Dilema za 300 tis. Kč: BMW 530d nebo Audi A6 3.0 TDI?

Jak jsou na tom dva úhlavní rivalové po letech ve službě? Pokusíme se srovnat oba vozy s nejoblíbenějšími dieselovými motory.
09.05.2018, poradna

hodnocení článku: 4.3 z 5 (86%)
hodnoceno: 3x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Zdravím redakci TipCars. Pomůžete mi se rozhodnout, zda zvolit Audi A6 3,0 TDI anebo BMW 530d? Na auto mám 300 tisíc korun. Díky Pavel, Praha

ODPOVĚĎ:
Dobrý den Pavle, BMW řady E60 má dieselové motory docela povedené. Ptáte se na šestiválec 530d. Ten má sice vyšší spotřebu, je ale také spolehlivý a výborně jede. Jde o nejrozšířenější motorizaci na trhu ojetin a je tedy pravděpodobné, že si z nabídky vyberete právě tento motor. Ceny nabízených vozidel mají značný rozptyl. Vámi uvedené ročníky koupíte klidně už za 150 tisíc korun, nejdražší jsou pak kusy s cenovkou nad 500 tisíc korun. Doporučuji zlatou střední cestu. Při koupi nespěchejte, zaměřte se na jasnou historii i aktuální technický stav. Dopřejte si dlouhou testovací jízdu a nebojte se navštívit autorizovaný servis, který auto prověří na diagnostice. U dieselů s vyššími nájezdy počítejte i s možnými komplikacemi u filtru pevných částic, s poruchami vstřikovačů a turbodmychadel.

Kromě motoru se při výběru E60 zaměřte i na podvozek. Preventivně lze doporučit standardní podvozek, který je spolehlivý. Pokud na něm něco zazlobí, jde o únik oleje ze stabilizátorů. Případná volba ojetiny s xDrivem se krom dodatečné spotřeby nevyznačuje zásadními problémy. Principem je elektronická mezinápravová spojka, která je skrze soukolí schopna připojit přední nápravu a distribuovat až polovinu točivého momentu na přední nápravu. Každých 100.000 km je nutno počítat s výměnou náplně v této spojce. Při nákupu ojetiny si funkčnost pohonu xDrive zkontrolujte.

Proč dát přednost Audi: BMW má oproti Audi strohý interiér, menší zavazadelník, motor bude mít hlasitější projev, ceny za práci v autorizovaném servisu mohou být vyšší, častější problémy s elektronikou u starších kousků, na sněhu nevyjede tolik co Audi. Za Váš rozpočet budete vybírat ročníky 2007-2010 s nájezdy kolem 200 tis. km, u sedanu to může být i méně.

O Audi A6 jsme tu psali nedávno. Za 300 tisíc korun koupíte ročník 2009-2010 s nájezdy kolem 200 tis.km. Šestiválec 3.0 TDI měl nejdříve 165 kW, později postupně posiloval na 171 a 176 kW. Je vždy spojen s pohonem všech kol. Kdo z nějakého důvodu vyžaduje předokolku, může se podívat po stejném motoru, avšak s kratším zdvihem 2,7 TDI. Ostatně ten můžete sehnat jak ve čtyřkolce, tak i s předním pohonem. Malá poznámka ke quattru - v Audi A6 funguje velmi dobře a spolehlivě. Je zde použit šnekový diferenciál, který umí rozdělovat výkon dle aktuálních jízdních podmínek.

Při hledání v nabídce ojetin naopak doporučuji vyřadit vozy, které disponují automatickou převodovkou s označením Multitronic. Zlobí u nich hydraulická čerpadla i řídící jednotky převodovek. Bohužel v obou případech jsou opravy (výměny) finančně náročnějšího charakteru. Volte raději převodovku Tiptronic (měly by se u něj měnit olejová náplň po 90 tis. km) a nebál bych se ani manuálu. Audi A6 přesto patří mezi rizikovější ojetiny, u kterých se vyplatí důkladně prověřovat právní i technický stav konkrétního kousku. Vybírejte ji tedy s rozvahou a počítejte s dalšími náklady na prvotní servis.

Proč dát přednost BMW: Audi nebude mít tak dobré jízdní vlastnosti, je u ní vyšší riziko krádeže, hrozí riziko závady automatické převodovky Multitronic a dieselový šestiválec je sice spolehlivý, ale není bez chyb.

Závěr: Mým subjektivním favoritem bude v tomto případě BMW. Finální rozhodnutí by ale záviselo na technickém stavu konkrétní ojetiny.
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Nejlepší evropské destinace pro dovolenou karavanem

nejčtenější články

Jaký vybrat benzínový šestiválec pro ojeté Audi A6?

S jakým dieselem koupit ojetý Volkswagen Phaeton?

Jaký benzínový motor pro Alfu Romeo Giulietta?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.