zpět
6929

Fiat Scudo II - dostojí kvalit svého předchůdce?

Pan Jindřich chce vyměnit svůj Fiat Scudo první generace za novějšího nástupce. Bude s ním stejně spokojený?
28.05.2014, poradna

hodnocení článku: 3.8 z 5 (76%)
hodnoceno: 4x
vaše hodnocení: -

DOTAZ: Hezký den do redakce TipCars. V blízké době mě čeká výměna mého starého Fiatu Scudo za nějaký podobně dobrý vůz. Když jsem ho kupoval, známí mi radili, abych se mu obloukem vyhnul, že si s ním užiji jen problémy. Možná jsem narazil na dobrý kus, ale nic takového mě nepotkalo, proto nyní uvažuji o koupi druhé generace. Jaký motor doporučíte pro řemeslníka, který se motá převážně v městském provozu?
Zdraví Jindřich S.


ODPOVĚĎ: Vážený Jindřichu, docela mne překvapuje, že Vaši známí hanili první generaci podle mého názoru velmi povedeného auta a nenáročného pracanta. Někteří ale odepisují auto předem jen při pohledu na logo… To jsem trochu odbočil, teď už k věci, konkrétně ke scudu druhé generace.

Co se nezměnilo – „dvojkové“ scudo opět vzniklo ve spolupráci s koncernem PSA – jeho sourozenci jsou Citroën Jumpy a Peugeot Expert. Vůz je k dispozici jako klasický van nebo osobní verze v provedení Combi a Panorama. U Vanu máte na výběr ze dvou výšek a délek karoserie, ta největší pojme až 7 metrů krychlových nákladu, přístup do vozu velmi usnadňuje dvojice posuvných zadních dveří. Materiály použité v interiéru jsou obyčejné tvrdé plasty, které ale svůj úkol plní na 100 %.

Pod kapotu scuda bylo možné dostat pouze diesel. Nebýt velmi choulostivých vstřikovačů na kvalitu paliva u základní šestnáctistovky, byla by pro městský provoz ideální motorizací, do příchodu emisní normy Euro 5 totiž nemusela mít filtr pevných částic. Doporučuji proto hledat spíše vozy s nižším počtem najetých kilometrů a důkladně prověřit stav vstřikovačů. Silnější dvoulitry považuji z důvodu jejich spojení s FAPem za nevhodné.

Scudo druhé generace boduje velmi dobrými jízdními vlastnostmi při jakémkoliv zatížení. Celkově si myslím, že jeho koupí neuděláte chybu. Žádné vážné závady je netrápí, občas se objeví nějaký problém s elektronikou. Vzhledem k jeho pracovnímu nasazení ale hodně záleží na pravidelné a nešizené údržbě.

S dostupností náhradních dílů si nemusíte dělat žádné obavy, druhé generace se totiž stále vyrábí. Za přední brzdové kotouče zaplatíte cca 4 tisíce, brzdové destičky k nim pořídíte za 1.400 Kč a tyčka stabilizátoru přední nápravy stojí 600 korun.

V inzerci TipCars je nyní necelá dvacítka fiatů scudo s dieselovou šestnáctistovkou. Jejich cena začíná na hranici 120 tis. Kč a na tachometru mají v průměru 160 tis. km.


autor:
"originální stav ojetin je lepší než tuning"
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Pepe, 28.05.2014 09:22
Pane Blaháčku, co je na silnějším motoru s FAPem nevhodné? Že jej nechám každých 150-200tkm vyčistit a doplním aditivum celkem za cca 5 tKč v autorizovaném servisu???? Aha, tak to potom jo...
MarekMM, 28.05.2014 20:47


Hezký den, FAPu poměrně značně škodí jízdy na krátké vzdálenosti, kdy se nestíhá regenerovat, což je přesně případ tazatele. V takových podmínkách může být životnost filtru i několikrát menší a servisní náklady větší. Z tohoto důvodu jej DO MĚSTSKÉHO PROVOZU nedoporučuji. Pokud by byl v nabídce i bez FAPu, nebo se automobil nepohyboval výhradně, není důvod jej nedoporučit.

S pozdravem Marek Blaháček, autor článku.
Pepe, 28.05.2014 23:09


Tak pardon, ten městskej provoz jsem přehlídl. Spíš přes rudej hadr neviděl

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.