Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Fiat Qubo: co je zač s motorem 1,4?

Poradna
František Mašek | 12.07.2024
foto: fiat.cz
Petr zvažuje koupi benzínového modelu Qubo z roku 2011. Auto má najeto přes 130 tisíc kilometrů. Jak spolehlivý je tento model po letech provozu?
Dotaz
Dobrý den, sháním lítačku do práce a na nákupy. Něco levného, praktického a spolehlivého. Co říkáte na Fiat Qubo? S benzínovým motorem 1,4 54 kW jej seženu i za 80 tisíc. Je to tedy rok 2011, tedy už starší auto, ale přesto by třeba mohlo být spolehlivé. Poradíte prosím? Konkrétně jsem vybral auto, které má najeto 132 tisíc. Díky za názor.

Odpověď
Dobrý den Petře, Fiat Qubo je rozhodně zajímavým tipem na malé a praktické auto za rozumné peníze. Samotný motor 1,4 s výkonem 54 kW je spolehlivý, ostatně je to léty prověřený osmiventil od PSA, který sice moc nejede a má vyšší spotřebu (ve městě klidně přes devět litrů), na druhou stranu při základním servisu dokáže sloužit opravdu dlouho (jak dokazuje ve spoustě Citroenů a Peugeotů). Díky osmiventilové technice motor poměrně ochotně spolupracuje od nízkých otáček a ve městě se s ním můžete loudat padesátikilometrovou rychlostí na pětku. Pokud však potřebujete zrychlit, je lépe řadit dolů, mnohdy hned o dva stupně, protože motor ožívá až nad hranicí 3 500 otáček.

Fiat Qubo se ve své době vyráběl v tureckém městě Tofas. Ve verzi kombi umí přepravit až pět cestujících i nějaký ten náklad. Ptáte se na praktičnost vnitřního prostoru. Ta je velmi dobrá. Přístup k zavazadlovému prostoru je pohodlný díky dvoukřídlým dveřím v zádi vozu. Prostor samotný má základní objem 500 l, ale je poměrně krátký a vysoký. Pravé kouzlo vozu odhalíte při přeměně kombíku na dodávku. Sklopení zadní lavice je totiž dílem okamžiku a rázem získáte prostor pro náklad o objemu 1,5 metru krychlových. Po vyjmutí zadních sedadel pak dokonce 2,5 metru krychlových a délku nákladového prostoru 1,7 m. To vše při celkové délce vozu pouhých 3,96 m.

Před koupí doporučuji zkontrolovat podvozek, často bývají například tlumiče na hranici své životnosti. Staší Fiaty Qubo mají často jeho velmi chudou výbavu, což se po letech ukazuje jako výhoda, protože v jednoduchosti je síla, vše tedy většinou funguje. Bolístkou je horší dílenské zpracování karoserie, což se může u starších kousků projevit třeba horším dovíráním dveří nebo kapoty, vůlemi a povrzáváním v interiéru, atd…na funkci auta to ale nemívá vliv.

Nabídka na tuzemském trhu ojetin je v případe modelu Qubo mizivá, aktuálně najdeme na tipcars.com jen pět vozidel. Zajímavostí je fakt, že vůz je stále v prodeji pod názvem Fiorino, a to ve verzi Van i Kombi. Koupíte jej však už pouze s dieselovým motorem 1,3 MTJ o výkonu 59 a 70 kW. Samozřejmě už se systémem stop-start a s nutností přidávat aditivum AdBlue.
Hodnocení článku
3.8 z 5 (76%)
Hodnoceno: 5x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů