Dilema za 300 tis. Kč: BMW 530d nebo Audi A6 3.0 TDI?

Jak jsou na tom dva úhlavní rivalové po letech ve službě? Pokusíme se srovnat oba vozy s nejoblíbenějšími dieselovými motory.
09.05.2018, poradna

hodnocení článku: 4.5 z 5 (90%)
hodnoceno: 4x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Zdravím redakci TipCars. Pomůžete mi se rozhodnout, zda zvolit Audi A6 3,0 TDI anebo BMW 530d? Na auto mám 300 tisíc korun. Díky Pavel, Praha

ODPOVĚĎ:
Dobrý den Pavle, BMW řady E60 má dieselové motory docela povedené. Ptáte se na šestiválec 530d. Ten má sice vyšší spotřebu, je ale také spolehlivý a výborně jede. Jde o nejrozšířenější motorizaci na trhu ojetin a je tedy pravděpodobné, že si z nabídky vyberete právě tento motor. Ceny nabízených vozidel mají značný rozptyl. Vámi uvedené ročníky koupíte klidně už za 150 tisíc korun, nejdražší jsou pak kusy s cenovkou nad 500 tisíc korun. Doporučuji zlatou střední cestu. Při koupi nespěchejte, zaměřte se na jasnou historii i aktuální technický stav. Dopřejte si dlouhou testovací jízdu a nebojte se navštívit autorizovaný servis, který auto prověří na diagnostice. U dieselů s vyššími nájezdy počítejte i s možnými komplikacemi u filtru pevných částic, s poruchami vstřikovačů a turbodmychadel.

Kromě motoru se při výběru E60 zaměřte i na podvozek. Preventivně lze doporučit standardní podvozek, který je spolehlivý. Pokud na něm něco zazlobí, jde o únik oleje ze stabilizátorů. Případná volba ojetiny s xDrivem se krom dodatečné spotřeby nevyznačuje zásadními problémy. Principem je elektronická mezinápravová spojka, která je skrze soukolí schopna připojit přední nápravu a distribuovat až polovinu točivého momentu na přední nápravu. Každých 100.000 km je nutno počítat s výměnou náplně v této spojce. Při nákupu ojetiny si funkčnost pohonu xDrive zkontrolujte.

Proč dát přednost Audi: BMW má oproti Audi strohý interiér, menší zavazadelník, motor bude mít hlasitější projev, ceny za práci v autorizovaném servisu mohou být vyšší, častější problémy s elektronikou u starších kousků, na sněhu nevyjede tolik co Audi. Za Váš rozpočet budete vybírat ročníky 2007-2010 s nájezdy kolem 200 tis. km, u sedanu to může být i méně.

O Audi A6 jsme tu psali nedávno. Za 300 tisíc korun koupíte ročník 2009-2010 s nájezdy kolem 200 tis.km. Šestiválec 3.0 TDI měl nejdříve 165 kW, později postupně posiloval na 171 a 176 kW. Je vždy spojen s pohonem všech kol. Kdo z nějakého důvodu vyžaduje předokolku, může se podívat po stejném motoru, avšak s kratším zdvihem 2,7 TDI. Ostatně ten můžete sehnat jak ve čtyřkolce, tak i s předním pohonem. Malá poznámka ke quattru - v Audi A6 funguje velmi dobře a spolehlivě. Je zde použit šnekový diferenciál, který umí rozdělovat výkon dle aktuálních jízdních podmínek.

Při hledání v nabídce ojetin naopak doporučuji vyřadit vozy, které disponují automatickou převodovkou s označením Multitronic. Zlobí u nich hydraulická čerpadla i řídící jednotky převodovek. Bohužel v obou případech jsou opravy (výměny) finančně náročnějšího charakteru. Volte raději převodovku Tiptronic (měly by se u něj měnit olejová náplň po 90 tis. km) a nebál bych se ani manuálu. Audi A6 přesto patří mezi rizikovější ojetiny, u kterých se vyplatí důkladně prověřovat právní i technický stav konkrétního kousku. Vybírejte ji tedy s rozvahou a počítejte s dalšími náklady na prvotní servis.

Proč dát přednost BMW: Audi nebude mít tak dobré jízdní vlastnosti, je u ní vyšší riziko krádeže, hrozí riziko závady automatické převodovky Multitronic a dieselový šestiválec je sice spolehlivý, ale není bez chyb.

Závěr: Mým subjektivním favoritem bude v tomto případě BMW. Finální rozhodnutí by ale záviselo na technickém stavu konkrétní ojetiny.
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.