Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Ford Fiesta – jaký je bazarový kus s motorem 1,1 Ti-VCT?

Poradna
František Mašek | 28.08.2023
Veronika by ráda koupila své první auto. Splní úlohu spolehlivého městského přibližovadla pětiletá Fiesta za 200 tisíc korun?
Dotaz
Dobrý den, prosím o nějaké zajímavé informace k Fordu Fiesta. Vyhlédla jsem si auto z roku 2018, má najeto 60 000 kilometrů a je to motor benzín 1,1i. V autobazaru mi jej vychválili, ale zeptám se raději i vás. Auto mám na jízdu po Ostravě a okolí, ráda bych aby bylo spolehlivé, budu v něm jezdit hlavně sama. Cena je 200 000 Kč. Děkuji, Veronika Švubová.

Odpověď
Dobrý den Veroniko, Vámi vybraný atmosférický tříválec s nepřímým vstřikem hodnotím při tomto nízkém nájezdu jako vcelku dobrou volbu, je ale třeba jej nepoužívat jen na krátké trasy. To pak může docházet k rychlejší degradaci obou rozvodových řemenů, což s sebou nese další rizika.

Před koupí bych proto řemeny nejlépe preventivně vyměnil (zjistěte si předem cenu za tento úkon), stejně tak bych mrknul na kvalitu motorového oleje a dohledal si intervaly jeho výměn předchozími majiteli (ideální stav je výměna po roce nebo 15 tis. km). Pod kapotu fiesty sedmé generace se tento tříválec s výkony 52-63 kW dostal už v roce 2017 a na TipCars.com jich je v nabídce aktuálně necelá desítka s cenami od 190 tisíc korun. Vzhledem ke stáří jde o nejlevnější Fiesty této generace v nabídce.

Alternativou je sáhnout po Fiestě předchozí šesté generace, která má za mne benzínové motory povedenější. Třeba hned ten nejslabší čtyřválec původem od Yamahy o objemu 1,25 Duratec s výkony 44 a 60 kW. Pokud můžete, berte ten výkonnější, technicky jde o stejné "železo", výkonový rozdíl je docílen jen úpravou softwaru. Tento motor si žádá kvalitní palivo, nebojte se používat i čistící aditiva.

Zcela ideální je pak v šesté generaci Fiesty benzínový 1,4 Ti-VCT s výkonem 71 kW. Jede výrazně lépe a v reálu má stejnou spotřebu, jako menší motor. Bohužel je jich v nabídce velmi málo.

Závěrem mi tedy snad odpustíte, že jsem od Vámi vybrané sedmé generace přešel k předchůdci. Myslím si ale, že i šestá generace Fiesty (koupíte ji za podobné peníze i s podobným nájezdem, jen je o pár let starší) Vám pro zmiňovaný účel poslouží minimálně stejně dobře, z hlediska dlouhodobé spolehlivosti snad i lépe.
Hodnocení článku
4.0 z 5 (80%)
Hodnoceno: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
Zdeny60, 28.08.2023 08:14
Jak souvisí délka trasy a opotřebení rozvodového řemenu? Děkuji.
KoobaS, 28.08.2023 11:45


Hádám že řemen bude máčený v oleji - při krátkých trasách se bude ředit olej benzínem, jeho kvalita půjde do kopru a bude agresivní vůči řemenu.
Fordů, který dojely na rozvodovej řemen v oleji je po vrakovištích dost. Nejčastější příčina je ale použití oleje, kterej nesplňuje specifikaci... Ty oleje, ve kterejch se může máčet řemen jsou obvykle dražší...
Zdeny60, 28.08.2023 12:40


Nepřímý vstřik olej neředí!
danet - redakce TipCars, 28.08.2023 13:17


Dobrý den, přikládám odpověď autora článku: Dobrý den, tento motor má oba rozvodové řemeny máčené v oleji. Ty bohužel často vlivem nesprávné specifikace oleje, případně častými rozdíly teplot začnou do oleje uvolňovat malé částečky pryže, která pak odstaví olejové čerpadlo. U motorů 1.0 EcoBoost řady FOX je toto umocněno přímým vstřikem, resp. ředěním oleje palivem. Motory Ti-VCT tedy snášení krátké jízdy lépe než EcoBoost, ale ani tak nejsou pro tento provoz ideální. Proto mi mnohem větší smysl dává pořízení předchozí generace Fiesty se zmíněným motorem 1,25 Duratec.
vstoupit do diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů