Felicia nebo Golf III jako auto pro studenta?

Dotaz

Dobrý den,
prosil bych o radu, jaké auto by jste doporučil studentovi pro každodenní použití. Rozhoduji se mezi Felicií (1.6 popř 1.3) a Golfem třetí generace nejlépe TDi. Hlavně by mě zajímala cena náhradních dílů, spotřeba a nejčastější vážnější poruchy těchto dvou aut.

Předem děkuji za odpověď.

06.06.2008, poradna

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
+20

Odpověď

Dobrý den,

každý student řeší určitě hlavně finance. První výdaj je při pořízení vozidla. U Škody Felície je cena za motorizaci 1,3 a 1,6 obdobná. Verze 1,6 bez posilovače řízení je levnější, ale zaparkování je zákonitě těžší. Výkon 55kW u 1,6 je samozřejmě zajímavější z hlediska akcelerace, byť vzhledem k litinovému bloku je motor výrazně těžší, což se projeví v zatáčkách.

Co se týká nejnižších provozních nákladů, zcela jistě se dá doporučit motor 1,3i 50kW MPi. První Felicie sjely z výrobního pásu v roce 1994, v roce 1996 byl modernizován motor na vícebodový vstřik – MPi. Mnoho motoristů potrápila zapalovací lišta, která na začátku stála skoro 8000 Kč a tudíž výměna byla dosti finančně náročná. Problémy se časem vyřešily a navíc cena náhradního dílu výrazně klesla. Oproti šestnáctistovce ale nikdo neřeší rozvody, je zde řetěz, který se mění až v případě klasického rachtání volných rozvodů. Rozvodová sada je za minimum a výměnu zvládne každý kutil. Výměna rozvodového řemene u motoru od VW je podstatně dražší a náročnější. Takže opět plus pro 1,3. U této motorizace lze vybírat ze slabší verze 40kW a silnější verze 50kW. Rozdíl ve výkonu se ale někdy špatně rozpoznává. Dobře zajetá 40kW jede lépe než špatně zajetá 50kW verze. Takže je lépe nejdříve vybrat stav a potom pořádně projet.

TIP: PORADNA: Kombi do 70.000 Kč pro studenta

Cena náhradních dílů u Felicie je více než příznivá. Za 5000 Kč se dá repasovat přední náprava a všechny čtyři tlumiče, u jiných aut to je i dvakrát více. Zadní díl výfuku se v akci nějakého prodejce dá pořídit i pod 500 Kč. Klasickou bolestí je ale koroze pátých dveří. Je to opravdu častý nedostatek, koroze nad plastovou lištou a hlavně pod ní je rozšířena i nad těsnící gumou zadního okna vně i uvnitř. Bohužel se na zadním okně sráží voda a způsobí zkázu, která je finančně dost nákladná. Při dnešní ceně lakování vodou rozpustnými barvami jenom oboustranný lak stojí více jak 4000 Kč. A náhradní dveře? Ideální je koupě na vrakovišti – nižší cena, ale bohužel patří mezi nedostatkobvé zboží. Doporučuji tedy vybírat kusy bez výraznější koroze zadních dveří, nebo při koupi nezapomenout započítat do nákladů jejich opravu, či výměnu.

Pokud myslíte, že ušetříte na dieselové verzi, rovnou píšu že neušetříte. Je to pouze zdání. Motor 1,9D sice má nízkou spotřebu, ale to je první a poslední výhoda provozních nákladů. Nesporným záporem je tíha motoru a s ní se není schopna vypořádat choulostivá přední náprava. V městském provozu odchází tedy náprava po velmi krátké době. Dalším mínusem je vysoká sazba pojištění odpovědnosti vozidla a vyšší cena servisu – opět výměna rozvodového řemene. Souhrnem - dieselová (původně myšlená úsporná verze) není zas tak úspornou jakou se zdá.

Naopak VW Golf III s motorem TDi je určitě jeden z nejúspornějších modelů ve své třídě. Má nezapomenutelné charisma, které provází i předchozí generace. To má bohužel druhou negativní stranu mince – stává se i po letech častým terčem nenechavců, zvlášť pokud je v pěkném stavu. Nestačí ani to, že si někteří majitelé sundávají označení motorizace. Navíc za pěkného Golfa dáte také pěkné peníze. Náhradní díly jsou také dražší než na Felicii.

Zkrátka pokud budete opravdu hledat nejnižší pořizovací a hlavně potom provozní a servisní náklady, je dobré zakoupit pěknou zachovalou Felicii s motorem 1,3 50kW MPi, kterou za pár let, pokud její technický stav zůstane pouze průměrný, máte šanci prodat za dobrou cenu.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
anonym, 08.06.2008 15:50
Nějaký pádný argumenty nebo ti to povidal Lojza v hospodě? Já bych si desetkrát radši koupil pěknou 323 nebo třeba Civica, než zrezlou felcku, kde řazení je otázka náhody (btw. nechci žádnej flamewar, jen miluju tyhle názory z hospody nebo od tatíka z garáže na rohu)
anonym, 08.06.2008 17:01
musím reagovat na váš hloupý příspěvek, který prozrazuje, že jste rozumem zůstal na začátku 90. let. Ano, náhradní díly na golfa jsou dražší než na Filcku, ale vydrží řádově!! déle. A je jich na každém vrakovisti tolik, že když jsem měl docela velkou bouračku, za odpoledne jsem měl komplet díly, všechny z jednoho vrakoviště, za 9 000 Kč. A opravil jsem si to sám, montáž jednodušší než u škodovky. Felicie má dnes reálnou hodnotu 30 000 kč, za větší peníze si ji může koupit pouze hlupák.
anonym, 08.06.2008 18:57
tak jestli tomu pánovi redakce doporučí raději feldu než golfa 3, tak ať se na mě nezlobí, ale tím jen potvrdili že jsou uplně mimo mísu a v žádném z těch aut se asi nikdy nesvezli. Měl jsem Golfa, a kdysi i služební feldu, a podle mě se to nedá srovnávat (ve prospěch golfa samozřejmě).
Navíc, ceny náhradních dílů jsou naprosto srovnatelné, a jestli píše pán z redakce, že tu feldu za pár let prodá za slušné peníze, tak je znovu uplně mimo mísu, protože co se týče padání cen, tak konkrétně golf3, zvláště s motorizací TDi, je na tom oproti feldě znovu mnohem ale mnohem víc.
Redakce, už se vzbuďte prosím
Jen pro přesnost: sada rozvodů na Golf 3 1,9 TDi stojí Kč 2500,- a výměna cca 1500,- Na to že se dělají po 90 tis kilometrech v tom narozdíl od redakce nevidim žádný ale opravdu vůbec žádný problém.
Možná by to chtělo si některé informace ověřit, než je začnu ventilovat.
anonym, 10.07.2008 12:10
prodam vectra a , r92, 220tis, vybava, levne 605 449 306 - specha, jasny puvod, stk na 2y
anonym, 14.09.2008 13:05
nj, ale to je i tim, ze u nas si tu holku klidne priveze teenager domu a jdou na to - ve statech holt musi v aute, nekde na parkovisti )

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Co trápí ojetý Opel Ampera?

nejčtenější články

BMW M5 - jaké je jako ojetina?

S jakým dieselem koupit Mercedes W124?

Fiat Stilo - s jakým benzínem jej koupit?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.