zpět

Doporučíme zánovní Mondeo, nebo starší BMW 5?

Poradíte mi něco jiného než novější Mondeo? Zvažoval jsem ještě ojeté BMW řady 5. Celková částka je 300 tis. Kč. Který vůz vybrat?
08.08.2012, poradna

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
DOTAZ:

Mareg: Dobrý den,

rád bych koupil novější auto (ne nové). Bohužel všechny články, které se mi u vás podařilo najít se týkají spíše předchozí generace vozů, než o jaké uvažuji.

Momentálně vlastním starší Mondeo kombi (11/2003) TDCi 96kW/6st Ghia. Maximální částka kterou jsem ochoten za auto dát je 300tis. Kč.

Takže bych měl dva dotazy, doporučíte mi něco jiného než novější Mondeo? Zvažoval jsem ještě BMW řady 5, ale vzhledem k tomu, že za stejné peníze dostanu novějšího a vybavenějšího Forda, padla volba opět na Mondeo pokud možno v plné výbavě. Pokud mě tedy nepřesvědčíte, že starší BMW je lepší volba. Nebo něco úplně jiného? Ale s /'něčím úplně jiným/' bude problém, protože mě nenapadá který jiný vůz má podobně skvělý podvozek. /'Koncernové/' vozy to tedy rozhodně nejsou.

A pokud tedy Mondeo, tak jakou motorizaci? Z vašich článků vím, že se jednotlivé motory ať z pohledu typu, případně období výroby dost liší.

Převodovku bych raději manuální, určitě 6ti stupňovou. Najedu cca 20tis. km ročně, což jsou denní cesty do práce (15km), občas delší cesta 300 - 1000km. Vzhledem k výše uvedenému a po zkušenostech s opravou vstřiků, bych upřednostnil asi benzinovou verzi (nejlépe včetně LPG), což má jeden háček - subjektivně nižší výkon. Na současném vozu se mi moc líbí zátah motoru, který srovnatelný benzín v době koupě (2007) prostě neměl. Takže papírový výkon by měl být určitě přes 100kW.

Děkuji za radu a přeji hezký den.

S pozdravem Marek GROSSMAN


ODPOVĚĎ:

Z Vašeho dotazu je znát, že pro Vás je důležitá preciznost podvozku vozidla. Potom zcela chápu Vaší volbu Fordu Mondeo nebo BMW5. Kdybych Vám měl doporučit vozidlo dané třídy s podobně skvělým podvozkem z této kategorie vozů, měl bych těžkou úlohu. Snad Alfa 159 Sportwagon, ale ta je menší a má svoje specifické zákazníky. Vaše zavržení koncernových aut je vzhledem k jízdním vlastnostem Mondea opodstatněné. O Octavii s jejím malým rozvorem se nemusíme ani bavit a dokonce ani VW Passat nemá na současné Mondeo. Výjimkou z koncernu by byly vozy Audi, zejména ve verzích quattro, které navíc mají vynikající vlastnosti za zhoršených adhezních podmínek (voda, sníh). Ale zkrátka Mondeo je ve své třídě podvozkově na špici.

A BMW5? Totální kvalita, prestiž (větší než u Mondea) a geniální jízdní vlastnosti. A návdavkem široká paleta jedněch z nejlepších motorů vůbec. A ani údržba není tak drahá, jak by prestiž značky napovídala, zvlášť pokud nemusíte servisovat ve značce. Nicméně 300tis nestačí na pěkný kousek s modernizovanými motory a faceliftem (od modelového roku 2008 např.520d 130kW) a kdybyste se rozhodl pro starší BMW, zvažte prosím většinou vysoké kilometrové nájezdy a také jistý hendicap vozu se zadním náhonem na sněhu, pokud jste doteď zvyklý na předokolku.

Takže pokud bych měl radit, možná bych volil Mondeo. Za 300tis. se dá pořídit opravdu krásné auto cca3-4 roky staré, koukejte prosím na technický stav a chtějte písemnou garanci kilometrů spíše než vozidlo například o rok mladší. A teď jak rozlousknout dilema s motorizací. Chápu Vaší zkušenost se vstřiky u dieselového Mondea 2003. Tímto si prošly spousty lidí. Ovšem měl jste trochu smůlu, zhruba od roku 2004 se vše začalo zlepšovat, Ford zapracoval. A co se týká nového modelu Mondea, zde je vše o hodně lepší a ani motory TDCi se v servisech moc neobjevují. Jsou to povedené a spolehlivé motory.

Také píšete o výkonu. Pokud chcete cítit výkon pod nohou, točivý moment a pružný motor od nízkých otáček, měl byste opět koupit diesel, pokud byste chtěl opravdu rychlejší vůz, než je Váš dosavadní, musíte se poohlédnout po verzi 2.2TDCI. Vámi požadovaný šestikvalt mají snad všechny diesely v současných Mondeích. Pokud byste chtěl benzín s podobným zátahem a reakcí na plyn v normálních otáčkách, musel byste jít do 2.5 která se svými tuším 225PS skýtá velmi zajímavé svezení. Ovšem vykoupeno skoro dvakrát větší spotřebou než TDCi. K řešení tohoto problému pomocí LPG bych byl opatrný. Moderní motory a jejich periferie jsou poměrně složité technické soustavy a já zkrátka zastávám názor, že čím novější vůz, tím méně bych doporučoval zástavbu LPG (ti co se přestavbami zabývají Vám pochopitelně řeknou něco jiného). No a ostatní benzíňáky? Menší kubatury u současných Mondeí nejsou špatné, ale prostě v normálních otáčkách nikdy nepojedou ani jako Váš starý vůz. Takže tady vzniká trošičku dilema. Vaše každodenní dojíždění cca 15km je poměrně málo na zahřátí dieselového auta a také topení nebude úplně super. Moderní auta ovšem mají elektrické přitápění a situace je o hodně lepší, než u starších vozů s naftovými motory. U LPG bych viděl jako další negativum, že motor zpočátku stejně jede na benzín (a studený žere nejvíc). Takže buďto diesel, nebo ubrat z nároků na pocit výkonu a zvolit menší benzín, např. dvoulitr.

