Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Ford Fiesta – vyplatí se dieselový motor?

Poradna
František Mašek | 14.02.2023
foto: ford
Zdeněk si vybírá auto na důchod. Chce často dojíždět za synem do Prahy. Osvědčí se mu naftový motor ve Fiestě sedmé generace?
Dotaz
Pěkný den, rád bych se dotázal na Ford Fiesta, který mi nabízí můj autobazar. Jde o vůz z roku 2019 s nájezdem 135 tisíc kilometrů a motorem 1,5 tdci 63 kW. Hledám právě auto, které je malé, ale úsporné.
Budu zhruba jednou za dva týdny dojíždět za synem do Prahy, je to úsek 230 kilometrů. Proto tato volba, ale rád si nechám poradit, děkuji. Zdeněk.

Odpověď
Dobrý den Zdeňku, upravený čtyřválcový osmiventil z dílny PSA je opravdu úsporný (do 4,5 l/100 km) a na delší trasy vhodný. I bez AdBlue splňuje emisní normu Euro 6. Vybral jste si slabší verzi o výkonu 63 kW, která se ostatně jako jediná prodávala v ČR.

Občas se v inzerci objeví i výkonnější verze 88 kW, která ale vždy pochází z dovozu – ani té bych se nebál, naopak s klidem bych ji preferoval pro její výrazně lepší pružnost.
Každopádně automatickou převodovku u dieselu nehledejte, nebyla možná ani za příplatek, vůz má vždy šestistupňový manuál, mimochodem skvělý!

Ve většině případů jde o auta velmi dobře vybavená, jen škoda poměrně malého výběru. Přeci jen většina zákazníků dávala přednost benzínovým motorům. Podotýkám, že verze ST Line dostupná i s tímto dieselem má o něco tužší tlumiče a o 10 mm snížený podvozek. Nemusí být tedy tolik vhodná na rozbité cesty.

Pokud má Vámi vybraný kus najeto 135 tisíc kilometrů, bude třeba počítat v rámci několika dalších desítek tisíc kilometrů s investicí do nových rozvodů. Přesnou částku si raději nechte spočítat přímo v servisu.

Osobně doporučuji u tohoto motoru měnit rozvody do nájezdu 150-160 tis. km a vzhledem k roku výroby nejpozději v roce 2025. Podvozek ve Fiestě sedmé generace se povedl, je i po větších nájezdech odolný, stejně tak potěší přesné a zábavné řízení.
Hodnocení článku
3.7 z 5 (74%)
Hodnoceno: 3x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů