Existuje ideální vůz ve střední třídě?

Dotaz

Dobrý den,
ráda bych se s Vámi poradila o výběru automobilu. Sháním nějaké lehce ojeté spolehlivé auto s nízkou spotřebou. Cenová relace 100.000 - 150.000Kč rok výroby 2002 a výše. Denně najedu cca 30 km převážně po městě a sama o víkendech více - cca 100 km s plným obsazením auta. Nyní mám staré auto Fiat Uno s obsahem do tisíce, když jezdím sama auto je celkem svižné ale pokud je auto plně obsazené je to už problém.
Přečetla jsem už mnoho vašich recenzí a stále se nemohu rozhodnout. V recenzích mě zaujaly tyto typy Ford Focus, Volkswagen Polo, Golf a Nissan Almera. Mohl by jste mi dát typy na úsporné a svižné motory těchto aut a nějaké další typy?

Děkuji,

S pozdravem
Martina Švandová

06.01.2009, poradna

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
+16

Odpověď

Dobrý den,
musím souhlasit s tím, že do města každý ocení menší automobil a klidně s nízkým zdvihovým objemem. Náklady jsou příjemně nízké, všude s ním zaparkujete a povinné ručení je jak za motocykl. V dnešní době parkovacích zón, které nepostihují jen hlavní město, se parkovací místo hledá špatně a někdy je potřeba opravdu pevných nervů na jednoduché zaparkování. Na druhou stranu v okamžiku opuštění hranice města a vyjetí na mimoměstskou komunikaci, ztrácí nízký zdvihový objem rychle dech a pokud naložíme zavazadlový prostor a pozveme k víkendové vyjížďce ostatní členy rodiny nebo přátele, nadšení nás ihned opustí. S takto naloženým automobilem se nedá bezpečně předjet, protože 90km/h je nepřekonatelných.
Z vozů takové velikosti můžeme jmenovat Citroen Saxo, Peugeot 106, VW Polo, Fiat Punto atd. Pokud ale chceme využívat vůz i pro víkendové vyjížďky, zcela jistě pro nás bude komfortnější vyšší kategorie Ford Focus, VW Golf, Nissan Almera, Citroen Xsara, Peugeot 306, Fiat Bravo. Je to třída automobilů do které výrobci dodávají i dvoulitrové motory, což je zcela jistě předimenzováno a v dnešní době, kdy pro kupujícího hraje roli právě výše povinného ručení jsou tyto vozy s tímto motorem hodně špatně prodejné. Úplně ideální pro tuto kategorii je motorizace 1,6i. Výkon a naladění záleží na výrobci, vesměs se pohybuje od 90 do 100 koňských sil, které jsou dostatečné právě i pro svižnou jízdu a dostatečné pro bezpečné předjetí. Motory s objemem kolem 1600 ccm poskytují těmto automobilům ideální poměr výkon/provozní náklady.
A teď to nejhorší, vybrat si. Nedá se říci, že by některý z vyjmenovaných adeptů byl výrazně horší či lepší, každá značka automobilů má své „nemoci“, ale v souhrnu nákladů na provoz jsou srovnatelné. Focus s Golfem prezentuje německý tvrdší komfort spíše sportovněji střižený, francoužští zástupci prezentují zase opak, komfortní sedadla bez výrazného bočního vedení a japonské značky, které se dají přiřadit někde mezi – motory s vyššími výkony, relativně nízká spotřeba, na druhou stranu trochu hlučnější. Osobně bych to přirovnal k výběru postelové matrace – někdo má raději tvrdší spaní, někdo potřebuje ke spokojenému spánku měkkost.
Všechny vyjmenované modely spojuje zajímavý design, na druhou stranu každý má jiný vkus. Asi bych doporučil si nejdříve vybrané modely prohlédnout někde na ulici či v autobazaru, tím by se měl výběr opravdu zúžit. Všechny vybrané modely bych doporučil vybírat v praktičtějším pětidvéřovém provedení. Důvodem je také následná lepší prodejnost. Obliba třídvéřových karoserií za poslední léta hodně klesla. Výhodou je nižší cena při nákupu, ale ta cena bude nižší i při prodeji a o kolik klesne se v době plné cenových zlomů a převratů nedá předpovědět. Z hlediska další prodejnosti je výhodnější pořizovat automobil z vyšším standartem výbavy. Za ta léta si český zákazník zvykl na bohaté výbavy a postupem času se elektrické stahování oken a klimatizace plus airbagy a ABS stává jakýmsi zlomovým bodem při výběru dalšího automobilu. I když nepatříme do subtropického klimatického pásma, 80% zákazníků automaticky požaduje klimatizaci při koupi ojetiny.
Důležité je, aby se nový majitel cítil dobře při řízení automobilu, nikde ho nic neškrtilo, nedřelo a postupem času měl pocit, že dostal auto tzv. do ruky. V neposlední řadě by měl být rozhodujícím faktorem technický stav, pozorná prohlídka vybraného kusu, případně prohlídka v autoservisu Vám může ušetřit nejen peníze, ale hlavně čas a starosti.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
labio, 07.01.2009 13:41
takže analytik - prognostik. Já si něco takovýho myslel abych pravdu řekl. Ta úvaha o ceně focuse za pět let zas tak geniální není, já myslím, že určitě levnější budou, na druhou stranu to by vědělo i 5-ti letý dítě bez ekonomického vzdělání. A dej už pokoj prosímtě.
ahoj
TOM, 07.01.2009 13:46
To já si vším už dávno, že se snažíte narovnat některé polopravdy či zvláštní preference trhu. .A v dobrém.
Ale proč? Proč tak horlivě? Plno lidí to pak odradí brát jako dobrý názor. Jestli mi rozumíte. Stačí přece jednou sdělit svůj názor na věc a ony si to ty tisíce čtenářů přeberou. Jenže vy se snažíte přesvědčit každého z cca 20 dopisovatelů. No a pak je to až úsměvné a působí to zbytečně jako zanícená advokátka odvržených a slabých.
Jak už jsem psal - méně je někdy více.
A že jsou dotazy jiné (zkrácené) na tipcars a na lidovkách je zvláštní - už jednou jsem toto řešil - vznikají tak zbytečné spory vlastně o ničem.
RoblaX, 07.01.2009 18:23
Tome klobouk dolů, jsi to vysvětlil teď přesně tak, že bych se pod tvůj text i podepsal.Já vím že to milá Kylie myslí dobře a stejnětak to myslím dobře i já když povznesu protinázor.Ale opravdu...Kylie něco napíše, a musím uznat vetšinou je to příspěvěk velmi solidní úrovně a proto před ní taky smekám, i proto, že jako ''šťabajzna'' se zde velmi obstojně vyzná v našich ''chlapských'' záležitostech :) (samozřejmě nemám proti opačnému pohlaví co se zajímá o tyhle věcičky vůbec nic, ba naopak), a někdo může napsat třeba jenom větičku která se s jejím názorem rozchází a hned okamžitě se strhne lavina protiargumentů, která chudáka ''agresora'' skoro až ''zasype'' a často mu až znechutí dál se o tom bavit, protože ví, že se to potáhne do nekonečna.A tohle kazí takový ten dojem na odbornosti.Tohle odbourat a fakt to bude super :)
hmhm, 10.01.2009 23:29
Tak mi připadá, že se celá věc zvrhla. Teď jste všichni udělali Martině v hlavě větší zmatek, než co jste v "dobrém" chtěli udělat. Včetně Tebe "Kylie", a to jako velká holka bys mohla pochopit. Ať si jednoduše paní Martina udělá čas, obejde jak prodejny s novými vozy, tak autobazary. Nechte na ní, jestli se jí bude líbit to, či ono, hlavně aby si sama chtěla vybrat. Ať se v tom kterém autě projede, ošahá, co potřebuje, a ne probůh aby jste jí někteří magořili s nějakým zkrutem, pevností, motory apod., když tomu jaksi stejně nerozumí. Konečně, přesedlá ze starýho křápu, takže si tak jak tak polepší.
kixx, 15.02.2010 12:14
to je vtipný:D ale asi si v životě v unu nejel protože srovnávat polo s unem velikostně moc nelze v unu je místa víc a že by byl 1.0 hlučnej jako 1.4TDi?:D to je nebe a dudy

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Jeep Compass 2.0 MultiJet – crossover pro horaly

nejčtenější články

Velké SUV za 400 tisíc korun: ix55 nebo XC90?

Kia Sportage, nebo Škoda Yeti? Vybíráme ojeté SUV s dieselem

Audi A6 - vybíráme nejlepší diesel

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.