Osobně bych volil i přes krátké cesty do práce motor TDCi. Pokud jste zvyklý na točivý moment a zátah dieselu, byl byste jinak zklamaný. A co s provozem „nastudeno“? Měl bych řešení. U nás obecně nedoceněný a přitom tak vynikající prvek příplatkové výbavy – nezávislé topení. Naprogramujete (pokud jezdíte do práce ve stejnou hodinu tak jenom jednou) a potom už každé ráno přicházíte do vytopeného vozu s předehřátým motorem, který se tím šetří a nežere (zjednodušeně řečeno).

Tedy shrnuto, na Vašem místě za daných okolností bych asi šel po pěkném Mondeu TDCi, ale pokud možno s nezávislým topením (budete chvíli hledat.), nebo alespoň s vyhřívaným předním sklem a sedačkami. A ona i dodatečná zástavba „bufíku“ nevyjde dráž než LPG. Servisní historie a garance km je samozřejmostí. Ale to je jenom moje doporučení, navíc nemám informaci, jestli vůz garážujete (pro provoz a nutnost nezáv. topení důležitá věc). Určitě si všechno ještě promyslete a když nakonec rozhodnete pro bezproblémový atmosferický benzín, nemyslím si že uděláte chybu. Spotřeba bude vyšší a subjektivní pocit ze zátahu nižší, ale mimo 1.8 se to dá překousnout. Navíc bude u benzíňáku nižší pořizovací cena a vyšší šance najít vůz s malým nájezdem. Ovšem při současných cenách PHM Vám diesel i při těch 20tis ročně stejně ušetří minimálně 10.000Kč na palivu.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Koloss, 09.08.2012 12:49
U oplácké 1.6T je známé, že ji zabili dlouhými převody, nikoli krátkými. Je to snaha držet motor v nízkých otáčkách kvůli spotřebě a výsledek je, že je líná, nebo musí člověk jezdit o kvalt níž, aby udržel vyšší otáčky a pak žere. 1.4 TSI je pro střední třídu spíš základní motor a nějaké divočení je mu cizí.

Tak 1.6 je už takový rozumný objem s turbem, nevím jaký je ten od Peugeotu, ale na Mondeo jsem slyšel jen chválu, i když zatím jsem s ním nejel.
TOM, 09.08.2012 14:34
Omezený prostor ve vozech BMW je dán jejich koncepcí - řadový šestiválec uložený za přední nápravou+zadní pohon, nikoliv degradací o třídu níž.
O zařazení do dané třídy rozhoduje plno jiných věcí (např. nabídka motorů, nebo výbava - zde ovšem dochází k průniku vzhledem k roku uvedení na trh).
Právě proto, že má BMW zástupce ve střední třídě - řada 3 i vyšší střední třídě - řada 5, samozřejmě i vyšší třídě - řada 7, nepotřebuje svoje modely nějak výrazně natahovat.
Obyčejné značky jako Ford, Opel, Peugeot... své zástupce ve vyšší střední třídě nedokázali prosadit, tak si tento handicap kompenzují zvětšováním svých modelů střední třídy a proto dochází ke zdánlivému rovnání např. Mondea a řady 5. Ale je to jen připodobnění vnějších rozměrů, nikoliv vstup do stejné třídy.
Koloss, 09.08.2012 18:42
Jasně, takže proto tazatel vybírá mezi střední třídou a vyšší střední. Pro mě jako uživatele je rozhodující prostor pro posádku a tím je to dané.
TOM, 09.08.2012 19:38
Pro mě, jako uživatele je rozhodující motor. A tím je to taky jasně dané.
Nejrozšířenější motorizace u Mondea (dvoulitr) vs nejrozšířenější motorizace u BMW 5 (třílitr) - chceš tam něco porovnávat? V podstatě jde téměř o dvojnásobný výkon. Prostě uplně jiná liga. To se srovnávat nedá.Nebo u vrcholných motorizací? A tím nemyslím M5, ale obyčejnou 545i potažmo 550i
Tyhle auta prostě nepatří do stejné třídy.
zigi, 10.08.2012 09:48
Přesně toto je důvod, proč tyto auta nepatří do stejné třídy. Nerozhoduje vnitřní prostor, ale motory a výbava...

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Jaký vybrat benzínový motor pro Škodu Superb II?

nejčtenější články

Jaký vybrat benzínový šestiválec pro ojeté Audi A6?

Vybíráme nejlepší benzínový motor pro ojetý VW Golf VII?

S jakým dieselem koupit ojetý Volkswagen Phaeton?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.