Druhé auto s minimálními náklady do 60 tis. Kč.

Dotaz

Dobrý den,
sháním druhé auto do rodiny, na ježdění do 15 km, s tím že hlavně bych chtěl minimální provozní náklady. Asi něco s malým benzinovým motorem aby se rychle zahřál. Co doporučíte?

Děkuji
Filip

02.04.2009, poradna

hodnocení článku: 3.0 z 5 (60%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -
+24


Odpověď

Pokud mám vycházet z požadavků pana Filipa, nebude doporučení příliš složité. Zvolil jsem výhradně modely s možností výběru tří i pětidveřové karoserie, osmiventilovými benzíny do objemu 1200 ccm, slušnou spolehlivostí a minimálními náklady na servis a provoz. Vhodnými kandidáty by mohli být například VW Polo, Fiat Punto, Citroen Saxo a Opel Corsa..
VW Polo 3. generace vyráběný v letech 1994 – 2001 (1999 – facelift), byl vždy vzorem kvality což je znát. Zde bych doporučil malý, leč čilý benzínový motor 1,0 37kW (od 1997). Jde o jednu z nejlepších pohonných jednotek Pola. Na svůj objem disponuje dobrou dynamikou (151km/h, 0-100 za 18,5s), tichým a kultivovaným chodem, slušnou průměrnou spotřebou (5,9l/100km) a provozní nenáročností. Do nejvýraznějších plusů pak patří výborná spolehlivost (TÜV – nadprůměrně spolehlivé), kvalitní dílenské zpracování, prostor a pohodlí pro cestující, nízká spotřeba paliva, malá ztráta hodnoty a tuhá karoserie s velmi dobrou pasivní bezpečností. Na svou dobu šlo o vskutku vyspělý vůz. I ten měl ovšem své neduhy, které příliš netěšily. Za ty nejvýraznější bych zmínil „protivnou“ kontrolku dálkových světel. Svítila příliš intenzivně a zbytečně unavovala oči řidiče. Přední světla naopak svítila nevalně. Na úkor velkorysosti prostoru pro posádku nabízel zavazadelník vcelku málo místa (260 l / 590 l - po sklopení zadních opěradel). Řízení bez posilovače nebylo zcela ideální a ani spolehlivé. Bylo málo strmé, bez dostatečné zpětné vazby a navíc se v něm objevovaly vůle. Zde se závady týkaly především prasklého rozvodového řemene (neměl předepsán interval výměny výrobcem), ovládacích motorků centrálního zamykání a stěračů, zapalování, prasklého lanka spojky s vůlí v pedálu, zablokovaného imobilizéru a opotřebení mechaniky řazení. Problémy s dostupností servisu nečekejte, ceny dílů jsou levné až průměrné. Doporučený model:. 5D 1,0 37 kW, od r. 1998 se servem

Fiat Punto první generace (1993-1999) , nástupce legendárního Una svou štafetu přebral vskutku důstojně a automobilce Fiat zajistil notnou dávku potřebných bodů pro boj s konkurencí.
Z celé palety motorizace doporučuji vzájemně si podobnou osvědčenou klasiku, benzíny 1,1 40 kW a 1,2 44kW, a to především pro svou jednoduchost a „nezničitelnost“. Velice se na nich nemá co pokazit. I při přetržení rozvodového řemene (int. výměny 120 tkm) nedochází k destrukci motoru, neboť ventily a písty na sebe nedosáhnou. Oceníte i nadprůměrnou „čipernost“ v městském provozu (16,5s 150km/h resp. 14,5s a 160km/h), slušnou spotřebu (1,1 – 6,4 l/100km; 1,2 – 6,2 l/100km) a provozní nenáročnost. Ve většině případech stačí k bezvadnému běhu pravidelně měnit olej (10W-40 po 20tkm), popřípadě svíčky a filtry. Pokud ale přeci jen motor vykazuje závadu, mohlo by se jednat o přehřátí motoru vlivem defektní vodní pumpy, která bohužel není tak spolehlivá jako samotný motor. Co do plusu bych zviditelnil výbornou, až nebývalou prostornost pro posádku i zavazadla (270 l resp. 630 l), vyšší posed který přispívá k pohodlnějšímu nastupování a lepšímu výhledu, který je i tak výtečný, díky velkému prosklení. Punto překvapí i příjemnými jízdními vlastnostmi a brzdami, na svou dobu skvělou pasivní bezpečností a v neposlední řadě velmi nízkou cenou většiny náhradních dílů a servisu. K nejčastějším neduhům pak patří horší dílenské zpracování (zejm. do roku 1997), vrzající plasty v interiéru, bez posilovače málo strmé a tuhé řízení a hluk od podvozku. Závady se nevyskytují až tak často, ale když už se něco pokazí, Punto většinou zůstane stát. Při koupi Punta doporučuji poohlédnout se po modelu s minimální elektrickou výbavou. Ta je často zdrojem zrádných poruch. K dalším dochází i na dobíjení, spínací skříňce a imobilizéru. Pozor si dejte na časté vůle přední nápravy, především vlivem vadného uložení (do r98) a korozi která napadá zejména kapotu, lemy blatníků a výfuk. Především zadní díl koroduje závratnou rychlostí. V základu je Punto pro svou jednoduchost mechanicky spolehlivé. Doporučený model: 5D od r.1998, 1,2 44 kW vybavené servem a bez el. výbavy.

K dalším zajímavým vozům této kategorie patří bezesporu Opel Corsa B 1,2 33 kW (1993-2000) a Citroen Saxo 1,0 33 kW, 1,1 37,40,44 kW (1996-2004). Opel vyniká líbivým designem, příznivými cenami náhradních dílů, slušnou pasivní bezpečností, dobrými jízdními vlastnostmi i prostorností (5D – 280 / 515 l) a nízkou spotřebou paliva (6,0 l/100km). Saxo boduje lepší pružností, komfortem pérování, odhlučněním, na svou velikost slušným zavazadelníkem především díky úsporné zadní nápravě (280 l / 664 l), prostorností interiéru pro čtyři dospělé, spolehlivostí (TÜV – nadprůměrně spolehlivé) a solidní dynamikou již základní motorizace(149km/h, 19,1s). K neduhům Saxa patří nevalná bezpečnost, méně kvalitní dílenské zpracování, viklající se sedačky, nepřesné řazení, těžké ovládací síly bez posilovače a příliš měkké sedačky. U Corsy B se setkáváme s kolísavou kvalitou produkce, těžším řízením bez posilovače a výrazně nevalným výkonem (1,2 33kW - 145km/h, 20s). U Opelu čekejte závady v podání nepravidelného běhu motoru, opotřebených synchronů, závad zapalování, úniku oleje motoru, opotřebených poloos a ložisek předních kol. Ceny náhradních dílů jsou velmi dobře dostupné stejně tak i servis. Mile překvapí i nízké ceny. Zde je na tom Saxo o něco hůře. Ceny náhradních dílů jsou průměrné až dražší. Servis je dostupný méně, i když stále dobře. Potrápit pak umí imobilizér, lambda sonda a reostat ventilátoru. Další závady se týkají vůlí zadní nápravy (torzní tyč) a zavěšení předních kol, tekoucí brzdové válečky, rychle opotřebené brzdové ústrojí, vadné dobíjení díky povolenému klínovému řemenu nebo celkovému selhání alternátoru a poruchy řazení. Doporučené modely: Saxo 1,1 44 kW 5D od r. 1999, Corsa 1,2 33 kW 5D od r.1997.
Corsu lze doporučit i s moderním benzínovým tříválcem 1,0 12v 40 kW, který se objevil po modernizaci (r1997). Poměrně výkonný (150km/h), pružný (18s) a velmi úsporný agregát (5,8 l) s nejnižší sazbou povinného ručení dělá z Corsy atraktivní vůz. Zde je ovšem potřeba hlídat hladinu oleje, který ráda „mizí“ a zvyknout si na neobvyklou zvukovou kulisu tříválce.
Na hraně šedesáti tisíc můžete sehnat Polo stejně tak Punto v novém kabátě (Punto 2, Polo 4), nicméně je lepší se poohlédnout po starším modelu. Cena totiž většinou odpovídá získané kvalitě.
Celkově… Polo ve třídě malých vozů představuje právem první jakost, což se ale také projeví v ceně. Má malý kufr a většinou chudou výbavou. Punto je levné s ještě levnějším servisem, solidním motorem a spoustou prostoru. Ovšem napadá jej nejen koroze, ale i závady. Když už se něco pokazí, může to Punto pěkně potrápit. Saxo vypadá malé zvenčí, ale překvapí skvělým prostorem uvnitř. Bude vás hýčkat pohodlím, zato servis bude z této čtveřice nejméně výhodný a také se připravte na problémovou zadní nápravu. Corsa je líbivá, dostupná s dobrými cenami dílů, dobře řešenou 5D karosérií, velmi úsporným, leč nevýkonným motorem 1,2.
U všech těchto vozů z prvních let výroby v základu nenajdete téměř žádnou výbavu. Pokud si ale připlatíte, u všech můžete získat i klimatizaci. Tip: Hledejte modely se servem.
Ceny brzdových sad čítající kotouče a desky, jsou u všech výše uvedených podobné, a to přibližně 2000,- . Za sadu rozvodů zaplatíte zhruba 1000 – 2000 korun, za motorový olej s filtrem 1000,- mnohdy včetně výměny.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Giorgio, 03.04.2009 10:29
Osobně si myslím, že je to dobrá volba. Mechanicky je to auto odolné a případný servis není drahý, olej i filtry si můžete vyměnit bez potíží i sám. Já jsem jej kdysi kupoval těsně před maturitou a jsem rád, že jsem takto vybral a tehdy si připlatil za sice holé, ale minimálně jeté a velmi zachovalé 6leté auto. Nezklamalo.

Ale při koupi opravdu doporučuji zkontrolovat stav karoserie a případnou kvalitu oprav. Hledal bych vůz s metalickým lakem (je výrazně kvalitnější než pastelový) a pokud bude manželka vozit i dítě, zvážil bych 3dveřové provedení - sedačky se sklápí snadno a karoserie je tužší. A pro ženu bych hledal opravdu auto s posilovačem řízení. Za 50 000 již podle mě seženete solidní kus z konce výroby (1998-99), a tam je vyřešena i problematika zadní nápravy.

A ještě jeden postřeh - punto má originál 3 klíče - 2 modré s pogumovaným koncem a jeden hnědý, velký, s plastovým úchytem. Chtějte vždy i ten hnědý (je servisní) a podle něj se dělají klíče další (nemá se na něj jezdit, podle manuálu může jeho používání resetovat řídicí jednotku). U těch obyčejných gumových klíčů se láme (stalo se mi to u obou) "ouško" - pokud tedy dostanete enormně zachovalý klíč, pravděpodobně není původní a ten někde "lítá".
NN_N, 03.04.2009 10:50
Do 60tis se dají sehnat japonská auta kolem r.v. 1998, 99: Mazda 323, Nissan Almera, Toyota Corolla, Honda Civic. Pokud chce tazatel hlavně spolehlivé auto, preferoval bych tyto vozy před tím, co vybrala redakce.
A4, 03.04.2009 10:57
No vždyť jsem to psal na začátku, toyota starlet = premiant ve spolehlivosti.
Muroň, 03.04.2009 14:41
Pan Filda má spoustu možností. Kromě zhodnocených aut může do širšího výběru vzít japonce (Starlet, Micru, Mazdu 121, maďarský Swift...) nebo i další nejmenované modely - P106, Fiestu, Ibizu atd. Spíš záleží na konkrétním kusu a na servisních možnostech (dostupnost servisu, konexe...). Kdybych sháněl auto v této třídě a se základní motorizací, připlatil bych si cca 20k a koupil Polo 6N2 nebo Corsu C, právě kvůli servisním možnostem a přístupu k dílům. Nemít tyto možnosti, hledal bych Micru (hranatou).
Ráďa, 03.04.2009 18:41
No jenže sháněj si pak díly na Scarlet. Ve maďarském Swiftu bych zas nechtěl bourat. ...spíš bych nechal ty základní co jsou ve výčtu, ale u takových aut nejvíc záleží na konkrétním kusu v jakém to je stavu, zda Ibiza nebo Fiesta už je myslím buřt.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Jeep Compass 2.0 MultiJet – crossover pro horaly

nejčtenější články

Velké SUV za 400 tisíc korun: ix55 nebo XC90?

Kia Sportage, nebo Škoda Yeti? Vybíráme ojeté SUV s dieselem

Audi A6 - vybíráme nejlepší diesel

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.