Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Ford Kuga II: koupit s nejslabším dieselem?

Poradna
František Mašek | 09.04.2024
Honza hledá starší Kugu druhé generace. Zaujal jej kousek z roku 2018 s nájezdem 90 tisíc kilometrů a naftovým motorem 1,5 TDCI o výkonu 88 kW. Jak hodnotíme spolehlivost tohoto motoru i Fordu Kuga II obecně?
Dotaz
Dobrý den, máme v rodině tři fordy a vcelku fajn servis, který navštěvujeme. Proto jsem se rozhodl při hledání dalšího auta opět pro Ford, tentokrát hodláme pořídit Kugu druhé generace. Na TipCars.com jsem našel inzerát, kde je v nabídce Kuga 1,5 TDCI 88 kW z roku 2018 s nájezdem lehce přes 93 tisíc kilometrů. Auto se aktuálně nabízí za 420 tisíc korun. Můžete prosím zhodnotit spolehlivost motoru i celého auta? Děkuji, Honza.

Odpověď
Dobrý den Honzo, vybral jste si nejslabší naftový motor pro Ford Kuga druhé generace. Do modelu se dostal až po jeho modernizaci v roce 2016. A je pravdou, že výkon 88 kW je na tohle SUV spíše podprůměrná hodnota. Motor 1,5 TDCI ocení podle mého názoru spíše sváteční řidiči, kteří vyhledávají klidnou a úspornou jízdu. Ano, tenhle motor umí být opravdu příkladně úsporný (i bez AdBlue), v téměř jakémkoli jízdním režimu se budete s manuální převodovkou pohybovat do šesti litrů, což je bezpochyby slušný výsledek. Přispívá tomu i nízká váha celého auta, protože tu máme kombinaci poměrně lehkého motoru a pohonu pouze předních kol.

To umí oproti ostatním verzím s plnotučným naftovým dvoulitrem a čtyřkolkou ušetřit na váze přes 100 kg. Já osobně bych ale tento motor používal jen na delší trasy, při těch kratších může docházet k ředění olejové náplně nespáleným palivem. I tak bych doporučil často kontrolovat hladinu oleje a preventivně měnit náplň každý rok.

Připomínám, že i s touto patnáctistovkou můžete zvolit automatickou převodovku. Jenže dvojspojkový Powershift není úplně spolehlivý. Proč? On v ní totiž málokdo svévolně měnil převodový olej po 60 tis. km, a tak může být drahá závada mechatroniky na spadnutí. K poměrně častým poruchám této převodovky dochází již při nájezdech kolem 160-200 tis. km.
Potíž je také v tom, že málokterý servis si se závadami těchto převodovek umí poradit jinak, než výměnou jedné z jejích tří hlavních částí za novou. Celkově jde o zásah, který majitele stojí řádově desítky tisíc korun. A pokud se servis zrovna netrefí do té správné části, která je příčinou potíží, může se pak celá oprava zkomplikovat a prodražit. I proto řada servisů při potížích s Powershiftem od Fordu navrhuje rovnou výměnu celé převodovky za novou. Cena takové opravy se obvykle pohybuje přes 100 tis. Kč.

Co ale musím na Fordu Kuga druhé generace vyzdvihnout, jsou jízdní vlastnosti včetně precizního řízení. Navíc ani po letech se na podvozku neobjevují žádné vůle. Korozi na podvozku sice u starších kusů objevíte, ve většině případů jde ale jen o povrchovou rez, která není nebezpečná.
Hodnocení článku
5.0 z 5 (100%)
Hodnoceno: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů