Doporučíte čtenáři Chrysler PT Cruiser? (doplněno o odpověď redakce)

Zdravím, mám zájem o koupi Chrysler PT Cruiser 2,0 (r.v.2000) benzín. Má pěkný retro styl, který se mi líbí. Jaký na něj máte názor?
20.02.2012, poradna

hodnocení článku: 3.0 z 5 (60%)
hodnoceno: 8x
vaše hodnocení: -

Zdravím, mám zájem o koupi Chrysler PT Cruiser 2,0 (r.v.2000) benzín. Má pěkný retro styl, který se mi líbí. Nevím jak je to s jeho kvalitou ve srovnání vozů Opel Zafira 1,8 16V (r.v.2000), Renault Scénic 2,0 16V (r.v. 2000).

Prosím o Váš názor na toto auto v diskusi. Díky, Martin Křída


Odpověď:

Benzínový dvoulitr nepotěší výkonem ani spotřebou. Mezi ojetinami však tato motorizace převažuje.
Hned úvodem Vás zklamu, jelikož začnu Vámi vybranou pohonnou jednotkou. Dvoulitrový zážehový čtyřválec s rozvodem DOHC a vícebodovým vstřikování je po stránce výkonu naprosto nedostačující, stejně tak po stránce spotřeby, která není zrovna optimální (10-11 l/100 km). Navíc musíte počítat každých 90.000 km s výměnou rozvodového řemene a kladek (cca 15.000 Kč).
Pokud tedy toužíte po „retro Chrysleru“, doporučím Vám překvapivě diesel 2,2 CRD s výkonem 89 kW, který pochází od sesterské automobilky Mercedes-Benz (z modelu 220 CDI). V PT Cruiseru se tento diesel však objevil až v roce 2002 a je zde l uložen napříč. Vstřikování Common Rail od firmy Bosh je spolehlivé, stejně tak rozvody poháněné bezúdržbovým řetězem. Zřídka se vyskytují problémy se vstřikovači nebo ventily vysokotlakého čerpadla. Dieselový čtyřválec na tom není špatně ani po stránce spotřeby.
Diesel je na tom lépe, pozor ale na klasické závady vznětových jednotek ve formě vadných vstřikovačů, nebo palivových čerpadel.
PT Cruiser ve srovnání s evropskými modely není příliš odolný. Největším problém představuje zadní náprava, která je po 50.000 km často na odpis. Odolnost tzv. Wattova přímovodu je mizerná a rychle vznikají v čepu vůle, které se projevují klepáním. Vůle vykazuje i přední náprava na spojovací tyči řízení. Opotřebením vnitřního kulového kloubu dochází ke klepání, které se již přenáší do řízení. Výměnu jednotlivých dílů nelze provádět, je nutné měnit celou tyč řízení i s převodkou. Často také dochází k nadměrnému opotřebení silentbloků spodního příčeného ramena, které se projevuje hlukem a směrovou nestabilitou.
U PT Cruiseru si rovněž dejte pozor na to, zda nebyl dovozen z USA. Zámořské verze pak mohou mít problémy projít STK (nápovědou mohou být například zpětná zrcátka, které nelze sklopit). Upozornění si také žádá palubní počítač, který ne zrovna přesně ukazuje kilometrový dojezd (zejména pak, pokud je v nádrži málo paliva).

Oproti tomu osmnáctistovka v Zafiře je jiné kafe. Je pružná, ráda se vytáčí a celkově poskytuje plně odpovídající dynamiku, přičemž spotřebu lze udržet ve všech jízdních režimech do deseti litrů a je pro Zafiru nejlepší volbou. Pozor si dejte u nejmladších Zafir, kde je nutné provést výměnu rozvodového řemene po 60.000 km včetně kladek. Lepší volbou jsou tak mladší ročníky (1.8i 16V od roku 2000), nejlépe pak ty po modernizaci v roce 2003. U těch Opel zapracoval a již tolik nevržou sedadla. Osmnáctistovka produkovala nejdříve výkon 85 kW, od roku 2000 pak byla posílena na 92 kW.

Dvoulitr ve Scénicu z roku 2000 nemohu stejně jako u PT Cruiseru doporučit. Do roku 1998 Renault do Scénicu montoval osmiventilového dvoulitry, ty však děsí vysokou spotřebou paliva a hlučností. Novější dvoulitr s šestnáctiventilovým rozvodem DOHC pro změnu více zlobí (přestávají fungovat hydraulická zdvihátka ventilů, což má za následek vyšší hlučnost a opotřebení vačkové hřídele). Pokud tedy chcete Scénica, doporučuji benzínovou šestnáctiventilovou šestnáctistovku o výkonu 79 kW, která je osvědčená.

Autor: Petr Šikl

PS: Redakce děkuje všem, kteří se od soboty zapojili do diskuse a snažili se našemu čtenáři poradit formou konkrétních poznatků a zkušeností.


autor:
"výkonu není nikdy dost..."
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Kojot027, 21.02.2012 17:05
Stímhle bych se dokázal stotožnit. Je vidět vlastník vozidla. Ja se letos díky kamarádivi poohlížel po HRR což je nástupce PT cruisera. Výborný vnitřní prostor, měkké odpružení celkem to i drželo stopu. Ale po sedačkách jsme klouzali. Motor 2,4 benzin v automatu. Prostě pohoda kára s nezaměnitelným image. Spotřebu nám to hlásilo 8,9. Tedy auto dost ulítlý na naše cesty a ve skořicové metle. Fakt se mi líbilo a jemu taky skoro ho koupil... jenže nebrzdil celý zadek osazen bubny, nebo možná špatně brzdil.... Něco lehce cvakalo při zatočení doleva. Chyběla opěrka na zadní levé straně. navíc servisků nějak nemohl najít ... Chtěl za to 300.000 tis. Šli jsme od toho. najednou ho objevil v AAAčkach za 240....
RomanZ, 22.02.2012 10:17
Chtěl bych Vám napsat moji zkušenost s tímto vozem s motorem 2,0 104 kW o kterém uvažujete. Mám ho více jak dva roky najeto 160 tis. km a musím říct že jde o velmi spolehlivý vůz. Je pravda, že jsem ho koupil dovezené z Rakouska a je ve výborném stavu. Vyměnil jsem pouze poslední díl výfuku a baterii. Tohle vyjímečné auto se nekupuje kvůli sportovním ambicím motoru nebo kvůli nízké spotřebě ale hlavně kvůli designu který je nazaměnitelný. Spotřeba je kolem 9-10 L a dovolenou jedu za 7,8L . Motor je velmi tichý a žádný rušivý zvuk do interiéru neproniká. Podvozek je spíše tvrdší takový evropský. Auto se nijak moc nenaklání a hlavně na delší cesty je to úplná paráda. Pohodlné sedačky , vše funguje bezvadně a kam přijedete tak se lidi za vámi otáčejí. Já můžu auto jen doporučit a motor 2,0 16v 104 kW také . Diesel by byl asi lepší ale pořizovací cena vozu je o dost rozdílná.
Ceny náhradních dílů taky nejsou nijak závratné a proto si celkově myslím že pokud tohle auto někdo chce má si ho koupit. Nové před deseti lety stálo 900 tis.
Thomassino, 22.02.2012 10:56
Dobrý den, PT jsem nikdy nevlastnil, pouze jsem s ním jednou absolvoval cestu do Itálie a zpátky. Byla to příjemná cesta, auto nedrncá, měkké sedačky mám rád. Subjektivně vyšší aerodynamický hluk a tupý automat. Jinak fajn.
cepty, 23.02.2012 18:37
Jestli máš na mysli HHR tak to nemá nic společnýho s PT cruiserema rozhodně to není nástupce. HHR je od Chevroletu (GENERAL MOTORS) proti tomu PT cruiser je od Chrysleru (v té době DAIMLER). Z toho vyplývá, že tyto dvě auta nemají nic společného.
Kajagottik, 23.02.2012 21:01
Přesně tak, na dlouhé cesty je to prostě BOMBA !!! Na dálnici sedí jako prase :). Pohodlně se usadit, zapnout tempomat a pak už se jen kochat... Ano, zadní díl výfuku jsem zapoměl. Taky musel jít nový

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Jeep Compass 2.0 MultiJet – crossover pro horaly

nejčtenější články

Velké SUV za 400 tisíc korun: ix55 nebo XC90?

Kia Sportage, nebo Škoda Yeti? Vybíráme ojeté SUV s dieselem

Audi A6 - vybíráme nejlepší diesel

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.