Fiat Stilo 1.8

Dotaz

Dobrý den,
uvažujeme s přítelem o koupi ne moc ojetého vozu. Padl nám do oka Fiat Stilo 1,8 ve výbavě Dynamic. Najeto má prý 45t. km. Tímto bychom se Vás chtěli zeptat jak je na tom tento vůz po technické a motorové stránce a na co si dát pozor při koupi? Co nás do budoucna čeká (výměna opotřebovaných dílů).

Za radu předem děkujeme.
S pozdravem Vendula a Martin

22.05.2006, poradna

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Odpověď

Fiat Stilo, který je v nabídce automobilky od podzimu 2001 (faceliftovaná verze od r 2004) je do značné míry specifické vozidlo. Ve snaze automobilky vybřednout z krize se zrodil automobil který staví na hlavu všechny zažité představy o fiatech. Jedním z cílů Fiatu při vývoji Stila byl úspěch na německém trhu, což vedlo k tomu, že na auto své třídy je Stilo mimořádně „nabušené“ technologiemi a výbavou. Vámi zvolená verze 1,8 Dynamic obsahuje např. 6 airbagů, ESP, ABS, parkovacího asistenta atd. Stěží byste Stilu hledali srovnatelně vybavitelného konkurenta, např. osm airbagů, sekvenční převodovka, dvouzónová klimatizace, keyless entry či tempomat ve voze kompaktní třídy jistě stojí za zmínku i dnes (tyto prvky se netýkají výbavy Dynamic, ale Stila jako takového). Přesto ho zákazníci nekupují tak, jako Bravo a Bravu, jejichž je přímým nástupcem. Nicméně v dotazu mi chybí informace o tom, kolikadveřovou verzi si plánujete zakoupit. Třídveřový hatchback upoutává neotřelým designem, jak jsme u italských aut zvyklí, naproti tomu jeho pětidveřový sourozenec se hodí spíše pro rodiny s dětmi a konzervativnější uživatele oceňující prostornost interiéru. V pětidveřové verzi je místa skutečně požehnaně, dokonce i na zadních sedadlech může pohodlně sedět osoba vyššího vzrůstu a cestování ve čtyřech je dostatečně pohodlné i na delší vzdálenosti. Však také pětidveřový hatchback je již spíše minivanem než kompaktem, bohužel například zadní partie už nepůsobí tak líbivě jako u třídveřové karoserie. Oproti třídveřovému provedení je pětidveřové také o 50mm vyšší, zvýšený posed řidiče umožňuje velmi dobrý výhled z vozu. Interiér je velmi prostorný a variabilní, ovšem je s podivem že při množství standardní výbavy se připlácí za asymetricky dělená nezávisle posuvná zadní sedadla, takže při koupi ojetého vozu na ně ne vždy narazíme, stejně jako na šikovný stolek, který získáme sklopením sedadla spolujezdce. Přední sedadla mají dobré boční vedení, což už se však nedá říci o sedadlech zadních, která naopak nemají téměř žádné. Elektronické systémy vozu fungují zpravidla dobře, ABS zasluhuje pochvalu zejména za dobré reakce i při minimálních rychlostech, systém proti prokluzu by však potřeboval ještě trochu vyladit, jelikož při prvním prokluzu ubírá příliš mnoho výkonu, což ovšem klidný řidič rodinného vozidla zajisté nebude mít Stilu za zlé. Posilovač řízení se může mnohdy zdát až příliš účinný, takže je třeba si na něj chvilku zvykat, má však funkci CITY, kterou využijeme obzvláště při parkovacích manévrech a jsem si jist, že ji ocení hlavně ženy, neboť při parkování v přeplněných centrech měst se z točení volantem stává mnohdy dosti fyzicky vyčerpávající sportovní výkon. S funkcí city pak jde řízení velmi lehce.

