Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Ford Focus – koupit čtvrtou generaci s dvoulitrovým dieselem?

Poradna
František Mašek | 22.05.2023
foto: Ford
Honza si našel hezký dieselový Focus kombi s cenovkou 350 tisíc korun. Je čtyřleté auto s 2.0 TDCi 110 kW vhodnou volbou?
Dotaz
Dobrý den, při hledání vozidel na vašem serveru mi padl do oka hezký naftový Focus z roku 2019. Konkrétně jde o kombík s nájezdem 110 tisíc kilometrů, dvoulitr 110 kilowatt, manuál, slušná výbava Titanium, cenovka 350 000 Kč. Interiér vypadá jako nový, ale samozřejmě to chci vidět naživo. Jak tento motor hodnotíte z hlediska vašich zkušeností vy? Děkuji, Honza Beran

Odpověď
Dobrý den Honzo, ve Vašem případě bych se o vhodnosti tohoto dvoulitru rozhodoval podle toho, jak auto budete používat. Pro příměstský provoz bych volil spíše slabší diesel 1,5 EcoBlue o výkonu 70 nebo 88 kW. Technický základ sdílí s jednotkami od PSA, konkrétně s 1,6 BlueHDI. Motor ve Fordu ale nemá SCR. O emise se starají dva EGR ventily a zásobníkový katalyzátor.
Motor 1,5 TDCi 88 kW vydržel bez AdBlue dva roky (2018-2020), následně jej už dostal. Bez ohledu na konkrétní verzi je patnáctistovka zatím spolehlivá. A hlavně pro její dobrou pověst ji zde na začátek zmiňuji jako možnou volbu.

Pokud však budete trávit většinu cest na dálnici, bude dvoulitr TDCi s AdBlue dobrou volbou. Jeho výkon 110 kW bude i při větším zatížení auta znamenat svižnější přesuny, než u slabší patnáctistovky. Pozor na včasnou výměnu rozvodů, měňte raději už po ujetí 150 tis. km. Ve Vámi vybraném autě máte manuální převodovku, kterou doporučuji. Kdo si přesto vybere automat, je nutné si u něj pohlídat výměnu převodového oleje po 80 tis. km, pak je na rozdíl od starších dvouspojkových převodovek PowerShift tato skříň spolehlivá.

Zmínit musím skvělé jízdní vlastnosti – to je dalším důvodem, proč Focusu fandím. Hatchback má zadní vlečnou nápravu, kombík pak víceprvkovou. V obou případech jsem byl s chováním auta spokojen. Náklony v zatáčkách jsou minimální a vysoko hodnotím i komfort odpružení. Čtvrtá generace Focusu je už opravdu velké auto, hlavně kombík, hodí se tak i pro rodiny.

Horší je to s kvalitou zpracování interiéru, u ojetin občas tu a tam něco zavrže. Dost starších Focusů jezdilo ve firmách, což nemusí být nutně špatně. Jen na to upozorňuji. V roce 2018/19 Ford tlačil prodeje hlavně benzínových motorizací, diesely byly pro koncové zákazníky bez akčních nabídek příliš drahé. Firmy si ale sáhly na výrazné slevy, takže je kupovali o mnoho častěji.

+ vynikající podvozek a skvělé jízdní vlastnosti
+ atraktivní vzhled
+ poměr cena/výbava


- stísněný interiér vpředu i vzadu
- věčně umaštěná obrazovka systému SYNC
Hodnocení článku
4.7 z 5 (94%)
Hodnoceno: 3x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
ptace, 26.05.2023 19:06
Velké auto pro rodiny se stísněným interiérem? Jak si to mám přebrat?
RomanIX, 18.06.2023 22:03


Interiér asi jak Octavia III, měl jsem zárověn Focus IV a Octavii III, přišlo mi to stejné. Focus má možno méně místa do výšky na zadu....
Carter76, 09.07.2023 10:03
Taktéž řeším nákup auta, vybrán Focus 2,0 Eco blue, nebo Octavia 2,0 popř Volvo V 60 min 110 KW. Chci se vlízt tak do cca 350 000 CZK.
Focus se mi celkem líbí, nicméně o motorech 2,0 Eco blue jsem toho moc nenačetl, nyní jen asi článek na idnes, kde tyto motory celkem odsoudily. Motor 1,5 Eco Blue nevím jak bude jezdit po dálnicích.
Octavia 2,0 se zdá dobrou volbou, ale zase je dost drahá a člověk musí hodně vybírat, aby chytl nějakou dobrou výbavu, nevím, proč se celkem u VW za cokoli tak draze platí. Dále bych chtěl tažný, u Octavky taky problém, pokud to nemá nachystané z výroby.
Volvo V 60 ideál D3, je jich jak šafránu, Volvo nemá propojenou databázi a kupovat z Bazoše nějaké Volvo z DE nebo kdoví odkud bez nějaké historie se mi nechce.
Co by jste vzali ? Volbu rozumu Octavku, kde na ni seženete cokoli, Focus, který je celkem líbívy a dobře vybavený, ale bez onformací, nebo V 60, kde si myslím, že servis bude dražší a auto uý bude mít tak cca 7 let ?
Díky za rady
Carter76, 09.07.2023 10:37
https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/ojety-ford-s-max-galaxy-ii-od-2015-bazar-ojetina.A230630_111024_automoto_fdv?zdroj=autokat_hp
vstoupit do diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů