zpět

Fiat 500 nebo Alfa Romeo MiTo? Vybíráme stylovou nákupní tašku za 150 tis. Kč.

Platí i v tomto případě stará pravda, že Italové umí design a malé benzínové motory?
24.03.2017, poradna

hodnocení článku: 3.5 z 5 (70%)
hodnoceno: 2x
vaše hodnocení: -
ODPOVĚĎ:
Hezký den Vašku, je vidět, že máte manželku rád a to je dobře :-) S nižšími nájezdy na krátké vzdálenosti je opravdu benzínový motor tou správnou volbou. I když je fakt, že zrovna Alfa Romeo MiTo snad nemá zásadně problémový žádný motor včetně těch dieselových. Komplikací je pouze výrazně menší výběr na trhu ojetin než v případě pětistovky od fiatu. Celkem jsem na TipCars.com napočítal dvanáct ojetých modelů MiTo s benzínovými motory a dva kousky s dieselem 1,6 JTDm. Pokud ale zůstaneme u benzínových motorizací v cenové relaci kolem 150 tisíc, nejčastěji v autobazaru narazíte na vozy roku 2009 s nájezdem od 90 do 110 tisíc kilometrů a atmosférickým čtyřválcem 1,4 MPI o výkonu 58, případně 70 kW. Toto je velmi spolehlivý motor, který mohu bez debat doporučit. Silnější 1,4 Turbo MultiAir s různými výkony, nejčastěji 114 kW je už o něco dražší ojetinou. Ty koupené v CZ mají automat TCT, dovozové většinou manuální šestikvalt. Opět skvělý motor a v tomto případě se nemusíte bát ani automatu. Při koupi zkontrolujte, kdy se naposled měnily rozvody a motorový olej. Ten měňte dříve než udává výrobce, ideálně vždy po 15 tisících kilometrech. A ještě rada na závěr - MiTo má dost tvrdý podvozek, rozhodně nedoporučuji v kombinaci s nízkoprofilovými pneumatikami.

Zato pětistovek v benzínu se aktuálně na tipcars prodává asi šedesát, takže je z čeho vybírat. Za 150 tisíc koupíte ročníky 2007-2010 s nájezdem 50-100 tisíc kilometrů. Nejčastěji při hledání narazíte na čtyřválec 1,2 s výkonem 51 kW, opět skvělý motor, rozhodně doporučuji. V nabídce se dost často objevuje i šestnáctiventilová čtrnáctistovka s výkonem 73 kW. Je také spolehlivá, má ale o dost vyšší spotřebu. Výhodná je snad jen pro toho, kdo jezdí delší trasy, protože je spojena se šestistupňovou manuální převodovkou. U modelů s lepší výbavou zkontrolujte funkčnost všech elektronických prvků, dále korozi podvozku i jeho celkový stav, korozi výfuku a také ložiska všech kol. Mezi nejčastější závady můžeme zařadit problémy se zapalováním u zážehových motorizací, karbonizace při delších intervalech výměny oleje, časté netěsnosti převodovky, menší životnost tyček stabilizátoru. Co se výměny oleje týče, zde v poradnách to zmiňuji poměrně často - určitě se neřiďte intervaly předepsanými výrobcem. Olej měňte častěji, vyřešíte tím výše zmíněnou karbonizaci.
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Giorgio, 17.03.2017 07:03
Pokud si manželka zasloužila jen 150 000, tak nemá smysl uvažovat o mitu, protože není z čeho vybírat. A i u těch pětistovek to nebude ideální, ale přece jen o něco lepší. Těch 150 000 je hranice, kde se začínají prodávat pěkné kousky. Z motorizací bude vhodnější základní 1.2 8V, je nesmrtelná, výkon 51 kW postačuje. Vyloženě slabiny pětistovka nemá, ale auta vyrobená po roce 2010 mají odolnější provedení zadní nápravy. Přední originální tlumiče mohou při přejezdu některých nerovností (typicky retardér) vyluzovat nepříjemné zvuky, ale je to pouze akustická vada, nikoliv funkční.

Pokud se nějaké mito objeví do 150 000, obvykle je to ve velmi holé výbavě, kde chybí i mlhovky. Nevýhoda pětistovky je, že nikdy neměla a dodnes v aktuálním provedení nemá možnost pořídit ve výbavě tempomat.
gilmar, 17.03.2017 08:07
Do 150 000 se dá sehnat. Musí se jen hledat.

https://www.otomoto.pl/oferta/alfa-romeo-mito-1-4-tb-155km-manual-dna-sport-piekna-czarna-full-szwajcar-ID6yKEdj.html
Giorgio, 17.03.2017 09:08


Já neříkám, že se nedá sehnat, ale že není z čeho vybírat (rozhodně ne v ČR) a že to v daném limitu obecně i s ohledem na výbavu hovoří ve prospěch pětistovky. A určitě bych hledal menší nájezd než 180 tisíc km.

Situaci zrovna na tomto trhu znám velmi dobře, sám si nějakou dobu pohrávám s myšlenkou vyměnit manželčinu pětistovku právě za mito, protože poslední dobou s tím autem jezdím více já a každý petrollhead by měl alfu mít (přičemž mito shledávám na pojíždění po městě praktičtější než breru nebo GT, nemluvě o věkovém rozdílu). Jenže nechci nic olítaného (pětistovka má najeto 51 tisíc, takže náhrada by mohla mít max. 80), nechci nic hůře vybaveného (aspoň mlhovky a Blue and Me) a nechci za to doplácet více než 30 tisíc, protože pětistovka je skvělá nějaký pádný důvod k výměně nemám.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.