Benzinová řadová osmnáctistovka se šestnáctiventilovou technikou a splňující normu Euro4 je pro Stilo dostatečně výkonná, jejich 98kW při 6400 ot/min je na kompakt slušná hodnota, však také na sprint na stovku stačí Stilu 9,9s a maximální rychlost se pohybuje nad hodnotou 200km/h. Pořádný zátah ale pocítíme, až když se motor více vytočí, přesněji nad 4000 ot/min. Spotřeba se pohybuje okolo hodnot 11,5/6,2/8,1 v pořadí město/mimo město/kombinace takže dojezd na jednu nádrž je okolo 700 km. Je třeba si ovšem dát pozor na funkci Ride to Empty, palubní computer ukazuje jako nejnižší hodnotu dojezdu 50km, dále už neměří, takže se doporučuje zajet natankovat. Celkově elektronika může být u Stil někdy jankovitá, občas se objevují hlášky o poruchách které však zanedlouho zmizí. Co se spolehlivosti týče, tak Fiat se Stilem určitě udělal pořádný krok vpřed a zarytým odpůrcům, kteří tvrdili, že Fiat hnije už na podstavci v autosalonu bere argumenty.

Celkově vzato je Stilo svou výbavou a prostorností auto, o kterém určitě stojí za to přemýšlet a ze zkušeností jejich majitelů mohu potvrdit, že ti, kteří jsou se Stilem spokojeni silně převažují nad těmi nespokojenými. Na závěr zbývá jen připomenout, že při výběru konkrétního vozu je vhodné držet se zásad platících pro výběr ojetého auta obecně, tedy lépe se servisní knížkou než bez ní, zkontrolovat úniky provozních kapalin, opotřebování interiéru a další záležitosti, o kterých už toho bylo napsáno na mnoha místech dost a dost.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Honza, 28.05.2006 12:05
Jeho závada se projevuje tím,že motor po nastartování má zvuk jako diesel,silné klepání a rachtání. Variator stojí cca.6 tis. Kč. Doporočuji měnit i s rozvody. Variator má jen 1,8 s 96 kW. 85 kW motor z marey ho nemá,jinak je stejný.
StB..czx, 27.07.2006 08:42
- jak již bylo v jedné reakci uvedeno - potencionálního kupce NEZAJÍMAJÍ údaje opsané z prospektů - číst umějí taky. Praktická zkušenost = rada nad zlato.

- zřejmě ti taky uniklo, že Stilo nenavrhovali italové, ale nějakej němec. Proto to auto při pohledu zepředu velmi připomíná starší generaci Passatu. Vnitřek dveří pod výplněmi je prakticky okopírován z Golfa V - veškeré agregáty (stahovačka oken, centrál, atd) jsou umístěny na desce, která je přišroubovaná do rámu dveří. Podle mně to tuhosti příliš nepřispívá, ale nemám to ověřené.

- dále - výbava: FIATi byli vždy dobře vybaveni. To, co se např u škodovek považuje za poslední výkřik techniky, již má nebo měl FIAT v nabídce. Stejně tak, jako zhruba od dob modelu Tipo/Tempra je spíše unikát potkat FIAT této třídy, který nemá min. přední okna v elektrice. Takže argument o extra vybavenosti , je zavádějící (stále hovořím o stejné kategorii aut)

- koroze: autore, kdes to sebral, že FIAT udělal velký pokrok v protikorozní ochraně? Ten nastal už před nástupem BRAVO/BRAVA/MAREA - tyhle auta nereznou ani po deseti letech provozu, pokud se nejedná o zanedbané nebo bourané kusy (samozřejmě, že žádné už není absolutně bez koroze-sem tam se něco najde na podvozku a spodku karoserie)

Z toho plyne poučení - než napíšeš, resp. opíšeš recenzi, ověř si fakta, ano?
Martin, 29.10.2006 15:25
jaký je tento model? jaké je je jeho spolehlivost a je to dobrá koupě? jaké má nejčastější závady a je pravda že tento model není pozink?
blázen, 23.01.2007 03:54
Není pozink:))))) To snad dělá už jen Dacia ne?
anonym, 26.07.2007 12:33
Mohu se Vás zeptat, zda má tento Fiat karosérii chráněnou zinkováním ?
Dále jak je to s rozvody : řemen či řetěz, OHC, DOHC ? Děkuji

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.