Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Ford Galaxy III – jaký je motor 2.0 EcoBlue?

Poradna
František Mašek | 26.03.2024
Daniel plánuje pořízení Galaxy ve stáří do pěti let. Dotazuje se nás na informace ohledně novějšího dvoulitru, který se zde nabízel ve čtyřech naladěních. Jaký je náš názor?
Dotaz
Rád bych pro 5člennou rodinu pořídil Ford Galaxy od r.v. 2019 výše. Rozpočet do 750 tisíc Kč. V nabídce mě zaujaly dva turbodiesely, 110 a 140 KW. Mohu se zeptat, zda bych měl zejména z důvodu spolehlivosti, spotřeby nebo jízdního projevu preferovat jeden z nich? Nebo by byly naopak k doporučení Bi-Turbo motorizace? Druhý dotaz je k automatické převodovce. Od kdy se prosím montuje planetová převodovka s měničem namísto původní dvouspojky Powershift, kterou provází rozporuplná spolehlivost? Je tato novější planetová převodovka spolehlivá a rozumí si dobře s preferovaným turbodieselovým motorem? Jaké jsou její případné slabiny?

Odpověď
Dobrý den Danieli, dvoulitrový diesel EcoBlue s výkony 88, 110, 140 a 177 kW se pod kapotu Fordu Galaxy a S-Max dostal v roce 2018 (šlo o vozy pro modelový rok 2019). Aby jednotka splňovala emisní normu Euro 6d-TEMP, je zde už integrováno vstřikování močoviny. V základním naladění (88 kW) je ve vozech vždy jen šestistupňový manuál a taková auta mají také výhradně pohon předních kol. Vámi zvažovaná verze o výkonu 110 kW může mít pohon předních kol ve spojení s manuálem nebo novým osmistupňovým měničovým automatem.

V autobazarech můžete narazit i na čtyřkolku, ta je ale jen s manuální převodovkou. Silnější verze o výkonu 140 kW už můžete koupit s automatem a pohonem 4x4 i 4x2. A pak je tu nejsilnější verze s Bi-turbem o výkonu 176 kW, která se ale nabízela vždy jen jako předokolka s automatem. Spolehlivost poměrně složitého dieselu je prozatím mírně horší než u starších motorů TDCi. Zlobí hlavně těsnění pod hlavou válců, přes které se může do oleje dostávat voda z chladícího okruhu. To ale zjistíte u konkrétního kousku kapkovou zkouškou oleje. Dalším slabším místem všech motorů EcoBlue je vstřikování Continental. Původní vstřikovače občas zlobí, což ale opět zjistíte ještě před nákupem – při studeném startu prověřte bezproblémový start, hladký chod a rozumnou hlučnost.

A ještě pár informací k osmistupňové automatické převodovce s kódovým označením 8F40. Jak jsem uvedl výše, v Galaxy je od modelového roku 2019. Jde o klasický planetový automat s hydrodynamickým měničem, který řadí rychle a logicky. Má integrované adaptivní časování řazení, které zohledňuje jízdní styl řidiče. Určitě doporučuji vyzkoušet, myslím si že by Vám mohla převodovka jízdně vyhovovat. Bohužel k její spolehlivosti zatím nemám podrobnější informace, ale předpokládám, že bude sloužit bez problémů. V opačném případě by se o tom již mluvilo. Tuto převodovku ve spojení s diesely EcoBlue totiž najdeme i v ostatních modelech Ford (Edge, Focus, Kuga, Mondeo a S-Max).

A jakou výkonovou verzi zvolit? Samozřejmě záleží na typu pohonu a volbě převodovky, což jsem nastínil výše. Dalším faktorem bude druh využití. Pokud budu jezdit na kratší vzdálenosti s menším zatížením a půjde mi o spotřebu, budu volit verzi o výkonu 110 kW. Naopak při častých dálkových trasách určitě uvítáte dvojitě přeplňovanou verzi. Svou roli při finálním rozhodování bude hrát nejspíše také technický stav konkrétního kusu, jeho cena, a hlavně pocit z jízdy. Doporučuji tedy důkladnou testovací projížďku. Ta podle mých zkušeností téměř vždy hodně napoví.
Hodnocení článku
4.0 z 5 (80%)
Hodnoceno: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů