Fiat Bravo nebo Lancia Delta za 150 tis. Kč?

Náš čtenář vybírá mezi ojetým Bravem a Deltou. Obě auta chce s benzínovým motorem 1,4 T-Jet a jeho rozpočet je 150 tisíc korun. Který vůz bude lepší volbou?
06.10.2017, poradna

hodnocení článku: 1.5 z 5 (30%)
hodnoceno: 2x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Dobrý den, otázka je jednoduchá: koupit Lancii Deltu (líbí se mi), nebo Fiat Bravo, který je spíš volbou z rozumu? Obě auta prosím s 1,4 T-Jet a s cenou kolem 150 tisíc korun. Díky, Jirka.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Jirko, Fiat Bravo je ve své druhé generaci velmi dobré auto, které je poměrně spolehlivé, a vážné závady se mu spíše vyhýbají. Mezi italskými auty se dokonce jedná o jedno z nejspolehlivějších, jeho cesta z rýsovacích prken až po zahájení výroby přitom trvala jen necelý rok a půl.

U českých zákazníků však bravo velký úspěch nezaznamenalo, většina ojetin má tak domácí původ, protože se ho sem ani nevyplatí dovážet. To může být v konečném důsledku výhoda, jelikož mají auta ve velké většině nestočené tachometry a jasnou servisní historii.

Chcete motor 1,4 T-Jet. Ten si s autem poradí velmi dobře a dosud nebyly zaznamenány žádné vážné problémy. Velmi důležité je ale nedbat doporučení výrobce na výměnu oleje po předlouhých 30 tis. km a zkrátit ho ideálně na 10 až 15 tisíc. Olej se totiž velmi rychle opotřebovává, v olejové vaně ho totiž jsou jen necelé tři litry. Motorizace 1,4 T-Jet byla v Česku často prodávána jen se základní výbavou, naopak individuálně dovezené vozy mají většinou vyšší výbavové stupně. Pro podvozek Brava jsou ideální 16" nebo 17" kola. Větší osmnáctky sice vypadají skvěle, ale na českých silnicích z vás vytřesou duši.

Teď pár řádků o problémech, které Fiat Bravo druhé generace postihují. Předesílám, že nejsou vážné a neobjevují se najednou, mohou se ale prodražit. Nejnákladnější může být asi výměna tekoucího chladiče, což se stává poměrně často. Cena originálního dílu se blíží deseti tisícům. Pokud jezdíte často na krátké vzdálenosti, mnoho nevydrží poslední tlumič výfuku. Zadní lampy se občas orosí zevnitř (nesnižuje nijak jejich účinnost), zejména při rychlé změně teploty. Dejte jim ale čas, a vlhkost se z nich zase sama odpaří. Problematické jsou často na Bravu páčky pro ukazatele směru jízdy. Stává se, že nefunguje jejich aretace v pravé poloze. Pak je třeba vyměnit celý spínací modul nebo jej rozebrat a jemně zabrousit dosedací plošky. Vozy s automatickou klimatizací mohou trpět její nefunkčností - zejména, pokud je vůz dlouhodobě provozován se slabší autobaterií.

(-) nekvalitní kůže na volantu - po 80 tisících km je většinou nutno přečalounit
(-) hůře přístupný zavazadelník, chybějící madlo na jeho víku
(-) méně místa na zadních sedadlech
(+) dynamická, úsporná a spolehlivá základní jednotka 1,4 16V

Motor 1,4 T-Jet
Lancia Delta: jak jsem psal už u Brava, motor je OK. Jediné, co hrozí častěji, jsou občasné problémy s turbem. Raději motor za studena netočte a po rychlé jízdě dochlazujte. Spotřeba přeplňované čtrnáctistovky se odvíjí od jízdního stylu. Pokud s ní pojedete klidně, neřekne si více než o osm litrů paliva v kombinovaném provozu. Pokud ji budete vytáčet k samému maximu a jízda se promění v souboj s časem, není problém jezdit za patnáct i víc. Každopádně při rychlých přesunech v běžném provozu je nutné počítat s dvojcifernou hodnotou. Před koupí si zkontrolujte, kdy byly měněny rozvody. Předepsaná výměna je po čtyřech letech nebo po ujetí 120 tis. km. Vyhněte se robotizované převodovce Seletronic, ve které často odcházejí elektromagnetické ventily a mnoho nevydrží ani spojka. Jinak je zatím auto mechanicky spolehlivé.

Závěr: Nevýhodou Delty může být horší dostupnost jednotlivých karosářských dílů v případě jejich poškození. Jinak je řada dalších náhradních dílů shodná s Fiatem. Delty mívají většinou lepší výbavu než Brava a mají také více místa uvnitř (hlavně vzadu). U Fiatu bude lepší výběr mezi ojetinami, zato si vás na silnici nikdo nevšimne. Svezte se v obou a uvidíte sám.
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Pavel70, 06.10.2017 11:36
Teda sorry autore, ale tohle má být odborná poradna? Třeba ty neduhy Brava, to říkal Franta v hospodě na rohu? Na 99% je na volantu stejná kůže jako u Delty a ještě jsem neviděl auto s ošklivým volantem, i v mojí Deltě s cca 107 tis. km je volant jako nový, možná trochu lesklejší. Schválně jsem projel pár fotek na mobile.de, všechna Brava jsem vzal nad 100 tis. km a volanty (v kůži) byly úplně OK. Asi byly všechny přečalouněné, co? Nebo ta chybějící madla na víku kufru, to nevím, jestli existuje chudobka bez, ale podle mě standardní výplň víka kufru má hned dvě kapsy na uchopení, vlevo i vpravo, stejně jako u Delty. A ty zbývající problémy jsou jen obecné problémy, které se stejnou pravděpodobností mohou potrápit jakéhokoli auto - nefunkční klima, děravý chladič apod. Na rozdíl od autora článku si také myslím, že pokud má Jirka možnost nechat si auto dovézt, je lepší výběr v Německu, solidních prodejců je tam určitě víc než u nás a výběr je řádově větší. Pokud to bude auto se servisní historií, dá se ověřit u prodejců Fiatu podle VIN, co a kdy na tom autě bylo děláno, tím pádem i km, takže bych se toho nebál.
Martin72, 06.10.2017 21:26
Před rokem jsem řešil stejnou situaci. Delta nabízela větší variabilitu se zadními sedáky, vyzývavý vzhled,Bravo zase dostupnější díly plechařiny a míň provokuje o to víc zase překvapí. Hlavním kritériem se mi stal poměr cena výkon, za stejné peníze jsem v podobě Brava dostal víc. Bravo ve verzi Emotion nebo Sport je srovnatelné s Deltou. O nižší výbavě bych u Brava ani neuvažoval. Na konec jsem za 150tisic pořídil Bravo ve verzi Emotion 110kW s nějakou tou nadstandardní výbavou a doloženou historii ( servisní knížka, kopie faktur z autorizovaného servisu, protokoly z technické) - dovoz z Dánska. Co se týká technických problémů, tak jeden, který bych zmínil, je společný pro oba vozy. Je jím profláknutá převodovka od GM M32 a její mutace. Největší problémy s ní měl Opel, ale jisté problémy se s ní objevily i u ostatních automobilek, které ji také používaly. Pokud měla konstrukční vadu, tak se odporoučela do 40tis., další kritérium pro bezproblémový provoz spočíval v pravidelné výměně oleje po 60tis. a to bez experimentů ve volbě oleje. Nejvíce info o této převodovce lze najít na opelfórum.
Michal 22, 07.10.2017 00:09
Posledních pár let se v diskuzích člověk dozví víc, než v samotném článku
V dohledné době budu tohle též řešit a sice čím nahradit Fiat Ulysse pro použití 4-členné rodiny. Akorát nevolím mezi Bravem, ale líbí se mi 500L a klidně i s "batohem" living. Pětistovka je MPV, což mi maximálně vyhovuje, ale s horšími zadními sedadly pro odrůstající děti. Delta je v podstatě prodloužený HB se zadním gaučem, ale zase bude chybět ten pocit vzdušnosti.
V případě Delty ještě váhám u motoru, zda místo 1,4 T-JET nezvolit silnější 1,4 Multi-Air. Četl jsem, že v případě poruchy Multi-Airu se mění celý systém za 25.000,- Kč.
O problémech s převodovkou jsem též slyšel, je údajně relativně "levně" opravitelná bez nutnosti demontáže z vozu.
Martin72, 07.10.2017 01:19
Co se týče převodovek, tak tam odcházely vnější ložiska. Hodně se o tom diskutovalo. Příčin bylo několik, špatná ložiska (při stahování se ložisko i zkroutilo), další byla špatná montáž - velké montážní přepětí ložisek, nízká hladina oleje od výroby, Opel měnil specifikaci oleje podle Fiatu a nakonec neprobíhala výměna oleje a ten zdegradoval. Někdy v roce 2010 prošla převodovka konstrukční úpravou , byla zvětšena vnější ložiska a přidali mazací kanál.

Co se týká motorů, tam je to na zvážení. Multiair by měl mít nižší spotřebu naproti tomu T-jet je nezmar. U Multiairu se občas objevil problém s unavenou slenoidovou jednotkou. Obligátně se mluvilo o oleji,ale je pravda, že jednotka byla revidovaná a zároveň došlo i k změně specifikace oleje. Pokud jde o výkon, tak tam není problém T-jet upravit a navýšit výkon na parametry Multiairu.

Osobně bych volil T-jet, jeho spolehlivost je pro mě prioritní a to hlavně u ojetého vozu. V případě výběru vozu, kde byl instalován pouze Multiair bych prostě počítal s tím, že mě může čekat výměna ventilové jednotky.
Pavel70, 07.10.2017 12:10
Diskutují se tu jen benzíny, ale podle mne u Delty bude největší výběr v turbodieselech, které k pohodlnému charakteru auta i tak nějak pasují. Nejčastější budou 1,6 MultiJet 105k a 120k, oba mají 300Nm a s oběma mám vlastní dobrou zkušenost, protože oba je vlastním. Proto si mohu dovolit tvrdit, že rozdíl ve výkonu je při stejném momentu téměř nepostřehnutelný, na šestku na dálnici na tempomat to jede kopec nekopec naprosto v klidu. Spotřeba se pohybuje někde od 5 litrů výš, když jezdím jen po městě, tak asi 6,2, manželka 6,8, takže žádná tragédie. Ani s jednou Deltou žádné podstatné problémy nejsou, starší je 2011, mladší 2014, mimo pravidelný servis (olej, brzdy, rozvody) na té starší 1x výměna lambda sondy a 1x přední pružiny. Ty pružiny asi nejsou úplný spotřebák, ale když uvážím, po čem jezdím domů (někdy i 8x za den), tak se vlastně divím, že ty auta ještě drží pohromadě.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Definice skryté vady na ojetém voze. Co to znamená pro kupujícího i prodávajícího?

nejčtenější články

Velké SUV za 400 tisíc korun: ix55 nebo XC90?

Kia Sportage, nebo Škoda Yeti? Vybíráme ojeté SUV s dieselem

Audi A6 - vybíráme nejlepší diesel

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.