Ford Fiesta ST - dokáže být spolehlivá a přitom zábavná?

Pan Ondřej má zájem o koupi Fordu Fiesta páté generace. Naplní jeho očekávání o spolehlivosti a radosti z jízdy?
15.10.2014, poradna

hodnocení článku: 5.0 z 5 (100%)
hodnoceno: 4x
vaše hodnocení: -

DOTAZ:Dobrý den. Je mi 21 let a rád bych si koupil nějaké menší auto, které bude svižné a neztratí se v zatáčkách. Měl jsem možnost projet se ve Fordu Fiesta minulé generace a od té doby nechci nic jiného. Jelikož rád jezdím dynamicky, měl bych zájem o verzi s benzínovým dvoulitrem. Od vozu ale požaduji servisní nenáročnost a spolehlivost. Mohu s tím u fiesty počítat?

S pozdravem Ondřej H.


ODPOVĚĎ: Vážený Ondřeji, z Vašeho dotazu jsem pochopil, že toužíte po nějakém ostřejším malém hatchbacku, se kterým si užijete zábavu za volantem, a přitom Vás nebude ruinovat drahými závadami. Hned na začátek Vás mohu uklidnit, vybral jste si dobře, možná i nejlépe, jak jste mohl.

Doménou automobilů značky Ford vždy byly jisté jízdní vlastnosti a komunikativní řízení. Ani fiesta není výjimkou, troufám si tvrdit, že neznám jiný vůz z dané kategorie, s nímž by byla jízda podobně zábavná jako s fiestou.

Na rozdíl od většiny potenciálních zájemců o tento vůz byste rád nejvýkonnější dvoulitr s označením ST. K tomu rovněž nemám žádné výhrady. Je výborně pružný, v lehkém autě mu nedělá problém zatáhnout prakticky z jakýchkoliv otáček. Motor, který používala také Mazda, má rozvody poháněné skutečně bezúdržbovým řetězem, veškerá Vaše péče o něj tak bude zahrnovat pravidelnou výměnu oleje a filtrů, a důležité je nezapomenout nechat po 150 tis. km zkontrolovat, popř. seřídit ventilové vůle. Pokud se budete těchto doporučení držet, nemělo by Vás nic zaskočit a vůz s tímto motorem bude jezdit se spotřebou okolo 9 litrů benzínu na 100 km velmi spolehlivě.

Spolehnout se můžete i na vůz jako celek, karoserie nijak zvlášť nekoroduje, podvozek je odolný - ideální kombinace na naše rozbité cesty. Jestliže už do nějakého vozu sednete a v průběhu testovací jízdy někde při stání u semaforu zaslechnete chrastivý zvuk z převodovky, neděste se. Dá se to označit za vlastnost této pětistupňové skříně, která ale není nijak na závadu. Při stání na neutrál prostě nejsou dostatečně mazána kluzná ložiska uvnitř převodovky, proto jsou slyšet. Při odhalování jednoho z potenciálních problémů budete opět potřebovat sluch. U některé série vozů se při výrobě asi pozapomnělo na otvory pro odtok vody ze dveří. Pokud zaslechnete ze dveří šplouchání, co nejdříve zajistěte, ať už svépomocí, nebo návštěvou servisu, jejich vyvrtání, předejdete tak korozi dveří či možnému pronikání vody do interiéru.

Co se týká náhradních dílů, vše je poměrně levné - na přední tlumiče si připravte cca 5 tis. Kč, vzduchový a olejový filtr seženete dohromady do 700 Kč a spojková sada přijde na 10 tis. Kč.

Verze s dvoulitrem je velmi málo rozšířená, v inzerci TipCars je jen několik málo vozů. Jejich cena začíná na 100 tis. Kč a na tachometru mají v průměru 130 tis. km.


autor:
"originální stav ojetin je lepší než tuning"
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Koloss, 15.10.2014 16:43
Článek jako vždy hodně stručný. Daleko lépe si tazatel počte ve starším článku

Ford Fiesta ST – prvotřídní fičák!

který je k nalezení mezi souvisejícími články.

Jinak - pokud je Fiesta ST plánovaná pro používání na dálnicích, tak bych dopředu upozornil na hluk, který po nějaké době bude otravný.
Paul, 16.10.2014 10:07
Poměrem cena/zábava/servisní nenáročnost je Fiesta ST asi nejpovedenější malý hot hatch. Navíc pořád vypadá dobře. Bacha na špatně opravené bourané kusy. Přece jen si ST nekupovali důchodci a tak je riziko závažnějších bouraček větší a u malého auta je energie víc pohlcována celou karoserií. Musí jít snadno a na každé straně stejně otvírat dveře a auto nesmí při jízdě rovně plavat, to by mohlo znamenat, že jede ne ve dvou ale ve čtyřech stopách. Doporučuji si přizvat někoho, kdo ví, jak má to auto jezdit.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.