazadelníku stále dostatek místa pro zavazadla.
Hodnocení článku
3.3 z 5 (66%)
Hodnoceno: 4x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů